Aj keď nedávne správy hovorili o nie najlepšej finančnej situácií kalifornského výrobcu, situácia sa rapídne zmenila. V týchto dňoch môže nadšený Tim Cook prehlasovať, že Apple predal najviac iPhonov od svojho vzniku. Nárast nezaznamenali len smartfóny, ale taktiež služby výrobcu. Spoločnosť z Cupertina sa dostáva na svoj vrchol a vďaka týmto správam má ešte odvážnejšie plány do budúcnosti. 

Na konci januára oznámil CEO Apple, Tim Cook, že zisky spoločnosti za prvý štvrťrok dosiahli historické maximum a prepísali tak doterajšie rekordy. Gigantovi sa podarilo predať neuveriteľné množstvo iPhonov a vzrástli aj zisky zo služieb App Store, Apple Music, iCloud a ďalších. Po niekoľkých rokoch tak opadlo v spoločnosti napätie a za posledné obdobia sa situácia vyšplhala až k tomuto novému rekordu. V poslednom štvrťroku sa podarilo predať až 78 miliónov iPhonov v hodnote viac ako 72 miliárd eur a veľkú zásluhu na tom má aj nový iPhone 7. Cena samotného iPhonu stúpla oproti predchádzajúcemu obdobiu na celkových 646 €. Situácia ohľadom predaja sa zlepšila aj pri iPadoch a Apple Watch dokonca zažili svoje najlepšie obdobie vôbec.

zdroj fotografie: Business Insider

Za všetko Apple vďačí hlavne zákazníkom, ktorí si v posledných mesiacoch vyberali najmä drahšie modely s vyššou maržou. Svoje krásne obdobie tak zažívali hlavne iPhony s prívlastkom „Plus“ a zákazníci uprednostňovali aj vyššie pamäťové verzie s kapacitou 128 GB. Aj kvôli tomu vykazuje výrobca čistý zisk viac ako 16,5 miliárd eur. Finančný riaditeľ, Luca Maestri, už v minulosti predpovedal tento nárast príjmov a podľa jeho slov sú tiež zákazníci oveľa spokojnejší aj s výrobkami zo segmentu tabletov, konkrétne mal namysli iPady spolu s novým modelom iPad Pro.

zdroj fotografie: DGtle

TIP: Zákazníci Apple túžia po inovatívnejších iPhonoch, za ktoré by si pokojne priplatili ešte viac

Práve tieto správy znamenajú, že Apple na nových iPadoch zarobil omnoho viac ako v rovnakom období po minulé roky. Segment služieb bol najrýchlejšie rastúcim v poslednom období, za ktoré sa stihol vyšvihnúť o neuveriteľných 18 % so ziskom takmer 6,7 miliárd eur. Tieto fantastické správy naštartovali vedenie k ešte odvážnejším cieľom a Tim Cook chce v najbližších štyroch rokoch zdvojnásobiť zisky. Pozitívnu víziu do budúcnosti má aj Luca Maestri, ktorý tvrdí, že Apple vo svojom App Store zdvojnásobí zisk v porovnaní so ziskmi Google Play za rok 2016.

zdroj fotografie: Business Insider

Za úspechmi Apple stojí oveľa viac ako si mnohí myslia a neraz sa spoločnosť ocitla v nezávideniahodnej situácií. Od roku 2015 sa jej podarilo rozšíriť svoje pôsobenie naplno aj do ďalekej Číny, kde sa jej zisky v niektorých momentoch zdvihli aj o 100 %. V poslednom roku sa na výslnie však dostali najmä domáci, čínski výrobcovia. Huawei, Oppo, ZTE a Vivo znepríjemňovali doteraz skvelé pôsobenie, no podľa analytika sa čínsky výrobcovia dostávajú do najväčšieho geografického predajného deficitu, zatiaľ čo sa znova naskytá šanca pre Apple. Ten má za veľkou mlákou „uložených“ takmer 186 miliárd eur a vďaka daňovej reforme Donalda Trumpa si čoskoro zrejme bude môcť firma odniesť svoje peniaze späť domov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom