Online obchod Temu si rýchlo získal popularitu na slovenskom aj českom internete. Je ťažké nájsť niekoho, kto by nepostrehol reklamu na toto čínske trhovisko.

Napriek veľkému počtu zákazníkov, ktorí tu robia nákupy, niektorí z nich zažili nepríjemné prekvapenie. Krátko po tom, čo niečo kúpili prostredníctvom aplikácie Temu, im začali z účtu miznúť peniaze.

O peniaze prichádzajú aj tí, ktorí si nič nekúpili

Temu, čínsky online obchod, si podmanil slovenský internet svojou atraktivitou, ktorej mnohí nedokážu odolať. Ponúka dekorácie, bytové doplnky a oblečenie. Na tomto virtuálnom trhovisku nájdeš všetko, čo ti napadne, a to za neuveriteľne nízke ceny.

Agresívna marketingová kampaň si rýchlo získala srdcia Slovákov a Čechov, ktorí si Temu zamilovali. Ale niektorí z nich, lákaní možnosťou výhodného nákupu, prišli takmer o všetky svoje peniaze. O svoje skúsenosti sa s portálom TV Noviny podelila aj Tereza.

„Po čase mi mizli peniaze. Najskôr 2 eurá, potom 38, neskôr 49, až som musela zablokovať kartu. Poslala som však hneď reklamáciu a peniaze mi vrátili,“ opísala Tereza svoj nepríjemný zážitok.

Problémy ale nemajú iba tí, ktorí prostredníctvom aplikácie niečo kúpili.

„Najzvláštnejšie na tom bolo, že ja som tam nič nekúpila, len som sa registrovala cez e-mail, ktorý používam na všetky tieto e-shopy, ako je SHEIN, Temu…,“ pridala sa Natália, ktorá si okamžite dala zablokovať kartu, ale za vystavenie novej musela banke zaplatiť 10 eur.

Temu

Spoločnosť tvrdí, že nepochybila

Spoločnosť tvrdí, že chyba nie je na ich strane. Odmietajú to. Bezpečnosť platieb prostredníctvom aplikácie zaručujú.

„Naše platobné transakcie dodržiavajú normy PCI DSS a sú ďalej posilnené protokolmi 3D Secure v spolupráci s poprednými bankami. Na posilnenie bezpečnosti spúšťame program odmeňovania za chyby, do ktorého zapájame odborníkov na kybernetickú bezpečnosť, aby identifikovali a odstraňovali zraniteľnosti,“ uviedla pre TV Noviny spoločnosť.

Súčasne tiež uviedla, že sa snaží bojovať proti podvodníkom, ktorí jej stránku zneužívajú.

„Náš proaktívny prístup proti online podvodom zahŕňa členstvo v pracovnej skupine Anti-Phishing Working Group (APWG), v rámci ktorej spolupracujeme na boji proti podvodným aktivitám a ochrane identity používateľov. A to v reakcii na podvodné pokusy zamerané na našich zákazníkov – keď sa jednotlivci vydávajú za Temu a pod falošnou zámienkou klamú používateľov, aby poskytli osobné údaje – sme proti týmto páchateľom podnikli rozhodné právne kroky.“ 

Freepik/Midjourney/Úprava redakcie

Produkty z práce v ujgurských koncentračných táboroch

Viacerí používatelia v Česku tiež hlásia rovnaký problém. Na situáciu upozornil Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť. Odborníci vyzývajú na opatrnosť.

„Keď si nainštalujte takúto aplikáciu, tak jednak dávate prístup k vášmu mikrofónu, kontaktom, proste ku všetkému. Pokiaľ tam máte nejakú kartu, ktorú normálne používate, tak ju v podstate odovzdávate taktiež,“ ozrejmil pre portál tn.cz IT expert Miloslav Lujka.

Ako informoval Startitup, podľa online marketéra a zakladateľa reklamnej agentúry Boosters Martina Buláka predstavuje čínsky obchod Temu potenciálnu hrozbu.

Temu

„Neviem, ako to máte aktuálne vy, ale ja pri mnohých dopytoch mám všade Temu. Vo väčšine prípadov 100 percent zobrazenia, konkurencia úplne vytlačená. Vyzerá to na brutálny bidding veľkého hráča. Kto nevie, o koho ide, tak Temu je čínska firma so sídlom v USA, riadená z Írska. Ide o marketplace podobný Aliexpresu s nižšími cenami, ktorý posiela produkty priamo z Číny,“ píše na sociálnej sieti Martin Bulák.

Pred uskutočnením nákupu je nutné nainštalovať si ich mobilnú aplikáciu.

„To považujem za účelové, a možno aj za zámer expanzie, keďže cez appku majú následne komunisti cez malware automaticky prístup ku všetkým vašim údajom. Ich dcérska spoločnosť Pinduoduo bola vylúčená z Google Play práve kvôli malware. Ich vývojári, ktorí tento malware vymysleli, neskôr prešli do Temu,“ varoval Bulák.

„Aby toho nebolo málo, tak americké úrady obvinili Temu z toho, že predáva produkty pochádzajúce z práce v ujgurských koncentračných táboroch,“ uvádza Bulák ďalej vo svojom príspevku, pričom ľudí upozorňuje na to, aby si dali pozor na to, čo si inštalujú do telefónu a kde nakupujú.

Správu pôvodne publikoval portál Startitup.

Čítajte viac z kategórie: Aplikácie

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP