Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Bezpečnosť súkromných, ale aj hromadne využívaných počítačov je v dobe plnej kybernetických útokov a hackerov nesmierne dôležitá. Ochrániť tieto zariadenia je však neraz ťažkou úlohou a nie každý spôsob býva univerzálny pre všetky systémy. Mike Arpaia, bývalý zamestnanec Marka Zuckerberga, prišiel s riešením, ktoré spoločnostiam pomáha chrániť počítače Mac spôsobom, akým by ich inak napádali útočníci, teda hľadaním „dier“ v systéme.

Všetko sa začalo ešte v prvej práci v New Yorku, kde Mike patril medzi bezpečnostných konzultantov. Jeho úlohou bolo teda nabúrať vlastnú sieť firmy, aby sa odhalili a napravili jej nedostatky. Ďalšou zastávkou v jeho kariére bola spoločnosť Etsy, pre ktorú vyvíjal systém na detekciu hackerských útokov. Práve vtedy sa Mike dostal do pozornosti Jorena McReynoldsa, ktorý viedol veľký tím vo Facebooku.

Všetko to začalo vo Facebooku

Mike mu prezradil, že má skvelý nápad, ktorý by chcel realizovať práve v tejto spoločnosti. McReynolds ho síce mohol prijať, no Mike musel pred nástupom do tejto obrovskej firmy prejsť náročnými pracovnými pohovormi a vyriešiť zložité úlohy na bielej tabuli. Všetky testy zvládol a ihneď po nastúpení svojmu nadriadenému ohlásil svoje veľký plány. Mike chcel totiž napísať nový programovací jazyk, ktorý by bezpečnostným odborníkom umožňoval otázkami diagnostikovať problémy v operačných systémoch.

Takýchto nástrojov bolo pre Windows nespočetne veľa, a to najmä vďaka popularite Microsoftu a jeho spolupráci s veľkými biznis a IT spoločnosťami. V tomto prípade však zaostávali počítače s operačným systémom Linux a tie z dielne Apple. Keďže sú tieto zariadenia využívané aj vo Facebooku, McReynolds odsúhlasil, aby Mike začal pracovať na svojom projekte „osquery“. Mike pritom využíval populárnu databázu SQLite, ktorú prakticky riadi a spravuje jediný človek, Dwayne Richard Hipp.

Nenechaj si ujsť
Paradox, aký nikto nečakal. Facebook napriek škandálu zaznamenáva úspechy

Ten si všimol, že pri prácach na projekte „osquery“ je využívaná málo známa časť SQLite, a tak sa ponúkol, že pridá ruku k dielu, čím sa veci začali rozbiehať. Už o 8 mesiacov na to mal Mike hotovú verziu, ktorá mohla bežať na interných počítačoch a serveroch Facebooku. Neskôr sa tento projekt rozšíril aj do sveta, kde bol zadarmo dostupný pre každého. Mike ale potreboval získať používateľov, ktorí by jeho osquery vo veľkom využívali.

Apple nejavil záujem

Svoj projekt tak spolu s tímom ukázal na roadshow, kde ho videli aj zástupcovia Applu, do ktorých boli vkladané veľké nádeje. Všetci tak očakávali, že sa kompetentným pracovníkom tohto kalifornského giganta osquery zapáči a začne sa rýchlo šíriť, čo sa skutočne aj stalo. Aj keď Apple priveľkú pozornosť tomuto projektu nevenoval, začali ho využívať iné veľké spoločnosti a vývojári doň stále prispievajú svojimi nápadmi.

Mike ale stále nebol s touto verziou spokojný, a tak sa rozhodol vytvoriť cloudové riešenie pre osquery. Týmto spôsobom by tak každá spoločnosť dokázala automatizovať ochranu svojich počítačov Mac. Kým sa však Mike pustil do vývoja, opustil Facebook a Silicon Valley, odišiel do Colorada a práve tam založil malý startup Kolide.

Zrod startupu Kolide

Spolu so svojim kolegom, ktorý taktiež od najväčšej sociálnej siete sveta odišiel, získali 10 miliónov dolárov na financovanie projektu a všetko sa tak mohlo rozbehnúť odznova. Mike a Zachary Wasserman po dlhom vývoji predstavili prvý cloudový systém zameraný na počítače Mac len prednedávnom. Výtvor startupu Kolide však môže byť využitý aj v operačných systémoch Windows a Linux.

Kľúčovou úlohou celého projektu bolo vytvoriť systém, ktorý by skenoval bezpečnosť počítačov tak, ako by na to išiel prípadný útočník. Pomocou cloudu tak systém dokáže nájsť problémy v operačnom systéme, ktoré môžu byť opravené ešte pred samotným útokom hackera. Ba čo viac, do celého projektu sa zaregistrovalo už vyše 100 firiem, ktoré ho využívajú na svojich počítačoch. Kolide doteraz zamestnáva tucet externých pracovníkov.

Všetci zákazníci, ktorí tento nový cloudový systém využívajú, ostali zaskočení, čo všetko bolo v počítačoch objavené. Apple sa pritom do tejto hry doteraz nemiešal, no po zistení, aký úspech a prínos projekt startupu Kolide zaznamenal sa oň začali zaujímať aj jeho bezpečnostní experti. Tí sa zúčastnia aj prvej konferencie pre používateľov osquery, kde boli miestenky vypredané už za 2 týždne, aby sa priučili tomu, čo tento cloudový bezpečnostný systém dokáže.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú