Po ťažkom období to v posledných rokoch vyzerá, že spoločnosť AMD je späť na koni. S predstavením nového radu Ryzen dokázala osloviť aj používateľov, ktorí by k “červeným” nikdy neprešli. 

Aj keď bol procesor AMD Ryzen 9 3900 predstavený len pred niekoľkými dňami, už je dostupných niekoľko testov, ktoré ukazujú potenciál tohto 12 jadrového procesoru. Medzi prvými recenzentmi boli aj redaktori z portálu TomsHardwarektorí z neho vyťažili maximum a zároveň sa im podarilo dosiahnuť svetový rekord pre procesor s tak malou spotrebou.

Nový svetový rekord

Ako píše portál PC Gamer, Ryzen 9 3900 prichádza ako 12-jadrový procesor s podporou multi-thread, vďaka čomu ponúka až 24 vlákien. Základný takt je v porovnaní s “X” verziou o čosi nižší – 3,1 GHz vs. 3,8 GHz, no v prípade potreby sa môže rýchlosť automaticky navýšiť až na 4,3 GHz. Veľkosť pamäte cache je na úrovni 70 MB. S cenovkou pod 500 dolárov tak ide o zaujímavú voľbu pre každého, kto chce dostať zo svojho počítača maximum a za prijateľnú cenu.

AMD Ryzen 9 3900
AMD

Reálny výkon procesora bol otestovaný na základnej doske Asrock X570 Taichi a 16 GB RAM. Bez úprav dokázal procesor v benchmarku Cinebench R20 dosiahnuť skóre 6670, čím prekonal aj taký AMD Threadripper 1950X.

Maximálny takt procesora bol v rozmedzí 3,95 až 4,05 GHz a maximálna spotreba čipu počas testu bola 160 W. S menšími úpravami sa podarilo dosiahnuť stabilnú frekvenciu 4,35 GHz, pričom napätie bolo nastavené na 1,375 V.

Screenshot/TomsHardware

Najväčšie prekvapenie však nastalo, keď bol procesor chladený pomocou tekutého dusíka. V týchto podmienkach sa podarilo dosiahnuť stabilný takt 5,475 MHz a to na všetkých jadrách a s napätím 1,760 V. Zároveň sa týmto podarilo dosiahnuť svetový rekord v aplikácii Geekbench 3 v kategórii 12-jadrových procesorov.

Screenshot/TomsHardware

Drvivá väčšina používateľov síce bude chladiť klasickými chladičmi, prípadne vodným okruhom, no aj tak ide o skvelý výsledok pre procesor, ktorý je vo všeobecnosti určený pre masy a nepotrebuješ k nemu žiadne špeciálne komponenty.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú