V posledných rokoch počúvame stále dookola, že mnohé korporácie a spoločnosti zbierajú naše citlivé dáta. Jednou z citlivých informácií je aj poloha a posledné správy hovoria, že jej sledovanie skutočne prebieha. Dá sa ale voči tomu nejako chrániť?

Najnovšie správy odhaľujú to, čo už niekoľko rokov pravdepodobne vieme. Doposiaľ sme ale možno netušili, do akej miery je tento fakt skutočný.

Najnovšie problematiku sledovania polohy rozobral portál SlashGear, ktorý upozorňuje na fakt, že údaje o našich polohách sa dnes stali pre väčšinu korporácií skutočnou komoditou.

Poukazuje však aj na dôsledky masívneho skrytého dohľadu a na sociálne a právne štruktúry, ktoré takéto činnosti umožňujú alebo aspoň povoľujú.

Doba v štýle Cyberpunku sa približuje

Mnoho z nás pravdepodobne pozná žánre štýlu Cyberpunk. Príbehy tohto žánru sa odohrávajú v budúcnosti, kde veľké korporácie a spoločnosti priamo riadia svet alebo ťahajú za nitky, monitorujú a kontrolujú životy všetkých. Teraz sa nám to môže zdať ako priveľké sci-fi, no pomalými krokmi k tejto skutočnosti smerujeme.

Posledný report z portálu The New York Times túto realitu skutočne popisuje a hovorí, koľko údajov o nás dokážu spoločnosti získať aj z údajne anonymizovaných a chránených údajov o polohe, z ktorých väčšina pochádza z našich smartfónov.

Samotné údaje o polohe nemusia byť dostatočné na identifikáciu jednotlivcov, ale je ich možné až príliš ľahko interpolovať s údajmi, ktoré sú verejne dostupné a niektoré priamo zo sociálnych médií.

Zdá sa tak, že 100 % slobodu v dnešnom digitálnom svete nedokážeme dosiahnuť, pokiaľ by sme všetku dostupnú technológiu nehodili do koša.

Predsa len, už len pripojenie smartfónu k sieti a registrácia na ľubovoľný účet, či dokonca používanie počítača pripojeného k internetu môžu byť únikom údajov o našej polohe.

Ako sa môžeme chrániť?

Dá sa teda voči niečomu takému chrániť? Žiaľ, úplne nie. Prostredníctvom našich smartfónov ale vieme aspoň do istej miery obmedziť množstvo údajov, ktoré by mohli korporácie o nás zhromažďovať. Dnešné smartfóny s Androidom či iOS umožňujú každej aplikácii nastaviť, k akým informáciám môžu mať prístup.

Zobraziť celú galériu (1)
Dávid Hrabčák/Fontech

To sa týka aj samotnej polohy, kde napríklad v najnovšom Androide 10 je používateľ upozornený, že daná aplikácia používa polohu. Obyčajne je ale možné prejsť každú aplikáciu v telefóne a zakázať jej prístup k polohe. Samozrejme, existujú aplikácie, ktoré prístup k polohe vyžadujú. Sú to napríklad aplikácie máp a navigácie.

Obmedziť môžeme ale iné aplikácie, ako sú napríklad sociálne siete. Stále sa však nájdu aplikácie, ktoré sa budú za polohu skrývať a odkazovať na to, že bez nej ich funkcionalita nie je  možná. Pokiaľ toto tvrdenie používateľovi nedáva zmysel, aplikácie sa treba zbaviť, alebo ju aspoň minimálne nahlásiť Googlu alebo Applu.

Svoje osobne údaje si strážme. Aspoň do takej miery, ako je to len možné

Asi najväčšími hriešnikmi v tejto problematike sú GoogleFacebook. Hoci spoločnosti tvrdia, že zbieranie údajov o polohe umožňujú vypnúť, stále si to vyžaduje mnoho práce, pretože vypnutie všetkého zaznamenávania údajov je ukryté hlboko vo všemožných nastaveniach. Stále však treba mať na pamäti, že aj anonymizované dáta vedia tieto spoločnosti spojiť s našimi ostatnými, verejne dostupnými dátami.

Preto je potrebné, aby sme skutočne zvážili, ktorým aplikáciám dovolíme zber našich údajov. Realita je taká, že korporácie sa na našich dátach snažia profitovať a svetové vlády s týmto rýchlym vývojom nedokáž držať krok.

Preto netreba podceňovať túto situáciu a množstvo údajov, ktoré do sveta vypustíme, si musíme strážiť. Aj keď to na 100 % nikdy nebude možné.

Čítajte viac z kategórie: Cyber

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP