Dlho očakávané bezkontaktné platby iPhonmi a hodinkami Apple Watch konečne prišli oficiálne aj na Slovensko, kde sa majitelia týchto zariadení vo vybraných prípadoch zaobídu aj bez kreditných kariet. Apple Pay spustili u nás viaceré banky, ktorých zákazníci si môžu službu nastaviť už behom chvíle a platiť jednoducho takmer všade na Slovensku.

Na Slovensku dlhé roky chýbali platby smartfónmi, čo sa však zmenilo s príchodom Google Pay, ktorý do svojej ponuky služieb zaradilo viacero bankových domov. Po viac ako roku sa k nám dostáva aj konkurenčný Apple Pay, ktorý prichádza mesiace po oficiálnom spustení v susednom Česku.

Bezkontaktné platby iPhonom a hodinkami Apple Watch tak môžu využiť klienti Slovenskej sporiteľne, Tatra banky, mBank, J&T Banky, služby Boon., Monese, Revolut a N26. Službu spustí v utorok 2. júla aj 365.bank, informovala FonTech.sk PR manažérka, Linda Gáliková. Ako si však túto možnosť nastavíš na svojich zariadeniach a kde všade ju môžeš využiť?

Platiť s Apple Pay už môžeme aj na Slovensku

Služba Apple Pay je oddnes dostupná na viac ako 70 tisíc miestach s bezkontaktnými platobnými terminálmi, kde môže zákazník zaplatiť už aj priložením iPhonu alebo Apple Watch. Ešte predtým, než sa pustíš do bezhlavého testovania tejto novinky, je potrebné ju nastaviť na svojich zariadeniach. Postup je však jednoduchý a zvládneš ho už behom chvíle, no malou podmienkou je, že musíš vlastniť niektorý z podporovaných iPhonov.

Zoznam iPhonov podporujúcich Apple Pay:

  • iPhone XS Max
  • iPhone XS
  • iPhone XR
  • iPhone X
  • iPhone 8 Plus
  • iPhone 8
  • iPhone 7 Plus
  • iPhone 7
  • iPhone 6s Plus
  • iPhone 6s
  • iPhone 6 Plus
  • iPhone 6
  • iPhone SE
Nastavenie služby je hračkou

Pridanie kreditnej alebo debetnej karty svojej banky, ktorá Apple Pay podporuje, potom prebieha v aplikácii Wallet, kde sa počas tohto procesu môže zobraziť aj výzva na prihlásenie sa do iCloudu cez Apple ID. Kartu je možné pridať využitím fotoaparátu, ktorý ju nasníma a vytvorí jej kópiu. Používateľ môže detailné údaje karty zadať aj manuálne. Potom nasleduje potvrdenie zmluvných podmienok a overenie karty prostredníctvom e-mailu alebo telefónneho čísla.

Po úspešnom nastavení sa majiteľom Apple Watch zobrazí aj možnosť pridať kartu do hodiniek a zadať CVV kód. Po úspešnom nastavení karty a synchronizovaní s hodinkami Apple Watch sa môžeš vydať do obchodov s bezkontaktnými platobnými terminálmi. Väčšina obchodov, ktoré podporujú bezkontaktné platby kartami a Google Pay rozhodne nebude mať problém ani s touto službou. Ako však pomocou tejto novinky zaplatíš priamo na predajni?

Platby iPhonom a hodinkami Apple Watch si rýchlo zamiluješ

Princíp Apple Pay je založený na NFC čipe, ktorý sa prikladá k terminálu a umožňuje bezkontaktné platby podobne ako doterajšie kreditné karty. Používateľ si môže v aplikácii Wallet nastaviť svoju predvolenú kartu, ktorú vyvolá pri pokladni dvojitým stlačením tlačidla napájania iPhonu a následne overí pomocou Touch ID alebo Face ID svoju identitu. Následne stačí priložiť iPhone k terminálu a čakať na zaplatenie účtu, ktoré bude potvrdené nápisom „Hotovo“. Podobným princípom už môžeme platiť aj pomocou hodiniek Apple Watch.

Dvojitým klepnutím na bočné tlačidlo sa zobrazia platobné karty, z ktorých si jednu zvolíme a následne priložíme hodinky displejom otočeným k terminálu. Úspešné zaplatenie pomocou Apple Watch je potom potvrdené jemným klepnutím a zvukovým hlásením. Využiť Apple Pay však môžeme aj pri nákupe cez internet alebo v aplikáciách, kde stačí zvoliť tlačidlo pre platbu touto službou, overiť informácie a dokončiť transakciu overením identity cez Face ID alebo TouchID.

Apple Pay je bez pochýb jeden z najbezpečnejších platobných systémov na svete. Apple totiž začal ako prvý s takzvanou tokenizáciou, ktorá zabezpečí, že sa informácie o tebe a tvojej karte nikomu nedostanú. O bezpečnosti Apple Pay a rozdieloch oproti plateniu  kartou sme ťa informovali v našom článku, kde sa dočítaš viac.

Čítajte viac z kategórie: Aplikácie

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú