VIDEO: Ďalší ukážkový úspech, SpaceX predviedol nočný štart a k ISS poslal štyroch astronautov
Aktualizácia 11. novembra 2021:
Opakovateľne použiteľná raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX dnes v skorých ranných hodinách úspešne odštartovala s kozmickou loďou Crew Dragon Endurance a štyrmi astronautmi na palube.
Liftoff! pic.twitter.com/P2H0r0VaES
— SpaceX (@SpaceX) November 11, 2021
Štart prebehol ukážkovo, ako v prípade zatiaľ všetkých misií s ľudskou posádkou, ktoré firma vykonala. Prvý stupeň opäť úspešne pristál, tentoraz na autonómnej lodi SOG (A Shortfall Of Gravitas), pričom išlo o jeho druhé pristátie.
There's the booster. What you're seeing is them hosing down the deck. pic.twitter.com/8eCxi9Qux5
— Chris Bergin – NSF (@NASASpaceflight) November 11, 2021
Crew Dragon Endurance sa momentálne nachádza na obežnej dráhe a mieri k Medzinárodnej vesmírnej stanici. Dokovanie je naplánované na 12. novembra, znovu v noci nášho času o 01:10 a posádka strávi na ISS najmenej 180 dní.
V apríli budúceho roka ju potom vystrieda misia Crew-4, ktorej sa zúčastní aj astronaut Európskej vesmírnej agentúry pôvodom z Talianska.
Aktualizácia 9. novembra 2021:
Let posádky Crew-3 je po ďalších odkladoch z dôvodu počasia naplánovaný na 11. novembra 03:03 nášho času, píše The Verge. Predbežne je podľa SpaceX pravdepodobnosť vyhovujúceho počasia 80 % a ostáva tak priestor na ďalšie oneskorenie.
Following Crew-2’s return to Earth, Falcon 9 will launch Dragon’s third long-duration crew mission to the @Space_Station as soon as Wednesday, November 10; weather forecast is 80% favorable for liftoff pic.twitter.com/xOFGVw3fOP
— SpaceX (@SpaceX) November 7, 2021
Posádka predošlej misie Crew-2 sa medzitým vrátila z obežnej dráhy, pričom ich kozmická loď Crew Dragon prekonala americký rekord. Vo vesmíre totiž strávila 199 dní, čo je najviac zo všetkých kozmických lodí USA. Ešte v minulom roku pritom Crew Dragon Endeavor vykonal demonštračnú misiu, ktorá trvala 60 dní a celkovo tak má na konte vyše 260 dní v kozme.
Dragon Endeavour being lifted into the nest. 10's across the board from the judges for the Rigger's dive. pic.twitter.com/URIgX0jb8v
— Chris Bergin – NSF (@NASASpaceflight) November 9, 2021
Počas otvárania hlavných padákov nastali menšie problémy s jedným z nich a otváral sa oveľa pomalšie. Crew Dragon je však navrhnutý tak, aby dokázal vydržať aj niekoľko nedostatkov a padák sa nakoniec otvoril. Posádka bezpečne dosadla na morskú hladinu a pozornosť sa presúva naspäť na misiu Crew-3, ktorá mala štartovať už v októbri.
Aktualizácia 6. novembra 2021:
Astronautka Katherine Megan McArthurová, ktorá sa dostala na Medzinárodnú vesmírnu stanicu počas misie Crew-2, ktorá odštartovala 23. apríla tohto roku, nie je so svojim blížiacim sa návratom na Zem spokojná. Má to totiž jeden háčik – v kozmickej lodi Crew Dragon nemôžu použiť toaletu kvôli technickému riziku, píše SPACE.
„Áno, nemôžme využiť toaletu na Dragone počas spiatočnej cesty a to je, samozrejme, suboptimálne,“ vyjadrila sa McArthurová. Dôvodom pre toto obmedzenie je totiž ten, že v celej flotile týchto kozmických lodí uniká moč z nádrže pod podlahu. Stroje údajne ohrozené nie sú, no SpaceX nechce nič riskovať.
„Viete, lietanie do vesmíru je plné malých výziev a toto je len jedna navyše, ktorú stretneme a počas svojej misii vyriešime. Príliš sa toho neobávame. Myslím, že máme dobrý plán,“ dodala astronautka.
Aktualizácia 3. novembra 2021:
SpaceX je nútený let misie Crew-3 opäť odložiť. Ako informuje portál SPACE, dôvodom je tentokrát menší zdravotný problém niektorého z astronautov. NASA však dodáva, že nejde o vážny problém a netýka sa ani ochorenia COVID-19.
Podľa nového harmonogramu misia odštartuje 7. novembra o 4:36 nášho času, pričom nič iné sa zásadne nemení. NASA pokračuje v monitorovaní zdravotného stavu posádky a pochopiteľne nie sú vylúčené ani ďalšie odklady – prvoradé je totiž zdravie astronautov a úspech misie.
Pôvodný článok:
Tretia ostrá misia s astronautmi spoločnosti SpaceX, Crew-3, sa konečne blíži k svojmu štartu. Štyria astronauti sa vďaka nej dostanú na ISS už 3. novembra o 7:10 nášho času. Pre posádku misie Crew-2 to znamená, že ich čaká návrat na Zem. Ako však informuje portál SPACE, má to jeden háčik.
Kvôli problémom s toaletou počas prvej plne civilnej vesmírnej misie Inspiration4 sa totiž vyskytol problém s únikom moču z nádrže. Aj keď SpaceX problém pre budúce lety vyriešil, nechcú riskovať podobný únik znovu.
Použijú svoje skafandre
Štyria astronauti misie Crew-2 preto nemôžu toaletu na kozmickej lodi Crew Dragon Endeavor použiť a ak na nich príde potreba, musia ju vykonať do svojich skafandrov – nejde samozrejme o žiadnu novinku, táto metóda je zaužívaná už dlhú dobu a skafandre sú na to stavané.
„Vždy, keď je posádka odetá, používajú spodnú bielizeň v skafandroch a návrat domov je krátka misia. Je preto bežné mať takúto spodnú bielizeň a použiť ju počas cesty domov,“ vyjadril sa Steve Stitch, manažér Programu pre komerčné posádky z NASA.
Nová posádka misie Crew-3, ktorá nahradí tú starú, poletí na kozmickej lodi Crew Dragon Endurance. Ten je úplne nový a nemá za sebou ani jednu misiu, na rozdiel od Crew Dragon Endeavor, ktorý sa už raz na Zem vracal v rámci úplne prvej misie s posádkou, Demo-2.
Blížia sa k stovke
Crew Dragon Endurance vynesie do vesmíru raketa Falcon 9, ktorej prvý stupeň v tomto prípade už raz v minulosti letel. Konkrétne ide o B1067, ktorý v júni vyniesol na ISS nákladnú verziu kapsuly Dragon.
Opäť sa pokúsi o pristátie, tentoraz na autonómnej lodi JRTI (Just Read The Instructions) a ak uspeje, pôjde o 95. úspešné pristátie raketového nosiča SpaceX, píše Everyday Astronaut.
Na palubu sa dostanú traja americkí astronauti Raja Chari, Thomas Marshburn, Kayla Baron a nemecký astronaut Európskej vesmírnej agentúry Matthias Maurer. Pre všetkých z nich, okrem Thomasa Marshburna, ide o prvý let do vesmíru.
Medzitým v Texase
SpaceX v Texase poriadne napreduje. Starship síce zatiaľ stále neletí, továreň však dostala úplne nový žeriav, ktorý len nedávno ľudia videli v Európe.
From 39A to Starbase Cranes, SpaceX paint and logos makes everything look so much cooler.
Nic (@NicAnsuini) with live views of the newest member of the herd.https://t.co/APLl78W8fn pic.twitter.com/Kx7H8RuauE
— Chris Bergin – NSF (@NASASpaceflight) October 30, 2021
Orbitálna štartovacia rampa sa blíži k svojmu dokončeniu a Starship S20 dostala opäť všetkých šesť motorov. Podľa všetkého ju čaká ďalší test ich naštartovania – tentoraz však všetkých šesť naraz.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Zamestnanec OpenAI šokuje: Dosiahli sme svätý grál umelej inteligencie. Čoskoro prekoná človeka vo všetkom
Technológie NASA si môžu kúpiť aj Slováci. Toto sú top vychytávky, ktoré musíš mať (+kde ich nájdeš)
Vedcom padla sánka: Náhodou objavili rekordnú antičasticu, ktorá prepíše fyziku
Farmári bijú na poplach: Z vesmíru prišiel signál a naše traktory „sa začali správať ako posadnuté démonom“
Toto nesmieš zmeškať. Slováci dnes uvidia vrchol najkrajšieho meteorického roja (+ako a kde ich pozorovať)
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Vedci po rokoch dešifrovali záhadné signály z vesmíru. Skrývali niečo, čo doteraz považovali za nemožné
- Fosílne palivá zosadia z trónu. 15 km pod zemou našli nekonečný zdroj vzácnej energie, má to však háčik
- V strede oceánu zachytili tajomné zvuky. Vedci už tušia, čo ich môže spôsobovať
- Legendárny model Toyoty dostal druhý dych. Spravili z neho elektromobil za prekvapivo nízku cenu
- Je 400 km nad Zemou a naháňa hrôzu. Rusi tajne vyniesli do vesmíru jadrovú zbraň, skryli ju na prekvapivom mieste
-
- Vedci po rokoch dešifrovali záhadné signály z vesmíru. Skrývali niečo, čo doteraz považovali za nemožné
- Fosílne palivá zosadia z trónu. 15 km pod zemou našli nekonečný zdroj vzácnej energie, má to však háčik
- V strede oceánu zachytili tajomné zvuky. Vedci už tušia, čo ich môže spôsobovať
- Legendárny model Toyoty dostal druhý dych. Spravili z neho elektromobil za prekvapivo nízku cenu
- Je 400 km nad Zemou a naháňa hrôzu. Rusi tajne vyniesli do vesmíru jadrovú zbraň, skryli ju na prekvapivom mieste
-
- Za málo peňazí veľa muziky. Toto sú najlepšie mobily do 500 eur, ktoré sa vyrovnajú aj vlajkovým modelom
- Fosílne palivá zosadia z trónu. 15 km pod zemou našli nekonečný zdroj vzácnej energie, má to však háčik
- Vytasili silný kaliber za prijateľnú cenu. Vyskúšal som novú Škodu, jej famóznej spotrebe nebudeš veriť
- Chceli ju vypnúť, tak ich oklamala. Umelá inteligencia vydesila expertov, začala sa správať ako človek
- Je 400 km nad Zemou a naháňa hrôzu. Rusi tajne vyniesli do vesmíru jadrovú zbraň, skryli ju na prekvapivom mieste
Vedci neverili vlastným očiam. Vráskavec musel preplávať až tri oceány kvôli jednej veci
ECB sa pripravuje na rok neistoty. Dočkáme sa znižovanie úrokových sadzieb?
Vlakmi bude cestovať zadarmo nová skupina ľudí. Stačí splniť jednu podmienku
„Vianočný darček“ od USA. Nad Slovenskom už lieta tretia F-16
Odstávky pokračujú. Stellantis zastavuje výrobu v historickom závode, dotkne sa týchto áut
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené