Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Hoci by sa nám mohlo zdať, že stroj času je až príliš veľké sci-fi a ľudstvo nikdy nebude schopné tento stroj postaviť, astrofyzik z Univerzity v Connecticute tvrdí, že vie, ako ho postaviť. Inšpiroval sa Einsteinovou všeobecnou teóriou relativity.

Ruku na srdce, kto z nás by nechcel vrátiť čas a napraviť svoje chyby? Predpokladáme, že asi každý z nás by túto možnosť využil. Na tento úkon by sme potrebovali stroj času, ktorý je ale sám o sebe výmyslom z kategórie sci-fi.

Ako však informuje portál Futurism, astrofyzik Ron Mallett z univerzity v Connecticute najnovšie prišiel s tvrdením, že vie, ako by sa stroj času dal zrealizovať.

Ron Mallett nedávno pre CNN povedal, že napísal matematickú rovnicu, ktorá by mohla slúžiť ako základ pre stroj času. Dokonca postavil aj prototyp laserového zariadenia, ktoré ilustruje kľúčovú zložku jeho teórie. Hneď na začiatku však treba povedať, že Mallettovi kolegovia z oboru nie sú v tomto smere až tak optimistickí a pochybujú, že stroj času bude niekedy vôbec možné zrealizovať.

Aká je teória?

Aby sme mohli pochopiť teóriu, za ktorou stojí myslenie Rona Malletta, musíme sa najprv pozrieť na základy špeciálnej teórie relativity Alberta Einsteina. Tá v jednoduchosti tvrdí, že čas sa zrýchľuje alebo spomaľuje v závislosti od rýchlosti, ktorou sa objekt pohybuje. Na základe tejto teórie môžeme predpokladať, že ak by bola osoba v kozmickej lodi cestujúcej blízko rýchlosti svetla, čas by pre ňu plynul pomalšie ako pre pozorovateľa na Zemi.

Ak by sme tento predpoklad rozvinuli ešte viac, môžeme povedať, že ak by astronaut nastúpil do vesmírnej rakety cestujúcej takmer rýchlosťou svetla, mohol by si strihnúť týždňovú cestu naprieč vesmírom a po návrate domov by zistil, že na Zemi uplynulo 10 rokov.

Zatiaľ čo väčšina astrofyzikov takéto cestovanie časom napred uznáva, cestovanie časom naspäť do minulosti je úplne iný problém.

Mallett vychádza zo všeobecnej teórie relativity

Myšlienka Rona Malletta o cestovaní v čase do minulosti vychádza z Einsteinovej všeobecnej teórie relativity. Tá napríklad hovorí, že masívne objekty ohýbajú časopriestor.

Tento efekt vnímame ako gravitáciu a čím silnejšia je gravitácia, tým pomalšie čas prechádza priestorom. Na základe toho astrofyzik verí, že je teoreticky možné zvrátiť čas do slučky, ktorá by umožnila cestovanie časom do minulosti.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Spacetime curvature gif

„Ak dokážete ohýbať priestor, existuje tu možnosť skrútenia priestoru,“ povedal Mallett pre CNN. „Podľa Einsteinovej teórie to, čo nazývame priestor, zahŕňa aj čas – preto sa nazýva aj časopriestorom, a čokoľvek čo robíte v priestore sa tiež stane v čase.“

Mallett dokonca skonštruoval aj prototyp zariadenia využívajúceho lasery, ktoré naznačujú možnosti skrútenia svetla do prstenca. „Štúdium typu gravitačného poľa, ktoré bolo produkované prstencovým laserom, by mohlo viesť k novému pohľadu na možnosť zostrojenia stroja času založeného na cirkulujúcom lúči svetla.“

Kolegovia z oboru o myšlienke stroja času pochybujú

Zatiaľ čo Mallett je z pohľadu svojej teórie optimistický, jeho kolegovia sú naopak skôr skeptickí.

Zobraziť celú galériu (1)
Ilustrácia predstavy stroja času z roku 1960. Zdroj: free3d.com

Aj sám Mallett pripúšťa, že jeho práca je v aktuálnom bode skutočne len teória. Aj keby jeho stroj času fungoval, pripúšťa, že by mal vážne obmedzenia. Napríklad by neumožňoval cestovanie časom pre osoby. Skôr by umožnil posielať časom informácie, hoci len do doby, kedy bol stroj prvýkrát zapnutý.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú