Dlhé roky bol Google dominantou na poli mobilných operačných systémov, kde jeho Android využívajú vo svojich smartfónoch desiatky výrobcov. Spolu s ním sa však používatelia stretávali aj s mnohými vstavanými aplikáciami spoločnosti, ktoré sú súčasťou systému, no dlho už byť nemusia. Posledná zmena, ktorú Google plánuje zaviesť už o pár dní, môže značným spôsobom ovplyvniť svet Android smartfónov ako ho dnes poznáme.

Google sa pred pár mesiacmi ocitol pod paľbou Európskej únie, ktorá ho kritizovala za postavenie na trhu a nútené využívanie vlastných aplikácií v smartfónoch výrobcov tretích strán. S Androidom jednoducho prichádzali aj tituly, ktoré mnohí používatelia nevyužili. Neskôr bol Google obvinený z porušenia protimonopolných zákonov, za čo dostal poriadne vysokú pokutu 5 miliárd dolárov. Spor s Európskou úniou sa spoločnosť rozhodla vyriešiť po svojom, a tak čoskoro zavedie nový systém licenčných poplatkov.

Na Android čakajú krušné časy

Táto zmena sa pritom nebude týkať licencií za Android, ale za aplikácie Googlu, ktoré budú spoplatnené pre všetkých výrobcov. Tí si môžu vybrať, ktoré z daných titulov do svojich smartfónov prinesú. Taktiež sa môžu jednoducho rozhodnúť, že ich nevyužijú a dokonca nemusia súhlasiť ani so Službami Google, na ktorých dnešné modely stoja. Čo sa však stane, ak začnú veľké spoločnosti ako Samsung, LG a iní odmietať platiť tieto poplatky? Situácia sa môže vážne skomplikovať. Tu sa totiž otvára obrovská príležitosť presadiť sa a vytvoriť vlastný ekosystém aplikácií a virtuálnych obchodov, ktoré budú u každého smartfónu odlišné.

Nenechaj si ujsť
Google bude výrobcom Android smartfónov účtovať ďalšie poplatky

Obchodní partneri Googlu by tak na jeho aplikácie a služby mohli rýchlo zanevrieť. Otvorením jedného problému by sa však spustila lavína ďalších, ktoré budú mať ešte ďalekosiahlejšie následky. Na Služby Google sa totiž spolieha aj mnoho iných aplikácií. Po ich zmiznutí by sme tak v nových smartfónoch už nemuseli nájsť Facebook, Instagram či Snapchat. Všetko by ostalo na pleciach alternatívnych virtuálnych obchodov a najmä vývojároch, ktorí by touto zmenou naozaj trpeli. Mnohé aplikácie by totiž museli prispôsobiť novým požiadavkám, čo by nebola vôbec ľahká úloha.

Na výsledky zmien zrejme nebudeme čakať dlho

Nakoniec by z tejto situácie mohol vzniknúť poriadny zmätok, alebo by sa naopak mohli niektorí výrobcovia smartfónov vlastnými riešeniami presadiť. Nateraz ale ostáva otázne, akým smerom by sa vydala Nokia, HTC, Sony, LG, Samsung či Motorola, ak by boli ich smartfóny odstavené od softvéru Googlu. Tieto zmeny v licencovaní aplikácií ale platia len pre Európsku úniu, ktorá je stredobodom pozornosti pri predaji týchto zariadení mnohých výrobcov. Žiaden z nich však nebude produkovať viaceré varianty nových modelov, ktorým by prispôsobil softvér a hardvér len pre európskych zákazníkov.

Zobraziť celú galériu (0)
Life at Google/YouTube

Bolo teda rozhodnutie Googlu na tlak Európskej komisie správne? Jeho reakcia totiž môže zmeniť veľa a upravené smartfóny pre tento trh by sa nemohli koniec koncov predávať nikde inde vo svete. Napriek veľkej neistote sa výrobcom otvárajú nové možnosti, ktoré doteraz nemali. Pokiaľ by sa rozhodli zanevrieť na Google a ísť vlastnou cestou, Android ako taký by mohol prísť o svoje dominantné postavenie na trhu, čo by sa udialo vôbec prvýkrát v histórii. Rovnako by strata podpory Google služieb ovplyvnila aj reklamné spoločnosti, ktoré si cez jeho vyhľadávač a systém dokážu zarobiť nemalé peniaze.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú