Ľudská civilizácia sa intenzívne zaoberá vývojom nových zdrojov elektrickej energie v snahe nájsť riešenie, ktoré je ekologické, avšak zároveň nie extrémne nákladné či nebezpečné. Už desaťročia sa ako o budúcnosti energetiky rozpráva o fúzii, ktorá má prísť či už v podobe tokamakov (obrovských toroidných reaktorov plných plazmy) alebo laserových fúznych zariadení.

Ako ale upozorňuje portál Interesting Engineering, v rukách môžeme mať prekvapivo efektívnu a výkonnú alternatívu k fúzii, pričom v niektorých parametroch má potenciál ju dokonca aj prekonať. Reč je o takzvanom jedno-neutrónovom odoberaní, ktoré je možné dosiahnuť v laboratóriu o poznanie ľahšie než jadrovú fúziu a dokáže poskytnúť slušné množstvo energie, i keď je fúzia ako taká najefektívnejším prírodným procesom na produkciu energie.

Desaťročia snahy o pochopenie

Tento proces vedci skúmajú už desaťročia v snahe lepšie pochopiť, ako vlastne funguje a ako k transferu neutrónov dochádza. Neutrón z pohybujúceho sa jadra je pri zrážke s iným jadrom vyhodený a následne pohltený týmto zasiahnutým jadrom, pričom v novej štúdii vedci tento proces skúmali medzi izotopom lítia a izotopom bizmutu.

William Jack/Wikimedia Commons

Následne porovnali výstup reakcie s fúziou tých istých izotopov a prišli na to, že je jedno-neutrónové odoberanie schopné poskytnúť výsledky porovnateľné s fúziou, avšak pri nižších energiách dokonca prevyšuje výstup fúzie. Tento proces môže zatiaľ vo veľkom pomôcť v jadrovom výskume a môže byť aj dôležitým míľnikom na ceste k technologickému prelomu práve na poli jadrovej energetiky.

Na fúziu sme sa pozreli zblízka

FonTechu sa tento rok podarilo dostať aj priamo k jednému z fúznych reaktorov. FonTech.sk mal totiž exkluzívnu príležitosť navštíviť jedno z najvyspelejších, ak nie najvyspelejšie centrum pre fúznu energiu na svete vo Veľkej Británii neďaleko Oxfordu. Od vedcov sme získali nielen exkluzívne informácie ohľadom budúcnosti fúzie, ale aj množstvo zaujímavých faktov a štatistík k úspechom, ktorým sa venujeme v samostatnom článku.

„Lepším pochopením správania jadier v týchto podmienkach môžeme vylepšiť náš prístup k jadrovej energetike a radiačnej terapii,“ vysvetľuje Jesús Lubián, jeden z autorov štúdie, ktorej výsledky tím vedcov prezentoval prostredníctvom žurnálu Nuclear Science and Techniques. Ako dodáva portál Phys.org, presné poznanie procesov prebiehajúcich medzi atómami a subatomárnymi časticami je pri výskume jadrovej energie kritické.

Tento objav ale rozhodne neznamená koniec pre výskum fúzie. Práve naopak, má potenciál pomôcť v jej zefektívnení a zdá sa, že sa skutočne blíži. Spoločnosť Xcimer získala nedávno od investorov a Ministerstva energetiky USA viac ako 100 miliónov dolárov na vývoj pokročilého laserového systému na fúznu energiu. Spoločnosť plánuje vyvinúť nový kryptón-fluoridový laserový systém, ktorý bude 10-krát efektívnejší a 30-krát lacnejší (náklady na joul) ako súčasné technológie.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP