Čínska armáda nedávno predviedla niečo, čo pripomína scénu zo sci-fi filmu. Počas ostrých cvičení blízko hraníc s Ruskom nasadila štvornohé robotické psy vyzbrojené automatickými zbraňami. Ako informovala štátna vojenská televízia CCTV-7, išlo o súčasť rozsiahleho taktického výcviku 76. skupinovej armády Ľudovej oslobodzovacej armády (PLA), kde tieto „robotické štvornožce“ operovali v teréne po boku klasických pechotných jednotiek. Na tému upozornil Defence Blog.

Podľa inštruktora PLA, ktorý vystúpil v televíznom prenose, tieto nové robotické systémy sa líšia od tradičných podporných prostriedkov najmä tým, že dokážu nasledovať vojakov aj v zložitom teréne a poskytnúť palebnú podporu práve tam, kde sú ľudské jednotky najzraniteľnejšie. V praxi to znamená, že robotický pes s puškou na chrbte sa vie plaziť cez trávnaté oblasti, napredovať popri vojakoch a otvoriť paľbu na označené ciele, čím pomáha zabezpečiť postup jednotiek v prednej línii.

Na videách odvysielaných CCTV bolo vidieť, ako tieto stroje napodobňujú pohyb skutočných psov. Štyri mechanické nohy, stabilný krok a schopnosť adaptovať sa na rôzne prekážky v teréne. V kombinácii s diaľkovým ovládaním a rádiovým prepojením na operátorov tak vzniká vysoko mobilná platforma, ktorá môže slúžiť na prieskum, potlačenie nepriateľských pozícií alebo asistenciu pri boji zblízka.

Oficiálni predstavitelia PLA tvrdia, že cieľom nasadenia týchto robotov je zvýšiť schopnosti armády v komplexnom bojovom prostredí. Ide o technológiu, ktorá má umožniť nasadenie v oblastiach, kde by bol pohyb pre človeka príliš nebezpečný alebo nemožný. Čínski vojenskí analytici tiež poukazujú na to, že kombinácia robotických psov a malých taktických dronov, ktoré počas cvičenia poskytovali letecký prehľad a odovzdávali údaje o cieľoch pozemným jednotkám, predstavuje nový krok v evolúcii bojovej taktiky.

Zaujímavé je, že hoci sa cvičenia uskutočnili v severnej Číne blízko ruských hraníc, konkrétne miesto nebolo špecifikované. Tento detail je zrejme úmyselne zamlčaný, keďže ide o strategicky citlivú oblasť. V kontexte geopolitického napätia a rastúcej konkurencie vo vývoji vojenských technológií medzi USA, Ruskom a Čínou, práve tieto pokusy s bezpilotnými systémami naznačujú, že PLA sa snaží držať krok alebo ho dokonca predbehnúť.

Čína tak svojimi najnovšími krokmi potvrdzuje, že budúcnosť vojny už nie je len o tankoch a vojakoch. Čoraz viac sa v nej uplatňujú umelá inteligencia, automatizácia a stroje, ktoré dokážu fungovať v súhre s ľudskými jednotkami.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP