Najvyšší súd v Kalifornii prikázal spoločnosti Apple, aby zaplatila zamestnancom za čas, ktorý im zobrala kvôli prehľadávaniu vecí, píše web Bloomberg Law. K tomu došlo vždy po konci pracovnej zmeny v kamenných obchodoch. Kalifornskej firme nevyšla ani taktika, v rámci ktorej tvrdil, že batohy a smartfóny si môžu pokojne nechávať doma.

Skupinová žaloba bola podaná ešte v roku 2013. A aj keď ju kalifornský sudca o dva roky neskôr zamietol, nakoniec predsa len uspeli. Dôvod, prečo žaloba vznikla, tkvie v praktikách Apple. Každý jeden zamestnanec musel byť pri odchode z práce skontrolovaný, či z predajne neukradol elektroniku. Niečo také však vyžaduje čas navyše. Kontrola mohla niekedy trvať aj 45 minút, no čo sa týka preplácania zabitého času, tak s tým si zamestnávateľ príliš veľkú hlavu nerobil.

Zobraziť celú galériu (1)
Dávid Igaz / FonTech

Zamietnutie, za ktorým stál najvyšší súd, prišlo v roku 2015. Veci zmenil až zásah takzvaného odvolávacieho súdu, pretože žiadal objasnenie rozhodnutia. Stalo sa tak aj napriek tvrdeniu kalifornského jabĺčka, podľa ktorého si zamestnanci môžu pokojne nechávať osobné veci doma.

„Jeho charakterizácia iPhonu ako nepotrebného pre jeho vlastných zamestnancov je v priamom rozpore s opisom iPhonu, ktorý považuje za integrovanú a integrálnu časť životov všetkých ostatných“, uviedol súd po novom.

Zaujímave ale je, že o probléme nevedel ani sám Tim Cook. Ako informuje 9to5mac, stalo sa tak až po tom, čo ho priamo kontaktovali dvaja zamestnanci a všetko mu povedali.  Momentálne je však stále otázne, o akej sume sa tu bavíme. Čiastku by mal oznámiť až odvolávací súd, ktorý si berie prípad pod svoj dohľad.

Čítajte viac z kategórie: Smartfóny

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP