Americkí vedci z Princetonskej univerzity, presnejšie z Laboratória plazmovej fyziky, úspešne otestovali technológiu, ktorá má potenciál zásadne posunúť vpred výskum a vývoj fúznych reaktorov.

Podarilo sa im totiž chladiť fúzny reaktor pomocou tekutého lítia, ktoré je na túto úlohu jednou z najlepších volieb, keďže zohráva okrem chladenia aj ďalšiu dôležitú úlohu, vysvetľuje Princetonská univerzita v tlačovej správe.

Extrémne teploty a predsa citlivé

Fúzne reaktory sú vyvíjané v rôznych formách, avšak všetky zápasia s vysokými teplotami. V prípade tokamakov, ktoré sú v tejto oblasti najväčšie, je to množstvo horúcej plazmy s teplotou až vyše 100 miliónov °C, čo je niekoľkonásobok teploty jadra Slnka.

Napriek tomu sú ale tieto zariadenia na teplotu pomerne citlivé a je nutné ich chladiť, čo vyžaduje množstvo energie a je tým znižovaná celková efektivita reaktoru.

Vnútro reaktorov je vystavené silným teplotným výkyvom a máloktoré materiály sú schopné takýmto podmienkam odolať. Pomôcť má podľa vedcov tok tekutého kovu, v tomto prípade lítia, ktorého tok je usmerňovaný pomocou elektrického prúdu až 900 ampérov. Takto sa im podarilo zabezpečiť, aby bola časť kovu vystavená horúcej plazme len chvíľu a následne odtiekla do zariadenia, ktoré ho ochladilo a poslalo naspäť.

Lítium však v takomto reaktore zohráva aj ďalšiu úlohu – funguje totiž ako médium recyklujúce izotopy vodíka, čím je znižované nežiadúce chladenie plazmy. Vedci experimentovali aj s rôznymi prúdmi, aby zabezpečili čo najlepšie chladenie bez toho, aby tekutý kov špliechal. Podarilo sa tak dosiahnuť tok s rýchlosťou až 1 m/s.

Beh na dlhú trať

Napriek zásadným prelomom je praktická fúzia vhodná pre energetiku ľudstva stále vzdialená pár desaťročí. Kedy dokáže skutočne nahradiť klasickú štiepnu jadrovú energetiku je čosi, čo nevedia ani experti v tejto oblasti a optimizmus nepriniesli ani správy o reaktore ITER, ktorého spustenie sa omešká o ďalšie tri roky.

Skúšajú aj ďalšie kovy

Okrem lítia vedci z Princetonskej univerzity experimentujú aj s inými kovmi, pričom už počas tohto výskumu odskúšali aj Galinstan, špeciálnu zmes materiálov tvorenú z gália, india a cínu.

Odskúšať chcú v budúcnosti aj meď či dokonca wolfrám, avšak po počiatočných poznatkoch bude ďalší výskum vyžadovať, okrem iného, rôzne zmeny a vylepšenia experimentálnych zariadení, dodáva Interesting Engineering.

Výsledky takýchto experimentov je možné následne používať v praktických experimentálnych reaktoroch, ktoré kombinujú viacero nových technológií a zisťujú, ako fungujú a čo je nutné ďalej meniť. Takýmto zariadením je napríklad fúzny reaktor ITER budovaný vo Francúzsku, ktorý však kvôli rôznym komplikáciám mešká niekoľko rokov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú