Microsoft ponúka používateľom Windows 10 zabudovaný antivírusový program, ktorý má kontrolovať bezpečnosť zariadení a inštalovaný softvér. Aktuálne sa však objavil problém, pri ktorom sa môžeme stretnúť s označením populárnej čistiacej aplikácie ako „potencionálne nechceného“ programu. Dôvodom má byť dodatočný softvér pri inštalácii, informuje PCMag.

Windows Defender pre Windows 10 je základným antivírusovým programom, ktorý ponúka potrebnú bezpečnostnú ochranu proti prípadným vírusom a hrozbám.

Podobne ako iné antivírusové programy, aj tento kontroluje inštalovaný softvér. Nájdené hrozby potom klasifikuje na základe ich hrozby pre systém a zariadenie.

Aktualizácia o 13:00: Článok bol doplnený o oficiálne stanovisko spoločnosti Avast.

Antivírus Microsoftu označil čistič za nechcený kvôli dodatočným aplikáciám

Momentálne sa Windows Defender pustil do známeho čistiaceho programu CCleaner, ktorý označuje ako „potencionálne nechcený“. Problém sa prejavuje pri bezplatnej a 14-dňovej skúšobnej verzii aplikácie, ktorá obsahuje aj možnosť inštalácie dodatočného softvéru. Medzi týmito nadbytočnými aplikáciami sa pri inštalácii nachádza aj bezplatný antivírus Avast, AVG alebo aj Google Toolbar a prehliadač Chrome.

Samotný CCleaner nepredstavuje pre Windows 10 žiadnu hrozbu a inštaláciu dodatočných aplikácií počas inštalácie programu je možné vypnúť. Avšak práve to, že CCleaner ponúka pri inštalácii aj ďalší softvér, ktorý hoci pochádza od dôveryhodných zdrojov, môže byť pri kontrole Windows Defenderom označený ako „potencionálne nechcený“. Rovnakým spôsobom označuje CCleaner za nechcenú aplikáciu podľa našich zistení aj antivírus spoločnosti ESET.

Zobraziť celú galériu (2)
CCLeaner označuje ako "potencionálne nechcenú" aplikáciu aj antivírus ESETu. Zdroj: FonTech

Podľa Microsoftu takáto aplikácia nie je kategorizovaná ako vírusová alebo malvérová hrozba, no môže ovplyvniť používateľský zážitok a vnucovať inštaláciu ďalších aplikácií zaradených do kategórie PUA (Potentially Unwanted Application – Potencionálne nechcená aplikácia), informuje Windows Latest. Podobným spôsobom radí Windows Defender medzi PUA aplikácie aj softvér so zlou povesťou.

CCleaner prestal dodatočné aplikácie ponúkať. Zrejme len dočasne

Avast sa kvôli tomuto problému spojil s Microsoftom, aby situáciu urýchlene vyriešil. Používatelia však majú stále možnosť odstrániť CCleaner zo zoznamu potencionálne nechcených aplikácií v nastaveniach Windows Zabezpečenia, kde program nájdu v Histórii ochrany.

Zobraziť celú galériu (2)
Dodatočné programy ponúkané pri inštalácii CCLeaner nie sú aktuálne ponúkané. Zdroj: FonTech

Zistili sme, že Windows Defender označil ako potenciálne nežiaducu aplikáciu (PUA) našu bezplatnú verziu programu CCleaner spolu s niektorými ďalšími našimi nástrojmi a nástrojmi našich partnerov.

Naše produkty, rovnako ako programy našich partnerov, sú však v poriadku, a preto rokujeme s Microsoftom o čo najrýchlejšom riešení tejto situácie,“ informovala našu redakciu FonTech.sk o situácii Aneta Šeráková zo spoločnosti Avast.

Aktuálne ale pri inštalácii CCleaner neponúka spomínané programy, čo môže byť spôsobené práve vyššie popísaným problémom. Po jeho odstránení sa dodatočné aplikácie pri inštalácii môžu znova objaviť.

Microsoft zaradil program na čiernu listinu. Išlo o omyl

Tento čistiaci program bol však terčom problémov už mnohokrát. Ešte na jeseň minulého roka sa pritom dostal aj na čiernu listinu Microsoftu. Dôvod bol podobný ako v prípade označovania programu Windows Defenderom za PUA aplikáciu. Samotný Microsoft totiž používateľom neodporúča inštalovať a používať podobné aplikácie tretích strán. V tom čase bol však CCleaner na čiernu listinu zaradený omylom.

Microsoft potvrdil, že produkt CCleaner bol na zoznam nepodporovaných aplikácií zaradených chybne. Microsoft teraz pracuje na náprave problému,“ informovala nás na jeseň 2019 Aneta Šeráková zo spoločnosti Avast.

Program CCleaner pred časom odkúpil Avast, a preto nie je nezvyčajné, že pri jeho inštalácii chce používateľom „nanútiť“ aj ďalšie vlastné antivírusové programy. Práve Avast sa však pred niekoľkými mesiacmi stal stredobodom pozornosti po tom, ako vyšli na verejnosť informácie o zbieraní dát používateľov a ich predaji firmám ako Microsoft a Google. Bližšie informácie o tejto kauze nájdeš v tomto článku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú