Orange si dnes pre médiá pripravil tlačovú konferenciu, na ktorej oznámil spustenie 5G siete na Slovensku.  Operátor v rámci svojej 4G siete aktuálne pokrýva až 99 % našej krajiny, pričom služby celkovo využíva viac ako 2,5 milióna obyvateľov. Dnes ale pre oranžového operátora začína nová éra, éra 5G siete.

5G sieť operátora Orange pobeží na dedikovanej frekvencii 3,5 GHz bez DSS technológie a v porovnaní s predošlými generáciami mobilných sietí využíva najnovšiu technológiu Massive MIMO, ktorá zlepšuje efektivitu a rýchlosť prenosu dát.

Okrem vyšších rýchlostí je aj energeticky úspornejšia, spotreba energie na 1 GB prenesených dát je v porovnaní so 4G až o 50 % nižšia.

Ako prví sa môžu z vysokorýchlostného 5G internetu tešiť obyvatelia Petržalky a časti Banskej Bystrice. Teoretická maximálna rýchlosť sťahovania dosahuje až 1300 Mbit/s, no tá bude k dispozícii až neskôr pri vylepšení a optimalizácii technológií. Aktuálne je ale možné dosiahnuť rýchlosť sťahovania maximálne 600 Mbit/s, čo je stále dvojnásobne viac, než pri 4G. Rýchlosť uploadu dosahuje 70-80 Mbit/s a latencia sa znížila na 15 ms.

Pri príležitosti spustenia 5G Orange vytvoril aj novú ponuku. Od paušálu Go 20 € si môže zákazník za 5 € priplatiť extra dáta. Objem dát závisí od základného paušálu, ktorý zákazník má. V balíku G0 20 € teda získa ďalšie 3 GB, balík Go 30 € získa 5 GB a balík Go 40 € až 20 GB dát navyše. Go 65 € má neobmedzená dáta, a preto získava neobmedzený prístup aj do 5G siete bez dodatočného poplatku.

Balíčky majú prístup do 5G, ale aj do 4G siete a zákazníci si ch môžu aktivovať počnúc dnešným dňom. Orange má aktuálne v ponuke 11 zariadení, ktoré podporujú 5G sieť a v najbližších dňoch objem týchto smartfónov operátor zdvojnásobí.

Aktuálne podporované zariadenia (zatiaľ bez iPhonov zo série 12):
  • Huawei P40 Pro, Mate 40 Pro
  • OnePlus Nord, OnePlus 9 Pro
  • Samsung Galaxy S21 5G, Galaxy S21 Plus 5G,
    Galaxy S21 Ultra 5G, Galaxy A32 5G
  • Xiaomi Mi 10T Pro, Mi 10T Lite,
    Mi 11

Na to, aby teda zákazníci mohli užívať výhody vysokorýchlostnej 5G siete, stačí byť v jej pokrytí, pre prístup potrebujú mať aktivovaný balík Extra dáta a vlastniť niektorý z kompatibilných 5G smartfónov. Výmena SIM karty nie je potrebná, postačí aj aktuálna 3G alebo 4G SIM karta.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom