Kauza s vypínajúcimi sa iPhonmi viedla Apple k vydaniu opravnej aktualizácie, ktorá ale nenaplnila predstavy používateľov. Problém bol síce vyriešený, no na úkor výkonu procesorov, ktoré po inštalácií nového softvéru poriadne stratili na sile. Situáciu so spomalenými iPhonmi má Apple problém vysvetliť a zamotáva sa do vlastnej siete zavádzajúcich informácií.

Už od začiatku tejto kauzy s batériami a poklesom výkonu procesorov sa mnohí oháňajú otázkami, prečo Apple svojich zákazníkov o tomto rozhodnutí neinformoval? Začiatkom roka 2017 bola vydaná opravná aktualizácia, ktorá mala vyriešiť problémy s vypínajúcimi sa iPhonmi. Spoločnosti sa tento značný problém podarilo novým softvérom vyriešiť. Svojim verným však zatajila jednu podstatnú funkciu, ktorá ovplyvnila každodenné používanie týchto smartfónov.

Zatajovanie faktov nakoniec nikomu nepomohlo

Zrejme nikto z používateľov v tej dobe pri inštalácií netušil, že nový update spomalí ich iPhony a práve kvôli tomu sa Apple stalo terčom útokov. CEO spoločnosti, Tim Cook, sa snažil chybu zviesť na používateľov, ktorí mali tento fakt svojou nepozornosťou prehliadnuť.

Približne pred rokom sme vypustili nejaký kód. Keď sme to urobili, vysvetlili sme o čo ide, ale nemyslím si, že mnohí ľudia tomu venovali pozornosť, no možno sme to mali povedať jasnejšie.“ – Tim Cook, CEO Apple.

Problémom však bolo, že aj tí, ktorí tejto aktualizácii pozornosť venovali sa nič nedozvedeli o obmedzení výkonu procesorov. Každý update totiž obsahuje zoznam poznámok a vylepšení, ktoré prináša. Týmto spôsobom tak aj laici môžu jednoducho zistiť, aké vylepšenia do ich smartfónu nový softvér prinesie. Avšak, počas sprístupnenia aktualizácie na iOS 10.2.1 v zozname nebola ani zmienka o úpravách výkonu procesora problémových iPhonov.

Zobraziť celú galériu (2)
Screenshot/Amit Chowdhry

Apple však chybu zrejme neprizná a potajme poznámky k tejto aktualizácii opravil, pričom k nim dopísal aj funkciu riadenia výkonu pri výkonovej špičke procesora. Vypustenie danej aktualizácie prebiehalo už od 23. januára 2017, no nebola označená ako „významná“, čo v podstate znamená, že samotná spoločnosť ju nepovažovala za veľkú a dôležitú. Portál Forbes ale zverejnil snímku obrazovky s popisom aktualizácie z toho obdobia. Medzi vylepšeniami ale boli popísané iba opravy chýb a mali pribudnúť nové bezpečnostné záplaty. Tento fakt neskôr potvrdil aj portál 9to5Mac a MacRumors.

Nenechaj si ujsť
Apple a Samsung v problémoch. Zastarávali spoločnosti úmyselne svoje zariadenia?

Apple ale o mesiac neskôr pyšne prehlásil, že aktualizácia už bola nainštalovaná na 50 % iPhonoch. Problém s vypínaním sa síce vyriešil, no neskôr spoločnosť čakali ešte ťažšie časy. Spleť rôznorodých vyjadrení sa začala úpravou webovej stránky, kde Apple k tejto aktualizácii neskôr spomínanú funkciu správy výkonu dopísal. Táto zmena sa podľa archívu mala udiať 17. marca 2017, čo je však takmer 2 mesiace po jej vypustení. Následne sa kompetentní v Apple vyhýbali otázkami o vypínaní iPhonov počas ďalšieho pol roka.

Súdny spor s dlhou životnosťou

Spoločnosť tak mala byť voči používateľom omnoho férovejšia a vlastnosti každej aktualizácie im do detailu vysvetliť. Svojim správaním však miesto toho upútala pozornosť amerického kongresu a rady právnikov, ktorí chcú vedieť o obmedzení výkonu procesorov viac. Kvôli týmto problémom sa Apple dostal až do 45 súdnych sporov po celej krajine. Prvým krokom v súdnom pojednávaní však podľa právnika Scotta Colea má byť tzv. proces „multidisciplinárneho sporu“.

V ňom žalovaný Apple má odmietnuť boj s viacerými súdmi vo viacerých krajinách, a tak sa všetky prípady zlúčia do jedného masívneho sporu. Problémom takto veľkých káuz je ich dlhá životnosť. Súdne pojednávania sa môžu naťahovať a prebiehať bez výsledku aj niekoľko rokov. Všetko závisí od šikovnosti právnikov, no s najväčšou pravdepodobnosťou si Apple rozsudok tak skoro nevypočuje.

Čítajte viac z kategórie: Smartfóny

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP