Je to už 50 rokov od doby, čo NASA oficiálne pristála na Mesiaci. Misia Apolo 11 bola snahou predbehnúť Sovietsky zväz v ich vesmírnom programe, čo sa v tú dobu aj podarilo. 

Večer 20. júla 1969 pristál lunárny modul na povrchu Mesiaca a historicky prvý človek vstúpil na iný povrch než je ten zemský. Express informuje, že trvalo až 6 hodín od pristátia na Mesiaci, než sa skontrolovalo všetko potrebné a astronauti mohli vstúpiť na povrch Mesiaca. Neil Armstrong vtedy zahlásil pamätnú vetu: „Je to malý krok pre človeka, ale veľký pre ľudstvo.“ Na znamenie úspechu zapichol do zeme vlajku Spojených štátov amerických. Čo sa s ňou však po tak dlhej dobe stalo?

Postupné rozpadanie

Ešte v roku 2012 prišli správy o tom, že vlajka USA postupne stráca svoju farbu, až bude nakoniec celá biela. To je spôsobené hlavne intenzívnym slnečným žiarením, pred ktorým nie je vlajka uchránená. Tá je vyrobená z hodvábu a dnes stojí približne 5,50 dolárov. Silné ultrafialové žiarenie však spôsobuje aj to, že sa štruktúra tkaniny narúša a postupne sa rozpadá. Celkovo sa na Mesiaci v rokoch 1969 – 1972 vysadilo šesť vlajok a vďaka satelitným snímkom bolo možné v roku 2012 identifkovať, že minimálne tri z nich ešte stále sú na svojom mieste.

Okrem ultrafialového žiarenia pôsobia na vlajky aj obrovské teplotné výkyvy či zmeny tlaku. Je preto obdivuhodné, že vôbec niektoré z nich ešte stále stoja, hoci prešli už desiatky rokov. Je však veľmi pravdepodobné, že o pár rokov po nich nebudú žiadne stopy, nakoľko nehostinné podmienky sa postarajú o to, že sa úplne rozpadnú.

Vrátime sa na Mesiac?

Je veľmi pravdepodobné, že áno. Svoju misiu na to má India a vrátiť sa na Mesiac chcú aj Američania. Nezaháľajú ani Rusi a ich vesmírna agentúra Roskosmos plánuje misiu, o ktorej sa v minulosti hovorilo, že má vyvrátiť či potvrdiť konšpiračné teórie o pristáti USA na Mesiaci.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú