Povedzme si pravdu, Apple sa celkom líši od všetkých ostatných výrobcov. Najväčšia odlišnosť sa nepochybne týka vlastného uzavretého operačného systému, ktorý môžeš buď milovať, alebo nenávidieť. Odlišnosti však badať aj po hardvérovej stránke, nakoľko si táto obľúbená spoločnosť mnohé komponenty vyvíja výhradne sama.

Tieto súčiastky tak nenájdeš v žiadnych iných zariadeniach. Za zmienku stoja napríklad vlastné procesory z línie Apple A, ktoré síce neponúkajú žiadne extrémne parametre, no vzhľadom na ukážkovú odladenosť systému porážajú konkurenciu s veľkým náskokom. Možno si však netušil, že tieto procesory dopĺňajú grafické akcelerátory, ktoré Apple poberá od externého dodávateľa. Hoci bol donedávna tento technologický gigant s grafickými jednotkami PowerVR nadmieru spokojný, rozhodol sa, že si začne vyvíjať tieto súčiastky svojpomocne.

zdroj fotografie: Apple

Túto prekvapivú správu prezradila spoločnosť Imagination Technologies, ktorá sa zaoberá výrobou vyššie zmienených PowerVR čipov. Nedávno ju kontaktoval gigant z amerického Cupertinu s tým, že najbližšie dva roky platnú zmluvu viac neplánuje predlžovať. Dôvodom má byť údajne vývoj vlastných grafických jednotiek, ktorými sa Apple pokúsi dosiahnuť väčšiu samostatnosť a nezávislosť. Pre britského výrobcu čipsetov však táto správa znamená tvrdú ranu, nakoľko sa najznámejšia spoločnosť na svete starala až o 50 % jej príjmov.

zdroj fotografie: PCWorld

Nenechaj si ujsť
Benchmarky majú nového kráľa! iPhony sú stále v tesnom závese

V praxi to pre bežného používateľa znamená to, že už budúcoročné iPhony budú s najväčšou pravdepodobnosťou vybavené nielen procesormi z vlastnej dielne, ale i grafickými akcelerátormi. Kompletnou výrobou celého čipsetu by tak Apple mohol zo svojich zariadení vyťažiť ešte o niečo viac výkonu ako tomu bolo doteraz. Tieto odvážne plány však môžu spôsobiť nemalé problémy. Imagination Technologies totižto vlastní veľké množstvo patentov týkajúcich sa mobilných grafických jednotiek, ktoré Apple nebude môcť využiť vo svoj prospech. Buď sa tak čoskoro dočkáme úplne nového typu grafického čipu, alebo budeme svedkami ďalšieho veľkého súdneho sporu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom