Apple údajne pracuje na novej verzie aplikácie Zdravie, ktorá má byť poháňaná umelou inteligenciou. Spoločnosť pod označením Project Mulberry vyvíja AI asistenta, ktorý by bol aj osobným trénerom a koučom. Dočkať by sme sa ho mali v polovici roku 2026. O téme informoval PCMag.

Rozšírenie Health+

O tajnom projekte Apple informoval Mark Gurman z agentúry Bloomberg. Apple sa podľa neho pri vývoji spolieha na vlastný tím lekárov a plánuje rozšíriť spoluprácu s odborníkmi z rôznych medicínskych oblastí.

Vynovená aplikácia sa neoficiálne nazýva Health+ a údaje by mal zbierať zo zariadení, ako je Apple Watch. Jednou z veľkých noviniek, ktoré by aplikácia poskytovala je sledovanie stravy, čím by sa stala priamou konkurenciou populárnych aplikácií ako MyFitnessPal alebo Noom. Na základe získaných údajov z hodiniek by aplikácia mala odporučiť jedálniček určený napríklad pre ľudí, ktorí majú vysoký krvný tlak.

Apple Watch
Unsplash

Vyhodnotí ako cvičíš

Ďalšiu funkciu ocenia najmä nadšenci zdravého životného štýlu, ktorí ale neradi chodia do fitness centier. Aplikácia by mala fungovať ako osobný tréner, ktorý by dokázal analyzovať cvičenie. Pomocou kamery by aplikácia mala byť schopná analyzovať pohyb používateľa pri cvičení a poskytnúť spätnú väzbu na zlepšenie techniky. Funkcia by mala byť prepojená so súčasnou platformou Fitness+. Tá je zatiaľ dostupná len pre vybrané krajiny, medzi ktorými Slovensko nie je.

Projekt zastrešuje Sumbul Desai, ktorý šéfuje zdravotníckemu tímu Apple a podieľa sa na ňom aj prevádzkový riaditeľ spoločnosti Jeff Williams. Apple na novej funkcii pracuje s interným tímom lekárov a plánuje zapojiť aj ďalších špecialistov, ktorí by sa podieľali na tvorbe edukačných videí.

Nový AI asistent by podľa Gurmana mal byť súčasťou nového iOS 19.4, ktorý by mal prísť na jar, prípadne v lete budúceho roka. Nový operačný systém iOS 19 bude predstavený už v júni na konferencii WWDC 2025. Apple nie je nováčikom v oblasti zdravotnej starostlivosti. CEO Apple, Tim Cook dávnejšie v rozhovore pre CNBC uviedol, že najväčší prínos spoločnosti bude ohľadne zdravia.

AI nadobro mení medicínu

Hoci spoločnosť má z pojmu „umelá inteligencia“ stále obavy, a nie je žiadnym klamstvom povedať, že opodstatnené, predsa len je už v súčasnosti viac na úžitok ako na škodu. Dôkaz priniesol portál BBC, ktorý informoval o vynikajúcom počine AI.

Nástroje umelej inteligencie sú vo všeobecnosti celkom presné pri zisťovaní symptómov konkrétnej choroby. Kľúčom k úspechu je „nakŕmiť“ ich dostatočným množstvom údajov, aby daný neduh bolo možné identifikovať. Na severovýchode Škótska bol v permanencii nástroj zvaný Mia.

Rýchla analýza nástroja umelej inteligencie nielenže označila symptomatické prípady, ale aj urýchlila diagnostický proces, čím sa potenciálne skrátili čakacie doby na výsledky. Tie bežne trvajú aj dva týždne, pričom Mia to dokázala za tri dni. Takáto účinnosť by mala výrazne zlepšiť zdravotný stav pacientov tým, že urýchli identifikáciu a následne aj liečbu.

Táto umelá inteligencia bola testovaný súbežne s lekármi NHS (vládna agentúra pre zdravie), pričom mala za úlohu analyzovať zdravotný stav viac ako 10 000 žien a identifikovať potenciálnu rakovinu prsníka. Jej úspešnosť bola stopercentná, ba svojím spôsobom aj vyššia.

Mia okrem úspešného označenia žien s rakovinou odhalila ďalších 11 pacientiek, ktorým lekári nenašli nič. Dôvodom je, že v najskorších štádiách môžu byť rakoviny extrémne malé a ťažko rozpoznateľné. Nádory boli pre ľudské oko prakticky neviditeľné.

Čítajte viac z kategórie: Aplikácie

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP