Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Umelú inteligenciu dnes nájdeme v mnohých rôznych zariadeniach a strojoch, kde ukazuje svoj veľký potenciál. Ten sa rozhodlo využiť aj letectvo v USA, ktoré chce túto technológiu dostať do svojich stíhačiek a dronov, informoval Futurism. Umelá inteligencia má zohrať kľúčovú úlohu pri ovládaní bojových stíhačiek v rýchlej vzdušnej akcii, kedy pilotovi ponúkne možné akcie. 

Plány amerického letectva siahajú poriadne ďaleko a okrem dronov chce umelou inteligenciou vybaviť aj bojové stíhačky, ktoré by s ňou mohli poprvýkrát vzlietnuť na oblohu už v roku 2023, informuje The Drive. Týmto spôsobom môže technológia rýchlejšie reagovať v prípadnom nečakanom boji a pilotovi určiť ako má postupovať.

Budúcnosť bojových stíhačiek tkvie v umelej inteligencii

Väčším cieľom bude integrovať umelú inteligenciu aj do ďalších lietadiel, kde sa neskôr môže ocitnúť aj ako kopilot, ktorý v prípade potreby prevezme riadenie. Inžinieri sa pritom vo vývoji stíhačky z programu Skyborg chcú zamerať aj na jej modularitu a na to, aby bola schopná prispôsobiť sa rôznym misiám. Americké letectvo si pri vypísaní súťaže stanovilo vlastné podmienky a spoločnosť, ktorá bude túto umelú inteligenciu vyvíjať, musí zabezpečiť, aby stíhačka sama vzlietla, pristála a jej softvér mohol byť pre upravovateľný na ďalšie účely, informuje Futurism.

Nenechaj si ujsť
Bývalý výkonný riaditeľ Google: Umelá inteligencia bude priemyselná revolúcia, akú ľudstvo ešte nezažilo. Obsadí desiatky percent pracovných miest

Najväčšia výhoda umelej inteligencie má byť v tomto prípade práve v „pomocnej sile“, ktorú pilot využije v rýchlom nasadení, alebo keď je počas boja zmätený. V tej chvíli by zakročila táto technológia. Vďaka tomu môže AI priniesť revolučné zmeny, ktoré pomôžu pilotovi prežiť boj a zvýšia jeho bezpečnosť. Podľa informácií portálu Military Aerospace však bude systém Skyborg tiež schopný obetovať dosť na to, aby dokázal zasiahnuť dôležité ciele. Tu však môžu vznikať pochybnosti, kedy by pri boji mohli byť zničené aj civilné ciele.

Všetko ale bude závisieť od stupňa vývoja umelej inteligencie a jej schopností v boji. Americké letectvo nechce žiaden pokus, ktorý by „zomrel v Petriho miske“. Podľa vyjadrení hovorcu letectva pre Futurism, Willa Ropera, má byť tento projekt plnohodnotným programom, ktorý svoje prvé reálne výsledky ukáže už o pár rokov. Systém má byť vo výsledku schopný spolupracovať aj s obsluhou, ktorá by nemala dostatočné inžinierske či pilotné skúsenosti, informuje Military Aerospace.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú