Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Spoločnosť Apple uvažuje o dohodnutí dlhodobých dodávok kobaltu priamo od baní. Kobalt je kľúčová surovina pri výrobe batérií do mobilov.

Podľa zainteresovaných ľudí, firma si chce poistiť dostatok  suroviny, keďže by sa mohla stať nedostatkovým tovarom po očakávanom boome elektricky poháňaných vozidiel, ktorých batérie tiež obsahujú kobalt. Apple je jedným z najväčších konzumentov tohto kovu, ale doteraz nechával jeho nakupovanie spoločnostiam, ktoré vyrábajú batérie pre jeho zariadenia. Apple vraj hľadá kontrakty na zabezpečenie niekoľko tisíc ton suroviny ročne na obdobie piatich rokov. Tieto novinky prichádzajú od zdroja, ktorý si želá zostať v anonymite, keďže tieto informácie sú dôverné. Informuje o nich agentúra Bloomberg.

Zobraziť celú galériu (0)
NewLife2OldStuff/YouTube

Tento krok by mohol znamenať, že Apple bude konkurentom pre výrobcov elektricky poháňaných vozidiel pri zabezpečení dodávok kobaltu. Výrobcovia áut ako sú BMW alebo Volkswagen sa už teraz pretekajú v získaní niekoľkoročných kontraktov, ktoré zabezpečia dodávky tejto dôležitej suroviny pri ambiciózne nastavených cieľoch v produkcii elektrických vozidiel.

Cena kobaltu na trhoch stúpa

Približne štvrtina celosvetovej produkcie kobaltu je použitá v smartfónoch, kde je hlavnou surovinou v li-Ion batériách. Kým tieto zariadenia potrebujú okolo 8 gramov tohto kovu, batérie v elektrických vozidlách vyžadujú 1000 násobok. Cena suroviny sa pre stúpajúcu spotrebu viac ako strojnásobila a za posledných 18 mesiacov sa obchoduje za približne 80 000 dolárov za tonu.

Detská práca je problémom

Dve tretiny produkcie pochádzajú z Konga, kde nie je výnimočná detská práca. V roku 2016 Amnesty International obvinila Apple a Samsung, že výrobcovia ich batérií kupovali surovinu od baní, ktoré využívajú detskú prácu vo veľkej miere. Neskôr v tom roku Apple publikoval zoznam spoločností, ktoré dodávajú kobalt do jeho zariadení a vyhlásil, že nebude odoberať surovinu od niektorých baní z Konga, pokiaľ sa nepreukáže, že boli vykonané „primerané opatrenia“, kde zrejme narážal práve na problematiku využívania detí na prácu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú