Rub‘ al-Khali, známy ako Prázdna štvrť, bol po stáročia považovaný za nehostinné more piesku bez života, ktoré sa rozprestiera cez Saudskú Arábiu až k Dubaju a pokrýva vyše 650 000 kilometrov štvorcových. Avšak toto obrovské piesočné územie teraz ukrýva prekvapivý archeologický poklad, ktorý môže úplne zmeniť naše chápanie dávnej histórie Arabského polostrova.

Všetko sa začalo v roku 2002, keď šejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum, vládca Dubaja, počas letu nad púšťou spozoroval nezvyčajné formácie dún a tmavé usadeniny. Práve tento moment viedol k objavu lokality Saruq Al-Hadid, kde boli odhalené dôkazy o spracovaní medi a železa a ktoré vedci dnes považujú za súčasť dávnej civilizácie starej približne 5 000 rokov, informuje DailyMail.

Tajomná civilizácia pod pieskom?

Tím výskumníkov z Khalifa University v Abú Zabí využil modernú technológiu syntetickej apertúrnej radaru (SAR), ktorá umožňuje preniknúť pod povrch piesku bez potreby rušivého výkopu. V kombinácii so satelitnými snímkami s vysokým rozlíšením z družice WorldView-3 dokázali vedci detailne preskúmať podzemné vrstvy Saruq Al-Hadid a odhaliť známky dávnej ľudskej činnosti.

Vedci našli stratené mesto, má 5000 rokov.
University of Warsaw

Radar zaregistroval stopy zakrytých štruktúr, metalurgických dielní, artefaktov a zvyškov zvierat v tzv. midden usadeninách. Tieto nálezy boli následne analyzované pomocou algoritmov umelej inteligencie, ktoré identifikovali špecifické vzorce a tvary naznačujúce organizované osídlenie. Výsledky boli natoľko presné, že vláda Dubaja cez inštitúciu Dubai Culture schválila rozšírené archeologické vykopávky.

Zem pod púšťou odhalila zložito štruktúrovanú spoločnosť s prepojenými osadami a cestami, čo je silný dôkaz o dlhodobom osídlení a vysokej úrovni organizácie. Archeológovia v náleziskách rozpoznali vrstvy piesku, sadrovca, skaly a množstvo starobylých odpadov z výroby kovov. Francis, člen výskumného tímu, poznamenal: „Tieto oblasti ostávajú z veľkej časti nepreskúmané, no vieme, že nesú významné kultúrne dedičstvo.“

Zistenia zároveň oživujú dávne legendy o stratenej púštnej metropole Ubar, známej aj ako „Atlantída pieskov“. T. E. Lawrence, britský dôstojník a spisovateľ známy z obdobia arabskej revolty počas prvej svetovej vojny, túto legendárnu osadu opísal ako „mesto nesmierneho bohatstva, zničené Bohom za pýchu, navždy pohltené pieskami Rub‘ al-Khali“.

Vedci našli stratené mesto, má 5000 rokov.
Haifa Ben-Romdhane/Diana Francis

Vedci sa domnievajú, že v oblasti došlo pred tisíckami rokov k výrazným zmenám klímy. Medzi 6 000 až 5 000 rokmi pred naším letopočtom tam panovali vlhkejšie podmienky, ktoré vytvárali plytké jazerá a podporovali rozmanité ekosystémy. Práve tieto priaznivé podmienky mohli umožniť rozkvet civilizácie, ktorej pozostatky dnes vychádzajú na povrch.

Hoci o obyvateľoch tejto dávnej púštnej spoločnosti vieme zatiaľ málo, objav zmenil náš pohľad na históriu Arabského polostrova. Regióne, ktorý dnes pôsobí neobývane, bol v skutočnosti kedysi miestom pulzujúceho života. A vďaka modernej technológii už Rub‘ al-Khali viac nemožno nazývať prázdnou štvrťou – s každým novým radarovým záberom totiž odhaľuje ďalší kúsok dávno stratenej histórie.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP