Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

banner-redmi-note-4
V dobe mobility a neustáleho presúvania je pre mnohých používateľov výdrž batérie jedným z kľúčových aspektov pri výbere nového smartfónu. Veľká kapacita batérie však neznamená okamžitý úspech, dôležitá je aj optimalizácia systému a jednotlivých aplikácií.

Tím vývojárov zo spoločnosti Facebook prináša aktualizovanejšie verzie svojich aplikácií pomerne často, no nie vždy sa stretávame s pozitívnym ohlasom. Pred pár dňami bola vydaná nová verzia aplikácie Messenger, ktorá si z kapacity batérie ukrojila enormné množstvo energie. V tomto prípade malo byť problémom využívanie prídavných cyklov procesora, ktorý pracoval na vyššej frekvencii ako zvyčajne. To, samozrejme, zapríčinilo vyššiu spotrebu batérie a tým sprevádzané prehrievanie. Facebooku sa spomínanú chybu podarilo odstrániť, no oficiálne príčiny zvýšených energetických nárokov aplikácie verejnosť nepozná.

bateria-v-smartfonoch
zdroj fotografie: Forbes

Facebook vykazoval problém s výdržou aj keď majitelia smartfónov práve nepoužívali hlavnú aplikáciu Facebook alebo Messenger. Na svedomí to majú procesy na pozadí, ktoré nedajú smartfónu vydýchnuť a momentálne sú azda najväčším nepriateľom výdrže batérie. Procesor sa pri týchto procesoch snaží byť čo najmenej energeticky náročný, no niekedy sa situácia vymkne spod kontroly a žrút batérie v podobe nepodarenej aplikácie je na svete. Príčinou môže byť zlá optimalizácia alebo zacyklenie sa v náročných procesoch.

Xiaomi Redmi 4 s dvojdňovou výdržou len za 119 €!

Podľa dohadov by v prípade Facebook aplikácií mohla byť prílišná energetická náročnosť spôsobená práve zacyklením procesov. Zdá sa, že obe aplikácie opakovane vyžadovali dáta používateľov, aby ich posielali na svoje interné servery. Existuje množstvo aplikácií, ktoré pomáhajú odhaleniu najväčších žrútov kapacity batérie, no väčšina systémov má správcu batérie priamo v nastaveniach.

greenify-app
zdroj fotografie: Androidpit

Po rozkliknutí nastavení batérie vidíš, koľko percent energie využili pri svojom chode nielen jednotlivé aplikácie, ale aj displej, hlasové hovory a podobne. Reštartovanie aplikácií môže pomôcť, ale ak spravili chybu vývojári, veľký význam tomu pripisovať netreba. V prípade chybnej verzie aplikácie teda nemá používateľ veľa riešení.

iphone-battery
zdroj fotografie: YouTube

Buď si aplikáciu odinštaluješ a nahradíš podobnou, alebo budeš používať klasické webové stránky cez prehliadač. Riešením je aj kúpa aplikácie Greenify, ktorá je niekoľko rokov považovaná za najlepšiu vo vylepšovaní výdrže batérie. Funguje ako v režime bez rootu, tak aj v detailnejšom režime s rootom. Táto šikovná aplikácia zvládne dočasne zastaviť procesy vykonávané na pozadí, čo v konečnom dôsledku zvýši výdrž batérie. Ako sa snažíš dostať zo svojej batérie maximum ty? Podeľ sa s nami v komentároch.

[googleplay url=“https://play.google.com/store/apps/details?id=com.oasisfeng.greenify“]

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú