Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Hľadať známky inteligentného života mimo Zeme sa pokúšame už nejaké to desaťročie, avšak k odpovedi na otázku, či sme vo vesmíre naozaj sami, sa ešte pravdepodobne neblížime. Tentokrát sa o to pokúsili vedci z austrálskej Curtinovej univerzity a výskumnej organizácie CSIRO, ktorí sledovali rozsiahlu oblasť vesmíru s obrovským množstvom hviezd, píše Futurism.

Ďalší pokus zatiaľ bez výsledku

Ako informoval portál CNET, tím výskumníkov z Curtinovej univerzity a výskumnej organizácie CSIRO skenoval pomocou rádiového teleskopu Murchison Widefield Array, ktorý pozostáva z 4096 antén umiestnených v západnej Austrálii časti okolo súhvezdia Plachty s cieľom zachytiť rádiové signály z vesmíru, ktoré by mohli predstavovať známky inteligentného života.

Zobraziť celú galériu (1)
Murchison Widefield Array / Zdroj: MWA

Podľa spoluautorky štúdie Chenoa Tremblayovej je táto oblasť zaujímavá pre vedcov z dôvodu, že tu explodovalo veľké množstvo hviezd, čo vytvára ideálne podmienky pre vznik nových. Po 17 hodinách „počúvania“ tejto časti vesmíru sa vedcom podarilo zachytiť viac než 10,3 milióna hviezd a 6 exoplanét, no žiadne hľadané signály.

Tremblayová však podotkla, že inteligentný život nemusí byť ani zďaleka natoľko vyvinutý aby bol schopný komunikovať prostredníctvom rádiových signálov. Hľadanie náznakov technológie totiž počíta s predpokladom, že mimozemská civilizácia má technológiu podobnú tej našej. V iných častiach svojej práce skúma, odkiaľ pochádzajú jednoduché organické molekuly potrebné pre život a ako ich môžeme vo vesmíre nájsť.

Tieto vedecké experimenty s cieľom zachytiť rádiové signály sa tiež spoliehajú na iné výskumy, ktoré v daných častiach vesmíru operujú. Miesta, ktoré vedci plánujú preskúmať ďalej, teda závisia od zamerania ďalších štúdií.

Veľký pokrom v hľadaní inteligentného života napríklad nedávno dosiahli aj astronómovia z Univerzity v Manchestri, ktorí analyzovali dáta z rádiových prenosov v Mliečnej dráhe a ukázali, ktorým „smerom“ by mali vedci svoje teleskopy natočiť. Okrem toho tiež zistili, že menej než 0,04 % hviezdnych systémov v našej galaxii má potenciál na to, aby tam existovala civilizácia s s ekvivalentnou alebo mierne pokročilejšou rádiovou technológiou ako ľudia v 21. storočí.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú