Apple je známy, že pre svoje smartfóny poskytuje dlhoročnú softvérovú podporu. Pred rokom však používatelia starších zariadení dostali aktualizáciu, o ktorej kompletných funkciách sa dozvedáme až teraz. A nie všetkým majiteľom iPhonov sa to bude páčiť.

 

Apple totiž oficiálne potvrdil, že s príchodom aktualizácie s označením 10.2.1, v januári 2017, začalo na niektorých starších modeloch umelo spomaľovať výkon procesora. Táto funkcia bola predstavená s cieľom zamedziť problémom so starnúcimi batériami, ktoré časom a s pribúdajúcim počtom nabíjacích cyklov strácajú určité schopnosti.

V prípade iPhonov tak Apple cielil na vyriešenie situácie, kedy staršia batéria nebola schopná okamžite dodať požadovaný maximálny prúd pri plnom výkone procesora. Po aktualizácii už nedochádzalo k vypnutiu, ale k umelému zníženiu výkonu. K problémom môže okrem starších batérií prispievať aj chladné počasie a nízka úroveň nabitia.

Funkciu dostanú neskôr aj nové modely

Problémy s náhlym vypnutím trápili najmä používateľov iPhone 6S, a to ku koncu roka 2016. Majitelia starších modelov registrovali vypnutie zariadenia napriek tomu, že batérii zostávalo 30 až 40 % energie. Okrem iPhonov 6S bola funkcia spomalenia s novou aktualizáciou implementovaná aj do modelov 6 a SE. V decembri ju už v iOS 11.2 dostal aj iPhone 7. Apple plánuje implementovať túto funkciu aj do novších modelov, tie sú však zatiaľ na trhu kratšie a batérie majú dostatočný výkon.

Zobraziť celú galériu (2)
Kristián Hrušovský / FonTech

Spoločnosť však o implementovaní tejto funkcia mlčala takmer rok. Náznaky, že staršie iPhony strácajú výkon kvôli opotrebovaniu batérií začali prichádzať od používateľov na komunitnej platforme Reddit. Špekulácie sa následne potvrdili aj vďaka výsledkom z benchmarkovej aplikácie Geekbench. Hovorca Apple až teraz následne priznal, že funkcia spomalenia procesoru naozaj existuje.

Oficiálne vyhlásenie Apple:

Naším cieľom je poskytnúť zákazníkom najlepšiu používateľskú skúsenosť, ktorá zahŕňa oblasti celkového výkonu a predĺženia životnosti ich zariadení. Lithium-iontové batérie sa stávajú menej výkonnými, keď sa nachádzajú v chlade, majú nízku úroveň nabitia alebo v priebehu času zostarnú, čo môže viesť k neočakávanému vypnutiu zariadenia z dôvodu ochrany jeho elektronických komponentov.

Minulý rok sme vydali funkciu pre iPhone 6, iPhone 6s a iPhone SE, aby sme znížili náhle výkonové špičky, a to iba vtedy, keď je to potrebné a zabránili tak neočakávanému vypnutiu zariadenia počas týchto podmienok. Teraz sme rozšírili túto funkciu na iPhone 7 s iOS 11.2 a plánujeme do budúcnosti pridávať podporu pre ďalšie produkty.

Používatelia o tom mali vedieť

S týmto konaním spoločnosti sa vynárajú aj rôzne hlasy o nezvládnutí situácie a debata smeruje aj k otázke plánovaného zastarávania produktov. O tomto probléme hovorí aj John Poole vo svojej analýze k výsledkom aplikácie Geekbench. Poole jednoznačne poukazuje na to, že používatelia mali o danej funkcii vedieť hneď po jej implementovaní, inak totiž môže viesť používateľov k mysleniu, že ich zariadenie je pomalé takže si treba kúpiť nové. Z podstaty problému pritom nie je jasné, že k vyriešeniu postačí aj jednoduchší krok. Na opätovné zrýchlenie telefónu stačí výmena batérie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú