V roku 2016 spoločnosť AMD sľúbila, že ich grafické karty Polaris prinesú značku Radeon späť do hry. Zatiaľ čo modely RX 580 a RX 570 preukázali pôsobivý výkon v porovnaní s konkurenciou v strednej triede, AMD musí k tomu, aby poskytla skutočný 4K herný systém, predstaviť aj svoje high-end modely.

Len nedávno tak na verejnosť unikla celá nová zostava high-end grafických kariet. Tento únik pochádza z oficiálneho registra EEC a odhaľuje grafické karty Vega 10, Vega 11, Vega 12 a Vega 20. Grafická kata Vega 11 by sa mala zaradiť do strednej triedy a očakáva sa, že nahradí práve spomínané modely RX 570/580 a modely Polaris 10/20. Vega 12 zatiaľ nebola nijako identifikovaná ani zaradená. Je však možné, že pôjde o mobilnú grafickú kartu, ktorá sa môže objaviť v budúcich MacBookoch.

Očakáva sa, že grafická karta Vega 20 bude high-end modelom rady Vega. Táto jednotka sa dostane do budúcich akcelerátorov Radeon Instinct, pričom je vybavená 32 GB pamäte HBM2. To naznačuje, že cena bude naozaj vysoká, pričom jej využitie sa predpokladá hlavne v oblasti umelej inteligencie. Poslednou zmienenou kartou je Vega 10, ktorá bude patriť do hernej rady AMD Radeon RX Vega. ECC register potvrdzuje existenciu najmenej troch verzií Vega 10, ktoré by mali konkurovať najnovším grafickým kartám NVIDIA na hernom trhu.

Prvou verziou Vega 10 bude GPU pod označením XTX. Tá bude top modelom tejto hernej rady. Obsiahne 64 výpočtových jednotiek a 4096 stream procesorov. Ich takt bude, samozrejme, najvyšší, pričom v prípade chladenie sa spoľahneme ako na vzduchovú, tak aj na vodnú verziu. Práve chladenie nás privádza k ďalším dvom modelom XT a XL. Tie by mali byť naopak výhradne chladené vzduchom. Vega XT bude obsahovať rovnaký počet výpočtových jednotiek a procesorov ako Vega XTX, jediným rozdielom bude ale nižší takt a tepelný výkon (TPD).

Poslednou z hernej rady RX je Vega XL, ktorá bude taktiež chladená vzduchom a poskytne 56 výpočtových jednotiek a 3584 stream procesorov. Hlavnou prednosťou tejto karty by však mala byť cena. AMD nám tak konečne poskytne konkurencieschopné grafické karty, ktoré by mali priniesť nielen obrovský výkon, ale aj plnohodnotný herný zážitok. O hodnovernosti únikov svedčí aj fakt, že pochádzajú z registrov ECC (Eurasian Economic Commission), čo je regulačný orgán podobný kórejskému KCC alebo americkému FCC. Ten udeľuje certifikáciu produktu pred jeho uvedením na trh, a to platí pre všetky elektronické zariadenia vrátane grafických kariet. Nám teda nezostáva nič iné, len si na nové grafické karty od AMD počkať. No rozhodne to bude stáť za to!

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom