Apple a jeho dodávateľské spoločnosti sa neraz stali terčom kritiky za katastrofálne podmienky, ktoré poskytujú zamestnancom v Číne. Po niekoľkých kontrolách boli zistené závažné problémy v oblasti bezpečnosti a ochrany životného prostredia aj u spoločnosti Catcher Technology. Zdravotné problémy, dlhé nadčasy či ohrozovanie životného prostredia sú len jednými z mála problémov, ktoré boli objavené.

Prvé kontroly zo strany China Labor Watch prebehli ešte v roku 2014, kedy boli zistené mnohé nedostatky, no tie spoločnosť doposiaľ nenapravila. Catcher Technology so sídlom v meste Suqian tak naďalej porušuje práva zamestnancov, pričom ohrozuje aj ich zdravie. Detailná kontrola v januári tohto roka odhalila skutočne znepokojujúce zistenia, na ktoré nakoniec doplácajú len samotní pracovníci. Tí pracujú na výrobe produktov pre veľkých gigantov ako IBM, Dell, HP, Sony, ale aj Apple. O záležitosti informovala agentúra Bloomberg.

Továreň ohrozuje zamestnancov a životné prostredie

Práve posledný menovaný však mal tvrdiť, že v tejto problémovej továrni je všetko v poriadku a úspešne prešla až cez 50 jeho auditov. Realita je však diametrálne odlišná. Zamestnanci sa tak každý deň stretávajú s dlhou pracovnou dobou, nad rámec stanovený v zmluve, či zdraviu ohrozujúcimi podmienkami. Keď spomenieme únik toxického plynu na dielni s označením A6, nebol by to jediný prípad ohrozenia pracovníkov. Táto nehoda sa stala ešte počas minulého roka a v dôsledku účinkov plynu muselo byť hospitalizovaných až 90 zamestnancov a 5 ďalší boli prijatý do intenzívnej starostlivosti.

Problémov v továrni spoločnosti Catcher Technology je však omnoho, omnoho viac. Príkladom znečisťovania životného prostredia je tiež vypúšťanie odpadovej vody s bielou penou do verejnej kanalizácie. Tá sa ale hromadila aj pri chodníku neďaleko firmy, odkiaľ bola braná testovacia vzorka. Výsledky odhalili aj niekoľkonásobné prekročenie noriem stanovených miestnou samosprávou. Smutným faktom je, že voda na chodník neustále neprestáva pretekať, čím dochádza k značnému znečisteniu prostredia.

Podmienky v pracovnej zmluve sú len formalitou

Mimo životného prostredia ale tejto továrni nezáleží ani na svojich pracovníkoch, ktorí sú nútení pracovať aj 10 hodín denne, 6 dní v týždni. Ich pracovná zmluva pritom uvádza 5-dňový pracovný čas, pričom každý deň by mali mať 8-hodinovú pracovnú dobu. Rovnako katastrofálnym je tiež zaúčanie a výcvik nových zamestnancov, ktorý miesto 24 hodín trvá len jedinú hodinu. Kvôli tomu tak mnohí ani len netušia, čo všetko ich vo výrobe čaká a na aké situácie sa majú pripraviť.

Nenechaj si ujsť
Foxconn núti pracovať stredoškolákov nadčas, aby stíhali vyrábať iPhone X. Inak nedostanú maturitu

Pracovníci v 3-mesačnej skúšobnej dobe dokonca nemajú ani zdravotné poistenie, a tak sa pri akomkoľvek probléme musia spoľahnúť len na vlastné zdroje. Nie každý si však môže dovoliť zdravotnú starostlivosť z vlastných peňazí. Riziko vzniku rôznych chorôb a problémov v Catcher Technology je skutočne vysoké a okrem problémov s dýchacími cestami bol nevhodnými podmienkami dokonca spôsobený aj potrat pracovníčky. Tá chcela po tejto smutnej udalosti z práce odísť, no firma odmietala prepustiť jej manžela. Zo zovretia spoločnosti sa dostal až po dlhom naliehaní.

Nedostatkov vo výrobe, v poskytovaní vhodných pracovných podmienok, ale aj v ochrane životného prostredia má tento výrobca viac než dosť. Je preto zarážajúce, ako mohla spoločnosť Catcher Technology úspešne absolvovať 50 auditov od Apple. Z kompletnej vyšetrovacej správy vyplýva, že podmienky v tejto továrni sú absolútne nevhodné pre každodennú prácu a okolité životné prostredie. Zarážajúce však naďalej ostáva, že kompetentní o problémoch vedia, no zrejme s nimi nehodlajú nič robiť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú