Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V tomto texte boli použité materiály TASR

Čínski vedci oznámili vývoj revolučného typu optického disku, ktorý disponuje kapacitou až 125 terabajtov (TB) údajov, čo zhruba zodpovedá obsahu 15 000 DVD diskov. S informáciou prišiel Live Science.

Nová generácia optického disku, vyvinutá čínskymi vedcami, je formou inovatívneho materiálu, kde hlavnou zložkou je farbivom dotovaný fotorezistor s emisnými luminogénmi, ktoré sú aktivované agregáciou (AIE-DDPR), dosahujúci vysokú plošnú hustotu zápisu. V porovnaní s tradičnými pevnými diskmi (HDD) umožňuje tento disk zapisovať viac údajov na jednu plochu.

Vyššiu hustotu zápisu údajov dosiahli vďaka technike zápisu na molekulárnej úrovni, využívajúc dve kľúčové chemikálie – izopropyltioxantón (ITX) a dipentaerytritol pentaakrylát (DTPA). ITX funguje ako fotoiniciátor, ktorý reaguje na svetlo emitované napríklad z lasera, zatiaľ čo DTPA je fotosenzitívny monomér, ktorý reaguje na svetlo.

Optický disk, ktorý nemá obdoby

Technologické procesy sú podporené vysoko presnými femtosekundovými laserovými systémami, ktoré spolu s ďalšími inováciami umožňujú dosiahnutie najvyššej hustoty zápisu údajov. Tieto lasery emitujú impulzy trvajúce približne jednu femtosekundu – to je jedna miliardtina miliónu sekundy. Okrem toho, že sa využívajú v tejto oblasti, femtosekundové lasery majú široké spektrum využitia, napríklad v medicíne na operácie šedého zákalu.

Vedci dosiahli zvýšenie kapacity aj prostredníctvom zápisu údajov na obe strany disku a v mnohých vrstvách s hrúbkou iba jedného mikrometra. Vďaka tomu jeden disk obsahuje až 100 vrstiev údajov, čo vedie k celkovej kapacite až 125 TB. Tento objav by mohol mať dôležitý vplyv na spôsob, akým ukladáme a spracovávame údaje, a môže podporiť ďalšiu miniaturizáciu pamäťových médií.

Prekonali hranice mikrosveta

Ako sme ťa informovali v tomto článku, kľúčovým nástrojom pri dosiahnutí tohto pozoruhodného zápisu je ultrapriehľadny film nazývaný AIE-DDPR – aggregation-induced emission dye-doped photoresist. Pomocou neho a duálnych laserov boli schopní presiahnuť limit optickej difrakcie, teda najmenší bod, ktorý dokáže optický zobrazovací systém rozložiť.

„Bolo to 10-ročné úsilie pri hľadaní tohto druhu materiálu. Problém bol v tom, ako sa procesy zápisu a čítania navzájom ovplyvňujú v danom materiáli – najmä v trojrozmernej geometrii,“ povedal Min Gu, profesor opticko-elektrického a počítačového inžinierstva na univerzite v Šanghaji pre IEEE Spectrum.

Je dôležité zdôrazniť potrebu zvýšenia prenosových rýchlostí a zníženia energetického využitia tejto technológie. Optické disky, ako CD, DVD alebo Blu-ray, získali popularitu v minulosti pre svoju nízku cenu a dlhodobú trvanlivosť zaznamenaných údajov. Napríklad štandardné CD má kapacitu približne 700 MB, DVD má kapacitu 4,7 GB a Blu-ray disk až 25 GB.

Mimochodom, takéto disky sa dajú hromadne vyrobiť približne za šesť minút, pričom v každom z nich sa použije procesov podobný tým, ktoré sa nachádzajú v DVD.

Vedci však nepoľavujú a stále vidia potenciál v tejto novej inovácii. Zameriavajú sa na zvýšenie rýchlosti zápisu a energetickej účinnosti s cieľom zvýšiť produkciu a potenciálne zvýšiť počet vrstiev na disku pomocou vylepšenej optiky.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú