Nie je prekvapením, že procesory z času na čas vyhoria. Či už je to kvôli kombinácii pretaktovania a nedostatočného chladenia, prípadne kvôli prachu a opotrebovanému ventilátoru.

Keď to však urobí čisto nový procesor na úplne novej základnej doske za niekoľko stoviek eur, niečo zrejme nie je v poriadku.

Zhorela doska aj procesor

Presne to sa ale deje stále takmer úplne novým procesorom AMD 7000.

Konkrétne používatelia na Reddite hromadne hlásia problémy s AMD Ryzen 7 7800X3D, ktorý patrí medzi to najlepšie, čo spoločnosť ponúka. Na tému upozornil portál Tom’s Hardware.

Speedrookie/Reddit

Ako ďalej píše portál PCGamer, problémy s vysokými teplotami, prepálenými procesormi a doskami hlásia používatelia dokonca aj pri využívaní tejto série CPU aj pri normálnych podmienkach, teda nie pri nejak vysokom zaťažení, či pretaktovaní a na úplne nových základných doskách.

Jeden z používateľov napríklad ohlásil fyzické „vydutie“ podložky pre CPU spolu s vyhoreným procesorom. K vydutiu podľa všetkého došlo vďaka vysokej teplote na kontaktoch, čo spôsobilo jej roztiahnutie – žiadny komponent neexplodoval, používateľ prišiel ako o základnú dosku, tak aj o procesor.

Zdá sa tiež, že nejde o ojedinelý prípad, keďže hneď viacero používateľov ohlásilo rovnaký problém. Identické problémy už skôr ohlásil aj známy „overclocker“ der8auer, ktorého testy preukázali rýchle prepaľovanie dosiek aj procesorov.

Aký je dôvod?

Existuje veľké množstvo dôvodov, prečo môže aj moderný a nový procesor zhorieť. Od chybných socketov, cez problémy so základnou doskou, až po zle nakonfigurovaný systém BIOS.

Zatiaľ však neexistujú žiadne konkrétne informácie, ktoré by naznačovali, čo spôsobuje vyhorenie procesorov AMD Ryzen 7000X3D.

Zdá sa však, že tento problém sa dotýka len série 3D V-Cache (Vertical Cache), takže používatelia „klasickej“ série Ryzen 7000 môžu zostať (aspoň zatiaľ) bez obáv. Špekuluje sa preto, či samotný čip CCD s 3D V-Cache SRAM nespôsobuje prehrievanie celého procesoru, keď sa čip automaticky pokúsi zvýšiť taktovaciu frekvenciu CPU.

Treba tiež však zdôrazniť, že problémy sa týkali predovšetkým čipov umiestnených na základných doskách Asus a MSI. Je teda tiež možné, že problém je práve s BIOSom, prípadne s komunikáciou medzi procesorom a doskou, kedy dochádza k automatickému zvyšovaniu taktu a úpravy napätia.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP