V časoch, keď internetom ešte kolovali uštipačné obrázky na adresu AMD, Intel ani len nečakal, že by sa z výrobcu procesorov, ktorý dlhé roky „hibernoval“, mohol jedného dňa stať silný konkurent. AMD však začalo rásť prakticky okamžite od predstavenia Zen architektúry a Intelu kradlo čoraz väčší trhový podiel.

Za posledný kvartál pritom AMD dosiahlo 14-ročné maximum, keď si uchmatlo vyše 20 % podiel na trhu, informuje WCCFTech s odvolaním na štatistiky Mercury Research. Vzostup v niektorých segmentoch na trhu vystriedali pády, no najviac sa AMD darilo v predajoch serverových procesorov.

AMD výrazne znížilo náskok Intelu. Dosiahlo 14-ročné maximum

V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka si teraz AMD pripísalo počas 2. kvartálu celkový trhový podiel 22,5 %, vďaka čomu dosiahlo nový rekord, aký firma nezaznamenala už vyše dekády. Napriek tomu stále čelí silnej dominancii Intelu, ktorý v druhom kvartáli roka odišiel ako víťaz so 77,5 % trhovým podielom. Jeho podiel sa však pravidelne znižuje už od predstavenia spomenutej Zen architektúry v AMD procesoroch.

AMD si uchmatlo slušný nárast trhového podielu v oblasti mobilných a serverových procesorov, no naopak „zakoplo“ v prípade desktopových CPU. Nejde ale o žiadnu tragédiu, firma jednoducho uprednostňuje výrobu pre ňu hodnotnejších procesorov, zatiaľ čo desktopové jednotky pre tvorcov a gamerov tak trochu odsunula na vedľajšiu koľaj.

AMD

Výsledkom toho je potom presne 20 % trhový podiel na poli mobilných procesorov s medziročným nárastom o 0,1 %. Pri serverových CPU dosiahlo AMD podiel 9,5 % a medziročne si tak prilepšilo o 3,7 %. Pri desktopových jednotkách potom podiel spoločnosti na trhu poklesol z 19,2 % počas 2. kvartálu vlani na 17,1 % v aktuálnom období.

Dôvodov za takýmito číslami je hneď viacero a nie je to len tým, že sa tento rok v segmente procesorov x86 tohto veľa neudialo. AMD doplácalo aj na viacero problémov v dodávateľskom reťazci. Na druhej strane, ani Intel sa príliš „nepochlapil“ a jeho 14 nm procesory stále zaostávajú za AMD v oblasti architektúry výrobného procesu. Také modely Core i5 alebo Core i7 však ťažia z lepšej energetickej účinnosti.

Trhový podiel AMD sa rýchlo zvyšuje

Do konca tohto roka by sme mali vidieť nové AMD procesory s architektúrou Zen 3, ktoré sľubujú dodatočných 64 až 128 MB pri V-cache, vďaka čomu by sa mal celkový výkon zvýšiť o zhruba 15 %. Čakajú nás ale aj nové procesory Intel Alder Lake, ktoré budú prvými hybridnými x86 procesormi výrobcu s kombináciou veľkých a malých jadier.

NEPREHLIADNI
Ostanú Intelu oči pre plač? AMD našlo nový spôsob, ako posilniť Ryzen procesory

Rozhodne tak bude zaujímavé sledovať ďalší vývoj na trhu, no AMD už doteraz dokázalo, že sa vie postaviť aj takému monopolu, akým bol dlhé roky Intel. Pri pohľade na čísla trhového podielu totiž AMD ešte v 3. kvartáli 2018 dosahovalo celkový trhový podiel len 10,6 %.

Presne o 2 roky neskôr dokázalo svoju stratu znížiť a uchmatlo si dvojnásobný 22,4 % podiel. A pokiaľ dokáže spoločnosť vyriešiť problémy s dodávkami niektorých 7 nm čipov, môže si takto o rok získať ešte väčší podiel a postupne sa čoraz viac doťahovať na Intel.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú