Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

15. augusta 1977 sme prostredníctvom rádioteleskopu Big Ear zaznamenali neobvykle silný signál prichádzajúci z oblasti mimo slnečnej sústavy, ktorý do dnešných dní patri k tým vôbec najzáhadnejším. Už od čias jeho detekcie si nielen astronómovia, ale celá vedecká obec láme hlavu nad tým, odkiaľ sa tento signál vzal, o téme informoval web DailyMail.

Napriek tomu, že Big Ear nikdy nepatril medzi tie najväčšie alebo najcitlivejšie teleskopy, dokázal uskutočniť jedno z najslávnejších pozorovaní v histórii. Tým nie je nič iné, ako notorický známy Wow! signál, čo je prerušovaný, úzkopásmový rádiový signál, zaznamenaný v rámci projektu SETI (Search for Extra-Terrestrial Intelligence – projekt zaoberajúci sa pátraním po mimozemských civilizáciách), upozornil portál Astronomy.

Big Ear Radio Observatory; North American AstroPhysical Observatory (NAAPO).

Samotný signál, ktorého doba sledovania činila 72 sekúnd (predpokladá sa, že trval dlhšie avšak Big Ear dokázal zaznamenať iba 72 sekúnd) bol natoľko silný a jedinečný, že jeden z jeho objaviteľov Dr. Jerry R. Ehman pripísal na papier k signálu slovo „Wow!“ – práve vďaka tejto poznámke vznikol aj jeho názov.

Je zdrojom signálu hviezda podobná Slnku?

Po dlhých 43 rokoch od jeho detekcie prišiel Alberto Caballero, amatérsky astronóm a spoluzakladateľ kanála Exoplanets Channel, s vyhlásením, že našiel určité dôkazy o pôvode tohto záhadného signálu. Jeho zistenia publikované na predtlačovom serveri ArXiv sú založené na údajoch z misie Gaia, ktorá doteraz zmapovala 1,3 miliárd hviezd, informoval web Phys.

Vo svojej práci sa Caballero zameral na hviezdy, ktoré sú teplotou, vekom a veľkosťou podobné nášmu Slnku a zároveň sa v ich okolí nachádzajú planéty podobné Zemi. Ak sa pýtaš, prečo astronóm zvolil práve tieto kritéria, jednoducho preto, lebo jedna z teórii o pôvode Wow! signálu uvádza, že zdrojom je inteligentná mimozemská civilizácii.

Na základe tejto logiky objavil Caballero v databáze Gaia, ktorú prevádzkuje Európska vesmírna agentúra, hviezdu s označením 2MASS 19281982-2640123. Uvedená hviezda nachádzajúca sa vo vzdialenosti 1 800 svetelných rokov v súhvezdí Strelec je podľa Caballera takmer identická so Slnkom a navyše sa nachádza v oblasti, z ktorej pravdepodobne Wow! signál pochádza.

Caballero vo svojom výskume však upozorňuje, že 2MASS 19281982-2640123 nie je jediný možný kandidát na zdroj Wow! signálu a ani netvrdí, že objavil jeho presný pôvod.

Dôvod je jednoduchý, v tejto oblasti sa okrem uvedenej hviezdy nachádza aj mnoho ďalších hviezd, ktoré sú príliš tmavé na to, aby boli do katalógu Gaia zahrnuté. Okrem toho tento amatérsky astronóm určil ďalších 66 potencionálnych kandidátov, tí sa však Slnku podobajú iba svojou teplotou.

Hoci je v súčasnosti 2MASS 19281982-2640123 našim najlepším kandidátom na zdroj Wow! signálu, na definitívne potvrdenie budeme musieť zrejme ešte nejakú dobu počkať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú