Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Súčasťou takmer každej domácnosti je okrem iných spotrebičov aj televízor na ktorom si vychutnávaš vo svojom voľnom čase svoje obľúbené programy, seriály, či filmy. Pri kúpe televízora je však veľmi dôležité dbať na viacero faktorov, ktoré ovplyvňujú zážitok z pozerania. Na trhu je aktuálne množstvo modelov od rôznych značiek, takže výber toho správneho televízora môže predstavovať nočnú moru.

LED alebo OLED?

V súčasnosti môžeš pri výbere televízora naraziť hlavne na dva tipy displejov. Prvým je LED, ktorý je aj najrozšírenejší, pričom nahradil staršie LCD televízory. V tomto prípade sa o podsvietenie starajú LED diódy, ktoré majú oproti LCD displejom výrazne nižšiu spotrebu energie, lepšie zobrazovanie farieb, či kontrast. Najnovšou technológiou je OLED, ktorá využíva organické diódy. Tie vyžarujú svetlo a v porovnaní s LED televízormi je možné pozorovať lepší kontrast a krajšie podanie farieb. OLED televízory majú taktiež rýchlejšiu odozvu a ešte nižšiu spotrebu energie.

Zaujímavou novinkou je funkcia Ambilight, ktorá sa objavuje v televízoroch značky Philips. Tvoja obrazovka bude vyzerať väčšia než je v skutočnosti a to vďaka inteligentným LED diódam okolo okrajov televízora. Tie odrážajú farby na obrazovke na steny a do miestnosti v reálnom čase. Získať tak vieš vyladené okolité osvetlenie, čo ti ešte viac spríjemní zážitok zo sledovania obsahu.

Špecifickou kategóriou sú aj ďalšie funkcie vylepšenia obrazu. Sú výrobcovia, ktorí využívajú rovnakú technológiu s odlišným názvom alebo ide o úplne odlišné technológie. Môže ísť tak napríklad o technológie ako Dynamic Crystal Color od Samsungu, Live Colour od Sony, či Nano Color od LG. Philips používa vo svojich televízoroch procesor P5 Engine, ktorá sa stará o dokonalý obraz, jasné farby, väčšiu hĺbku, či ostrý kontrast. Aj vďaka tomu je potom sledovanie tvojho obľúbeného obsahu výrazne komfortnejšie, nakoľko pomocou tejto technológie dokážeš pozorovať každý jeden detail.

Pozor na obnovovaciu frekvenciu, ktorú uvádza každý výrobca odlišne

Ďalším veľmi dôležitým parametrom je takzvaná obnovovacia frekvencia. Dôležité je to najmä vtedy, ak budeš sledovať obsah s rýchlymi zmenami obrazu, ako sú napríklad akčné filmy, či športové prenosy. Lacnejšie televízory poskytujú väčšinou len 50 Hz frekvenciu, no tie kvalitnejšie 100 Hz a viac.

Ak zvolíš televízor s nižšou obnovovacou frekvenciou, môže sa ti stať, že pri sledovaní sa ti obraz bude mierne trhať, čo môže negatívne vplývať na sledovanie obsahu. Takmer každý výrobca však používa svoj vlastný systém na výpočet obnovovacej frekvencie, takže porovnávanie môže byť dosť náročné. Preto je oveľa praktickejšie, keď zvolíš panel síce s FullHD rozlíšením, no 100 Hz frekvenciou, ako lacné 4K len s 50 Hz panelom.

Postačí Full HD, no pri väčších uhlopriečkach zvoľ 4K

Čo sa rozlíšenia týka, tak dnes je už absolútnym štandardom Full HD rozlíšenie (1920 x 1080), no veľké zastúpenie majú aj televízory so 4K rozlíšením (3840 x 2160). Najnižšie HD rozlíšenie sa už v súčasnosti objavuje len pri tých najlacnejších modeloch s uhlopriečkou do 32-palcov. Full HD rozlíšenie je v súčasnosti absolútne dostačujúce pre televízory s uhlopriečkou do 43-palcov, pričom budú vyhovovať na pozeranie bežných programov či filmov na DVD.

Rozlíšenie 4K využiješ hlavne ak budeš pozerať aj obsah v tomto rozlíšení. Krásny a čistý obraz preto docieliš pri sledovaní filmov v kvalite 4K napríklad z Blu-ray diskov či z niektorých streamovacích služieb ako je napríklad Netflix.

Smart televízor s operačným systémom a množstvom zábavy

Väčšina televízorov na trhu je už radená medzi smart televízory a to vďaka operačnému systému, ktorý umožňuje využívať množstvo aplikácií. V súčasnosti využíva drvivá väčšina výrobcov operačný systém Android. Príkladom sú aj televízory Philips, ktoré sú vybavené operačným systémom Android TV 9 Pie, vďaka čomu si budeš môcť na svojom televízory vychutnať aplikácie ako YouTube, Netflix, Amazon, či samotný obchod Google Play s ďalšími aplikáciami od značky Philips.

Niektoré značky ešte naďalej používajú svoje vlastné operačné systémy. Príkladom môže byť Samsung, ktorý vo svojich televízoroch používa operačný systém Tizen alebo LG, ktoré používa operačný systém webOS. Obe však taktiež poskytujú možnosť využívania rôznych aplikácií. Smart televízory v súčasnosti podporujú aj hlasové ovládanie, čo je na jednej strane veľmi efektné, ale aj užitočné. Väčšina televízorov je však potrebné ovládať v anglickom jazyku. Výnimkou je televízor Philips, ktorý vyhľadáva aj v slovenčine.

Dôležité je aj prevedenie, či materiál

Pri výbere nového televízora je okrem technických špecifikácií vhodné pozerať aj na materiály, z ktorých sú vyrábané stojany a rámy. Drvivá väčšina je vyrobená z plastu, ktorý je síce odolný, no pri ťažšom televízore môžeš mať nepríjemný pocit z toho, že je tvoj televízor nestabilný. Existujú však aj stojany, ktoré sú vyrábané z nehrdzavejúcej ocele, ktoré sú omnoho odolnejšie a udržia aj väčšiu záťaž ako ponúkajú aj televízory Philips.

V súčasnosti je módnym trendom zavesenie televízora na stenu, čo je praktickejšie a hlavne dizajnovo krajšie. Na trhu sa však nachádzajú aj televízory s prehnutou obrazovkou, ktorých výhoda spočíva v tom, že všetky body sú od teba vzdialené rovnako a takto si vieš lepšie vychutnať zážitok zo sledovania. Nevýhodou je ale, že ak sedíš príliš vpravo alebo vľavo od stredu obrazovky, obraz sa ti môže zdať zdeformovanejší, čo má pre sledovanie úplne opačný efekt. Televízory s prehnutou obrazovkou sa však používajú menej a oveľa častejšie sa kupujú tie s klasickou rovnou obrazovkou.

Ako už bolo vyššie spomenuté tak na trhu sa nachádza veľké množstvo modelov od rôznych značiek, ktoré sa pohybujú v cenách od pár stoviek po niekoľko tisíc za tie najkvalitnejšie kúsky. Výber televízora závisí predovšetkým od toho, či ho budeš využívať na pozeranie televíznych programov, filmov v najvyššej kvalite, či hranie hier. Aj preto treba pozerať po parametroch, ktoré využiješ a nekupovať zbytočne niečo, čo je síce lákavé, no pre teba nevyužiteľné.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú