Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Facebooková stránka Hoaxy a podvody – Polícia SR, ktorý spravuje policaný zbor, plánuje výrazne rozšíriť svoje aktivity. Stránka doteraz podľa svojich slov pokrývala iba hoaxy a dezinformácie, ktoré sa šírili na najpopulárnejšej sociálnej sieti u nás, teda na Facebooku.

Ako však ukázali aj posledné tragické udalosti spred bratislavského LGBTI+ podniku, tí najnebezpečnejší extrémisti sa už dnes vo svojich bublinách navzájom podporujú aj inde – napríklad prostredníctvom Twitteru, Redditu či uzavretých diskusných fór. To isté platí aj pre dezinformátorov.

Facebook je pod najväčšou kontrolou – ako zo strany médií, tak aj samotných administrátorov. Tí síce pri obsahu v slovenčine stále často zlyhávajú, no firma Meta má sieť osôb, ktoré nenávistné či nezmysly šíriace príspevky kontrolujú, aspoň výrazne najširšiu. Naopak, Muskov Twitter týchto moderátorov povyhadzoval.

Proruskí trollovia objavili Telegram

Polícia však uvádza, že liahňou tých najväčších hoaxov je dnes na slovensku Telegram, kde sa už počas pandémie koronavírusu radikalizoval napríklad políciou hľadaný Daniel Bombič, známejší aj ako Danny Kollár.

Problémom však je, že Telegramové skupiny už z princípu fungovania tejto platformy nemajú externých administrátorov a ktokoľvek sa do konšpirátorskej skupiny pridá, bude zasypaný ničím nepodloženými a nefiltorovanými nezmyslami.

Len v samotný kanál Dannyho Kollára má aktuálne takmer 55-tisíc odoberateľov. Posledné príspevku útočia napríklad na sudcov, prezidentku Čaputovú či sexuálne menšiny.

Fontech

Policajná stránka Hoaxy a podvody teraz uvádza, že si na Telegram „posvieti“, čo znamená, že jej administrátori budú pridávať aj príspevky, ktoré vyvracaju hoaxy pôvodom z Telegramu.

Jeden z posledných na svojom Telegrame šíril aj známy hoaxerský časopis Zem a Vek. Bol o údajných 200 migrantoch, ktorí si mali rozložiť stany v centre Paríža pred slávnym múzeom Louvre. Aj v tomto prípade však Rostasov plátok zobral náhodné zábery z internetu, ktorým pripojil vymyslené titulky.

„Zem a Vek, jeden z najväčších producentov hoaxov v našom prostredí, využil zábery z protestu (žiadateľov o azyl utekajúcich pred vojnou, poz. red.), aby opäť raz zopakoval omieľaný naratív o tom, ako chcú migranti všetko zadarmo a ako nás tu prišli vykorisťovať,“ píše polícia.

„Hlavným tvrdením je lož o tom, že požadujú bezplatné bývanie. Skupina migrantov si na spomínanom námestí rozložila stany, aby poukázala na nehumánne podmienky, v ktorých sa takíto ľudia po príchode do krajín, kde nie je vojna, ocitajú. A toto je zmyslom tohto protestu. Poukázať na nehumánne podmienky, v ktorých žijú a konfrontovať s tým politikov, aby pred týmto problémom nezatvárali oči.

Zámerná dezinterpretácia zmyslu protestu slúži hoaxerom na to, aby budovali väčšiu nenávisť a viac polarizovali spoločnosť. My v žiadnom prípade neobhajujeme nelegálnu migráciu, ale tento protest nie je o nelegálnych migrantoch,“ vyvracia príspevok status Zem a Veku.

Veľa zrejme nenarobia

Otázkou je, či budú mať aktivity polície zmysel. Tej totiž nezostáva nič iné, iba príspevky šíriace sa v telegramových skupinách, ale na Facebooku, kde sa zrejme dostanú k úplne inému publiku.

Dosah na príspevky v privátnych skupinách na Telegrame polícia nemá a tak je pravdepodobné, že fanúšikov Dannyho Kollára a jemu podobných bude medzi Slovákmi s nižším vzdelaním a schopnosťou kriticky si overovať informácie len pribúdať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú