Apple dobieha konkurenciu. Pre svoju streamovaciu službu Apple Music prinesie vysokokvalitné prehrávanie hudby, ktoré rozšíri doterajšie možnosti počúvania pesničiek a pridá aj bezstratový prenos. Najväčšia zmena v tomto streame za dlhé roky však nebude pre každého. Tú najvyššiu kvalitu prehrávania si totižto neužijú ani majitelia najdrahších slúchadiel AirPods Max, ani používatelia bluetooth reproduktorov HomePod, informuje The Verge. Ako a prečo ich vlastne Apple „obmedzil“?

Apple prichádza s veľkým vylepšením prehrávania hudby

Do Apple Music od júna pribudnú nové možnosti počúvania hudby vo vysokej kvalite. Používatelia si budú môcť vychutnať za nezmenenú cenu prehrávanie so Spatial Audio a podporou štandardu Dolby Atmos. Popritom však spoločnosť spustí aj bezstratové prehrávanie hudby, ktorého využitie bude značne limitované.

V skutočnosti takéto prehrávanie nebude podporovať žiaden model AirPodov, ani smartfóny a smart reproduktory s logom Apple. Pri bezstratovom prehrávaní totiž gigant upozorňuje na to, že používateľ potrebuje externý hardvér, teda DAC prevodník a káblové slúchadlá, aby si mohol vychutnať prehrávanie v najvyššej kvalite bez straty.

Bezstratovú kvalitu nepodporujú ani AirPods Max

Pri prehrávaní cez Bluetooth totiž Apple využíva AAC kodek, ktorý má od bezstratového prehrávania ďaleko. V Apple Music však bude bezstratovú kvalitu zvuku dekódovať ALAC (Apple Lossless Audio Codec). V praxi to teda bude znamenať, že žiadne Apple zariadenie bez vstavaného alebo externého prevodníka neumožní prehrávanie hudby bez straty kvality. K tomu by totiž Apple potreboval podobné riešenie ako má Sony. Žiaľ, žiaden ekvivalent LDAC kodeku, ktorý zvláda prenos pri 24 bitoch, 96 kHz a až 990 kbps aj cez Bluetooth, neponúka.

Aj majitelia najdrahších slúchadiel AirPods Max tak budú pre bezstratové prehrávanie v Apple Music potrebovať DAC prevodník, s obyčajným Lightning káblom a redukciou na 3,5 mm jack nepochodia. Pri prehrávaní aj po pripojení tohto kábla totiž AirPods Max podporujú iba analógový výstup zdroja. Signál je aj pri káblovom pripojení cez Lightning konvertovaný na analógový a potom znova na digitálny pri 24 bitoch a 48 kHz, informuje XDA-Developers.

NEPREHLIADNI
Veľký únik detailov o iPhone 13. Apple chystá zásadné zmeny

Jednoducho povedané, AirPods Max nepodporujú ani s káblom prehrávanie digitálnych audio formátov. Kvôli spomenutému prevodu signálu tak nie je možné hovoriť o bezstratovom prehrávaní. Apple Music totiž prenáša zvuk pri bezstratovom prehrávaní v najvyššej kvalite pri 24 bitoch a vzorkovacej frekvencii až 192 kHz. Neznamená to však, že používateľ nebude môcť počúvať hudbu v „bezstratovej kvalite“, no vo výsledku nebude bez prevodníka počuť zvuk bez straty kvality.

Dobrou správou ale je, že Spatial Audio a Dolby Atmos budú podporovať všetky zariadenia a slúchadlá od Apple, vrátane slúchadiel Beats. Tu Apple nemusel robiť žiaden „kompromis“. Práve tieto dve novinky tak budú pre bežného používateľa najzaujímavejšie a poskytnú mu ešte lepší a intenzívnejší zážitok z počúvania pesničiek v Apple Music. Stream príde s týmito tromi vylepšeniami v novej verzii po vydaní aktualizácií iOS 14.6, iPadOS 14.6, macOS 11.4, tvOS 14.6.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom