Do predstavenia tohtoročných iPhonov nás čaká ešte pár mesiacov, no ako už býva zvykom, o pripravovaných smartfónoch od Apple prichádzajú prvé informácie často hneď po predstavení tých predošlých. Inak tomu nie je ani tentokrát a o modeloch iPhone 13 toho už vieme pomerne dosť. Prinášame ti preto kompletný prehľad infomácií, ktoré poznáme.

Séria iPhone 12 priniesla azda najväčšie zmeny za posledné roky, pričom okrem „klasických“ vylepšení týkajúcich sa výkonu, fotoaparátu či displeja sa Apple zameral aj na zmenu dizajnu a konštrukcie smartfónov a priniesol podporu pre 5G.

Tohtoročnú sériu smartfónov Applu označujeme ako iPhone 13, no stále nie je vylúčené, že Apple sa vráti k označeniu iPhone 12S, ktoré naposledy použil pri modeloch Xs a Xs Max v roku 2018.

Rovnako ako minulý rok očakávame, že americký gigant predstaví celkom štyri smartfóny ponúkajúce to najlepšie, čím Apple disponuje. Napriek slabým predajom, ktoré spoločnosť zaznamenala u modelu iPhone 12 Mini, očakávame verziu Mini aj tento rok.

Séria iPhone 13 teda príde v troch veľkostiach – 5,4-palcový iPhone 13 Mini, 6,1-palcový iPhone 13 a 13 Pro a 6,7-palcový iPhone 13 Pro Max, ktoré budú priamymi nástupcami minuloročných modelov.

Dizajn

Ako informuje MacRumors, veľké dizajnové zmeny sa u modelov iPhone 13 tento rok neočakávajú. Japonský portál Mac Otakara s odvolaním na čínske zdroje už v januári avizoval, že tohtoročné modely budú mať približne rovnakú veľkosť ako modely iPhone 13, pričom jediné zmeny nastanú pri hrúbke, ktorá sa u všetkých modelov zväčší o viac ako 0,2 mm. Očakáva sa tiež, že modely iPhone 13 budú o niečo ťažšie kvôli väčším batériám.

Zmeny však podľa dostupných renderov a uniknutých snímkoch nastanú na zadnej strane, konkrétne u šošoviek fotoaparátu, ktoré majú byť po novom u modeloch nižšej triedy (iPhone 13 a 13 Mini) usporiadané diagonálne.

Zatiaľ nie je jasné, prečo sa Apple k takejto zmene uchýli, no jedným z vysvetlení môže byť napríklad zväčšenie jednotlivých šošoviek, ktoré majú u „Pro“ modelov vyčnievať z tela zariadenia o 0,87 mm viac. Z toho dôvodu môžeme prepokladať, že rovnaké zmeny čakajú aj iPhone 13.

Zmenšenie čaká naopak notoricky známy výrez nad displejom iPhonov, čo už avizoval aj známy analytik Ming-Chi Kuo. Viditeľný je tiež na uniknutých fotografiách zobrazovacích panelov a 3D modelu iPhone 13, ktoré dávnejšie zdieľal japonský Mac Otakara, či na renderoch od 91Mobiles.

Ešte v roku 2019 sa tiež šírili informácie o tom, že Apple v roku 2021 prinesie úplne bezportový iPhone, pričom „prvým krokom“ týmto smerom malo byť práve odstránenie nabíjacieho adaptéra z balenia, ktorého sme boli svedkami u série iPhone 12, a príchod nových bezdrôtových nabíjačiek MagSafe.

Podľa aktuálnych informácií, ktoré potvrdil aj leaker Ming-Chi Kuo, si však tohtoročné iPhony port ponechajú. Prechodu z Lightning na USB-C sa však podľa analytika nedočkáme ani tento rok, pričom Apple sa ho údajne zdráha kvôli jeho „otvorenému štandardu“ a slabšej vodeodolnosti, než má jeho vlastný port Lightning.

Podľa agentúry Bloomberg sa tiež možno dočkáme veľkého návratu snímača odtlačkov prstov Touch ID na nových iPhonoch, ktorý však bude zabudovaný pod ich displejom. Tu sa však fámy rozdeľujú do dvoch smerov, pričom podľa The Wall Street Journal by mal Apple využívať optickú technológiu. Ming-Chi Kuo však naznačil, že americký gigant použije ultrazvukovú technológiu od Qualcommu, ktorá je o čosi bezpečnejšia.

Displej

V prípade zobrazovacích panelov na nových iPhonoch sa od Apple tento rok definitívne očakáva, že prinesie displeje s vyššou obnovovacou frekvenciou. Tie mali prísť už na minuloročné modely, no kvôli údajným problémom s výdržou batérie ich americký gigant posunul až na tento rok.

Tohtoročné „Pro“ modely by tak mali dostať displeje s technológiou ProMotion so 120 Hz obnovovacou frekvenciou, ktorú už dobre poznáme z iPadu Pro. Jej úlohou je dynamicky prispôsobovať zobrazenie a meniť obnovovaciu frekvenciu podľa toho, čo práve používateľ robí, čím výrazne zvyšuje používateľský zážitok tam, kde je to potrebné, no pri prezeraní webu či fotografií sa automaticky zníži, čo šetrí batériu.

Zobraziť celú galériu (9)
Screenshot / YouTube / EverythingApplePro

Apple v tomto prípade plánuje použiť technológiu Y-OCTA, ktorá umožňuje zapojiť dotykové senzory priamo do OLED panelu bez potreby samostatnej vrstvy. Výsledkom je tenší displej, ktorý je tiež cenovo dostupnejší, informoval MacRumors.

Nové LTPO OLED displeje so 120 HZ obnovovacou frekvenciou má americkému gigantovi dodať Samsung, pričom displeje v lacnejšom iPhone 13 a 13 Mini, ktoré vyššiu obnovovaciu frekvenciu podľa doterajších informácií stále nedostanú, budú dodávať spoločnosti BOE a LG.

Známy leaker Max Weinbach tiež prednedávnom uviedol, že iPhone 13 bude disponovať aj funkciou Always On, ktorá bude udržiavať displej stále zapnutý v dizajne zmenšenej zamknutej obrazovky s časom, stavom batérie a notifikáciami.

Neprehliadni
Vyskúšali sme nový AirTag. Apple unikátnym spôsobom otvoril majiteľom iPhonov „nový svet“

Hardvér

O tohtoročnú čipovú sadu Apple A15 sa postará „dvorný výrobca“ amerického giganta, ktorým je taiwanské TSMC. Konkrétne zlepšenia, ktoré procesor A15 prinesie, zatiaľ nie sú známe, no rovnako ako každý rok môžeme očakávať výrazné zvýšenie výkonu a efektívnosti, ktoré posadí Apple po predstavení iPhone 13 na trón.

Vylepšená má byť aj výdrž batérie, ktorú sa posnaží Apple predĺžiť zväčšením batérií prostredníctvom úsporného dizajnu, ktorý má údajne integrovať slot pre SIM kartu priamo do hlavnej dosky a zmenšiť hrúbku predného optického modulu, aby sa získalo viac priestoru pre batériu.

Zobraziť celú galériu (9)
Screenshot / YouTube / EverythingApplePro

Podľa správy DigiTimes však prinesie zlepšenie výdrže aj samotný procesor A15, ktorý bude mať o 15 až 20 % nižšiu spotrebu energie, aby vyrovnal vplyv displejov s vysokou obnovovacou frekvenciou. V hre je tiež navýšenie maximálnej kapacity úložiska, ktoré bude podľa niektorých špekulácií dosahovať až 1 TB úložného priestoru.

Prečítaj si tiež
Apple vydal nové iOS 14.5 a ide zachrániť tvoje súkromie. Spustil funkciu, ktorá Facebooku zatrhne biznis za desiatky miliárd

Fotoaparát

Fotoaparát na minuloročnom vlajkovom modeli iPhone 12 Pro Max síce prvú priečku na DxOMark neobsadil, no priniesol niekoľko významných vylepšení vrátane zväčšenia senzorov, zlepšenia stabilizácie, technológie Apple ProRAW či senzoru LiDAR. Ten si podľa známych analytikov ponechajú opäť iba modely iPhone 13 Pro a Pro Max.

Zobraziť celú galériu (9)
Screenshot / YouTube / EverythingApplePro

Názory sa však rôznia u ultraširokých objektívov, ktoré podľa analytikov z Barclays čaká zlepšenie u všetkých štyroch modelov, pričom objektívy majú získať širšiu clonu f/1.8. Ming-Chi Kuo však tvrdí, že nový ultraširoký objektív nasadí Apple len na „Pro“ modely a klasickému iPhone 13 a 13 Mini zostane objektív z minulého roka, ktorý však dostane spomínané diagonálne usporiadanie.

Objektívy však nie sú jedinou oblasťou fotoaparátov série iPhone 13, ktorú čakajú zmeny. YouTuber Filip Koroy z kanálu EverythingApplePro v marci avizoval, že Apple pripravuje významné vylepšenia softvéru optickej stabilizácie nových iPhonov, ktorá po novom eliminuje aj tie najmenšie náznaky trasenia rúk počas zaostrovania objektívu na určitý cieľ.

Fanúšikov portrétov tiež poteší úplne nový portrétový video režim a zlepšenie detekciu okrajov u nového LiDAR senzora.

Zobraziť celú galériu (9)
Screenshot / YouTube / EverythingApplePro

Cena

Napriek oneskoreniam spôsobených pandémiou COVID-19, ktoré posunuli predstavenie série iPhone 12 až na október, očakáva podľa MacRumors analytik Ming-Chi Kuo od Apple dodržanie „septembrovej línie“ v roku 2021, a nové iPhony teda pravdepodobne uvidíme v tradičnom čase okolo polovice septembra.

Ceny tohtoročných iPhonov budú pochopiteľne závisieť od konečného zoskupenia modelov, ktoré nám Apple reálne v septembri predstaví, no veľké zmeny sa v tomto smere od amerického giganta neočakávajú. Najlacnejším modelom bude pravdepodobne iPhone 13 Mini, ktorý bude začínať na cenovke 699 dolárov, a najdrahším vlajkový iPhone 13 Pro Max so štartovacou cenou 1099 dolárov.

Ceny modelov iPhone 13:

  • 5,4-palcový iPhone 13 Mini: 699 dolárov
  • 6,1-palcový iPhone 13: 799 dolárov
  • 6,1-palcový iPhone 13 Pro: 999 dolárov
  • 6,7-palcový iPhone 13 Pro Max: 1 099 dolárov

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom