Aktualizované 10. januára 2024 – Sonda Peregrine, ktorá mala Spojeným štátom zabezpečiť veľkolepý návrat na povrch Mesiaca, sa na lunárny povrch nedostane, upozorňuje portál SPACE. Zariadenie totiž nemá dostatok paliva, ktoré naďalej uniká a technici to nemajú ako ovplyvniť.

Túto skutočnosť už priznala aj samotná spoločnosť Astrobotics, ktorá sa momentálne snaží udržať sondu pri živote čo najdlhšie a dostať tak z nej užitočné dáta ako pre seba, tak aj pre zákazníkov, ktorý majú na palube svoje experimenty a rôzne meracie zariadenia.

Peregrine má k dispozícii palivo na pár desiatok hodín – v čase poslednej informácie na asi 40 hodín, k dnešnému ráno už len asi 30 hodín. Spoločnosť má v pláne aj ďalšiu lunárnu misiu, v rámci ktorej chce na povrch Mesiaca dopraviť robotické zariadenie Griffin. To má odštartovať ešte v tomto roku na rakete Falcon Heavy a takéto zlyhanie poskytne dôležité skúsenosti, vďaka ktorým bude Griffin spoľahlivejší.

Pôvodný článok:

Spojené štáty sa dnes pokúsili o veľkolepý návrat na povrch Mesiaca po 50 rokoch pomocou sondy Peregrine a úplne novej rakety Vulcan Centaur, ktorá odštartovala vôbec po prvý raz.

Samotná raketa pritom zvládla svoju misiu na 100 % a ako upozorňuje portál SpaceNews, problémy sa objavili práve na samotnej sonde, ktorú sa nedarí natočiť solárnym panelom smerom k Slnku.

Misia je v ohrození

Podľa spoločnosti Astrobotics malo dôjsť k poruche pohonu sondy niekoľko hodín po štarte, kvôli ktorej nie je možné obrátiť zariadenie solárnym panelom tak, aby produkoval elektrickú energiu. Bez tej sonda Peregrine dlho nevydrží a misia, ktorá nesie okrem iného aj popol známych osobností a tiež dôležité vedecké zariadenia a experimenty, môže byť odsúdená na zánik.

Astrobotics zároveň dodala, že bude postupne poskytovať ďalšie informácie a že zamestnanci na situácii pracujú. Zatiaľ tak nič nie je definitívne stratené a misia má naďalej nádej na úspech, i keď sa zdá, že je porucha vážna.

Neskôr firma dodala, že vykonala núdzový manéver na obrátenie sondy a pracuje na riešení problému s pohonným systémom. Kvôli chybe údajne uniká palivo a zdá sa, že sa sondu nepodarí zachrániť.

Pristávací modul mal na povrchu Mesiaca fungovať jeden lunárny deň, teda 14 pozemských dní a pristáť mal 24. februára. Okrem 14 zariadení NASA nesie misia aj ďalších 14 komerčných zariadení a nákladov, avšak momentálne nie je jasné, či sa dostanú do svojej cieľovej destinácie.

Dôležitý krok vpred

Ak aj misia zlyhá takýmto spôsobom predčasne, pre spoločnosť Astrobotics pôjde o nesmierne dôležitú skúsenosť. Ak totiž takéto zlyhanie ustojí, do budúcna bude mať k dispozícii oveľa väčšie množstvo dôležitých dát, na základe ktorých bude schopná zostrojiť efektívnejšiu a spoľahlivejšiu sondu.

Má aj dobré správy

Dobrou správou, ktorú dnešná misia priniesla, je fungovanie rakety Vulcan Centaur, na ktorej pracuje spoločnosť United Launch Alliance už roky a používa raketové motory od spoločnosti Blue Origin. Tie spaľujú metán s kvapalným kyslíkom a použiť majú byť aj na rakete New Glenn, ktorá je jedným z najambicióznejších projektov v tejto oblasti.

Až doteraz sa mäkké pristátie na Mesiaci podarilo iba štyrom vesmírnym agentúram: Sovietsky zväz bol prvý v roku 1966, po ňom nasledovali Spojené štáty. USA sú stále jedinou krajinou, ktorá na Mesiac vyslala ľudí.

Čína za posledných desať rokov úspešne pristála trikrát a Indii sa to podarilo na druhý pokus v minulom roku. Súkromné ​​misie Izraela a Japonska, ako aj nedávny pokus ruskej vesmírnej agentúry boli neúspešné.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP