Americká Agentúra pre výskumné projekty v oblasti obrany (DARPA) opäť prekvapuje futuristickými víziami. Tentoraz prichádza s návrhom na vývoj a „pestovanie“ obrovských biomechanických štruktúr v podmienkach mikrogravitácie. Presnejšie DARPA v nedávno vydanej výzve vyzvala odborníkov na predkladanie návrhov na biologicky konštruované štruktúry, ktoré by sa dali zostrojiť priamo vo vesmíre a ktoré by bolo tradičnými metódami ťažké alebo nemožné vyrobiť na Zemi. Na tému upozornil portál IFLScience.

Medzi potenciálne aplikácie patrí napríklad výroba lán pre vesmírny výťah, obrovské siete na zber vesmírneho odpadu, kilometrové rádioteleskopy alebo nové konštrukčné prvky pre orbitálne stanice. Výhoda takéhoto prístupu je zrejmá – znižovanie nákladov na dopravu ťažkých a objemných materiálov do vesmíru. Namiesto vynášania kompletne hotových štruktúr by sa dali vypestovať priamo na obežnej dráhe, čím by sa odstránili limity, ktoré dnes určujú nosnosť rakiet.

AI, bactérie, vírusy
Pexels/Pixabay (Úprava redakcie)

Biomechanické materiály

DARPA vo svojom vyhlásení uznáva, že samotné biologické materiály nemusia byť dostatočne pevné na konštrukčné účely, a preto hľadá riešenia, ktoré kombinujú mechanické, štrukturálne a biologické inžinierstvo. Podľa agentúry by sa biomechanické materiály mohli používať ako doplnok ku konvenčným konštrukciám. Vedci to prirovnali k stanu, kde by „biologická zložka“ tvorila krytie a tradičné materiály poskytovali nosnú konštrukciu.

Hlavnou otázkou je, ako kontrolovať rast biologických štruktúr vo vesmíre, kde chýba gravitácia. Nils Averesch z Univerzity na Floride upozorňuje, že „priestorové riadenie rastu v mikrogravitácii je stále veľkou výzvou“. Ak by sa však podarilo tento problém vyriešiť, otvorili by sa dvere k úplne novému spôsobu konštrukcie vo vesmíre.

Pixabay, YouTube / Seeker

Vesmírny výťah a iné šialené nápady

Jedným z návrhov DARPA je aj vesmírny výťah. Predstava je jednoduchá: dlhé lano by bolo pripevnené k Zemi a na druhom konci by malo protizávažie, napríklad orbitálnu stanicu. Toto lano by umožnilo prepravu nákladu do vesmíru pomocou výťahu namiesto rakiet, čím by sa drasticky znížili náklady na vesmírne misie.

vesmírny odpad
SwRI/Bing

Podľa inžiniera Jeromea Pearsona, ktorý s touto myšlienkou prišiel, by vesmírny výťah umožnil bezpečnejšiu prepravu satelitov a ľudí na obežnú dráhu. V prípade poruchy by výťah jednoducho zostal na mieste, namiesto nekontrolovaného pádu, ako je tomu pri raketách.

Hoci tieto koncepty znejú neuveriteľne, realita je taká, že zatiaľ sú viac sci-fi ako realizovateľnou technológiou. DARPA zatiaľ len zhromažďuje nápady a hľadá riešenia pre prvotné experimenty na Zemi. No ak sa im podarí prelomiť technologické bariéry, mohli by sme v budúcnosti vidieť obrovské biomechanické konštrukcie rásť priamo vo vesmíre.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP