Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Česká televízia na svojom webe upozornila na objav doposiaľ najstaršieho dôkazu o chirurgickej operácii. Podľa všetkého sa odohrala pred 31-tisíc rokmi a išlo o amputáciu.

Ako píše portál IFLScience, hoci predstava chirurgickej amputácie obzvlášť pred toľkými rokmi znie mimoriadne desivo, podľa objavených pozostatkov sa zdá, že mladý lovec-zberač sa po nej úspešne zotavil a žil ešte niekoľko rokov.

Prvá chirurgická operácia

Tento objav posúva prvé známe vykonanie tejto nesmierne náročnej operácie o viac ako 24-tisíc rokov dozadu. Doposiaľ najstarší záznam o amputácii totiž pochádzal z Francúzska z obdobia pred zhruba 7 000 rokmi.

Maloney et al.; Nature

Či pacient bol pri úplnom vedomí alebo bol pod vplyvom nejakého odvaru z liečivých rastlín, prípadne kde a prečo presne k amputácii prostredníctvom ostrého kameňa došlo, zostane navždy predmetom špekulácií. Z výskumu publikovaného v žurnále Nature je isté, že pred 31 000 rokmi mal mladý lovec-zberač na Borneu amputovanú spodnú tretinu ľavej nohy a prežil, píše Smithsonian Magazine na svojom webe.

Podľa archeologičky Melandri Vlokovej, ktorá objavené pozostatky detailne skúmala, je definitívne isté, že šlo o amputáciu detskej nohy. Vzhľadom na to, že na zvyšných kostiach boli objavené znaky rastu a hojenia bez akýchkoľvek príznakov infekcie, podľa vedcov dotyčný Homo sapiens žil ešte najmenej ďalších 6 až 9 rokov a zomrel vo veku 20 rokov.

Samotnú amputáciu vedci odhalili na základe skúmania pozostatkov. Ukázalo sa totiž, že končatina nebola žiadnym spôsobom zlomená ani zdeformovaná, ale bola „chirurgicky presne odstránená“. Taktiež bol objavený kostný výrastok na zostávajúcich častiach holennej a lýtkovej kosti, ktorý „zodpovedá nadmernému rastu pozorovanému v moderných klinických prípadoch amputácií.“

Treba tiež podotknúť, že archeológovia si nie sú istí, či bol pacient muž alebo žena. Vzhľadom na určité charakteristické znaky je  ale viac pravdepodobné, že išlo o muža.

Čo všetko sme sa dozvedeli?

Objav tiež naznačuje, že prinajmenšom niektoré komunity lovcov a zberačov v oblasti juhovýchodnej Ázie vyvinuli a disponovali pomerne dobrými lekárskymi znalosťami a technikami a to ešte dávno pred neolitickou revolúciou. K tej došlo približne pred 12 000 rokmi a predstavuje obdobie, v ktorom existuje viacero archeologických záznamov a podobných operáciách.

Maloney et al.; Nature

Taktiež to znamená, že Homo sapiens žijúci v tomto období disponovali podrobnými znalosťami o štruktúre končatín, svalov, krvných ciev a používali antiseptické a antimikrobiálne látky. Tiež je nepravdepodobné, že pacient by takýto zákrok prežil bez značnej úrovne starostlivosti a čistenia rán.

Pozostatky sa archeológom podarilo objaviť v jaskyni Liang Tebo na východe Kalimantanu. Ide o drsnú, ťažko prístupnú a len zriedka navštevovanú oblasť plnú vápencových útesov. Nie je preto žiadnym prekvapením, že nález v tejto oblasti je nesmierne vzácny a neočakávaný.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú