Posledný čas nebol pre kalifornského výrobcu smartfónov práve ideálny a predaje jeho smartfónov vôbec nešli tak ako by si predstavoval. K tomu sa navyše pridala politika Donalda Trumpa, ktorý nemá v láske produkty vyrábané v Číne, kde sú produkované aj iPhony. Apple našiel riešenie na zložitú situáciu a čoskoro otvorí brány továrne, ktorá bude produkovať iPhony neďaleko indického mesta Chennai.

Fanúšikovia Apple dobre vedia, že hoci sú jeho produkty navrhované v Kalifornii, ako spoločnosť uvádza na papieroch v balení, väčšinu výroby má na starosť Čína. Dodávateľské firmy pre tohto giganta vyrábajú zariadenia, vrátane iPhonov, vo veľkých továrňach, kde na nich pracujú tisíce pracovníkov. Výrobná cena Apple smartfónov nie je vôbec vysoká, no predajné ceny sú už iná káva. Tento výnosný biznis však ohrozili v posledných mesiacoch slabé predaje a nariadenie amerického prezidenta.

Výroba nových iPhonov sa presunie do Indie

Donald Trump sa totiž chystá zaviesť vysoké poplatky na produkty z Číny, ktorá je zasa domovom iPhonov. Tento krok by tak znamenal ďalšie navýšenie už tak vysokých cien, čo si ale Apple nemôže dovoliť. Rozumným krokom by tak bolo začať vyrábať jeden zo svojich najobľúbenejších produktov v inej krajine. A presne to aj Apple urobil. Spolu s Foxconnom začal stavať novú továreň v Indii. Hlavný dodávateľ spoločnosti do nej investoval 300 miliónov dolárov, informoval Bloomberg.

Nenechaj si ujsť
Apple: Vysoké ceny si uvedomujeme, no máme na to dôvody, ktoré neodhadnú ani analytici

Všetko má pritom prebehnúť skôr, aby bola výroba pripravená na spustenie produkcie tohtoročných iPhonov. Najprv však bude továreň podrobená testom, ktoré majú odstrániť prípadné vady. Výrobné linky majú počas tohto obdobia testovať výrobu iPhonov zo série „X“ a následne sa prispôsobia tohtoročným modelom, ktoré budú vyrábané v miliónoch, infromoval portál PhoneArena. Týmto krokom môže Apple obísť nariadenie Donalda Trumpa a zároveň sa rozvinie na tamojšom indickom trhu.

Stále je čo dobiehať

Táto krajina má totiž podmienku, že ak spoločnosť nevyužíva 30 % lokálnych zdrojov pre svoje iPhony, nemôže otvoriť svoje predajne. Aj túto nutnosť však Apple splní a môže tak začať rozširovať sieť svojich kamenných obchodov, ktoré majú prilákať ďalších zákazníkov. Kvôli finančnej situácii ale nie je v Indii dostatok záujemcov o iPhony, no s otvorením predajní sa naskytá príležitosť ako prezentovať svoje produkty potencionálnym kupcom. V krajine totiž žije viac ako 1,3 miliardy ľudí, a tak môže byť tento krok pre Apple malou výhrou. Tu to ale nekončí.

Podiel smartfónov spoločnosti totiž na indickom trhu klesol za uplynulé roky len na 1 % a dominantnú časť prebrali konkurenti, ktorí dokážu ponúknuť lacnejšie zariadenia. Apple by sa tak mal zamerať práve na zákazníkov. Nová továreň na výrobu iPhonov však nebude v tejto krajine úplne prvou.

Apple totiž zveril v Indii do rúk Winstronu aj produkciu staršieho iPhonu 6S, SE a iPhonu 7 a teraz to skúsi znova s tohtoročnými modelmi, informoval Apple Insider. Či však bude toto rozhodnutie spoločnosti úspešné, uvidíme až po premiére pripravovaných iPhonov na jeseň tohto roka.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú