Vedcom zo Southamptonskej univerzity sa podarilo vyvinúť technológiu pre vesmírne sondy a kozmické lode, v budúcnosti potenciálne aj s ľudskou posádkou, ktorou sa môžeme dostať sa oveľa ďalej efektívnejšie, než kedykoľvek predtým.

Ako totiž upozorňuje univerzita v tlačovej správe, do testovania prichádza špeciálny pohon využívajúci kovy ako palivo, vďaka čomu je možné doplniť ho takmer kdekoľvek v našej sústave.

Stačia kométy a asteroidy

Detaily o tejto technológii zatiaľ univerzita neprezradila, avšak podľa jej tvorcov má umožniť sondám alebo kozmickým lodiam pristávať na kométach, asteroidoch alebo mesiacoch, ktoré sú bohaté na potrebné minerály, vďaka čomu môžu pomerne jednoducho doplniť palivo. Tým sú kovy, ktoré sú schopné horieť, ako napríklad železo, hliník alebo meď.

Na tejto technológii spolupracujú vedci z univerzity s firmou Magdrive, pričom na vývoj dostali od vlády milión libier. Niektorí z autorov tejto technológie už majú s kozmickými technológiami dobré skúsenosti, ako aj Dr. Minkwan Kim, ktorý zostrojil plazmový pohon. Ten bol vynesený do vesmíru pomocou rakety americkej spoločnosti SpaceX v roku 2023.

V skutočnosti je aj tento experiment plazmovým pohonom, ktorý kombinuje energiu získanú napríklad z fotovoltických panelov s kovovým palivom, ktoré je premieňané na horúcu plazmu. Výhodou je nielen vysoká efektivita, ale najmä oveľa vyšší ťah v porovnaní s typickým iónovým pohonom, ktorý nie je kvôli slabému ťahu schopný pristávať na väčších vesmírnych telesách.

Pomôže s ohromnými plánmi

Ambície vedcov ako aj firiem podnikajúcich vo vesmíre neustále rastú a práve takýto efektívny a flexibilný pohon môže otvoriť úplne nové možnosti. Vedci môže použiť sondy na výskum telies, na ktoré by sa inak dostali len s veľkými komplikáciami a komerčný sektor môže efektívnejšie manažovať svoje satelitné konštelácie na nízkej obežnej dráhe Zeme.

Alternatív je viac

Vo vývoji je viacero vesmírnych pohonov, z ktorých každý prináša vlastné výhody a nevýhody. Iónovým pohonom stále neodzvonilo a vedci pracujú aj na verziách, ktoré sú oveľa väčšie a ponúkajú tak aj vyšší ťah, vďaka čomu môžu zabezpečiť nesmierne rýchly transport ľudských posádok k Marsu a to rýchlejšie než v priebehu jediného mesiaca.

Zaujímavé však je, že sa môže podariť dosiahnuť takéto rýchlosti s ešte vyššími nákladnými kapacitami pomocou moderných mega-rakiet, ako je Starship. Ak jej totiž bude na orbite doplnené palivo, s ohromným nákladom vážiacim desiatky ton sa môže dostať k Marsu takisto do jedného mesiaca.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú