Všetci si chceme chrániť svoje súkromie a len s nedôverou niekde fyzicky dávame svoje údaje, no na druhej strane len mizivá menšina si číta obchodné podmienky pri inštalácii programu či pri stiahnutí aplikácie. 

Nie je to tak dávno, čo sa prevalil veľký škandál spoločnosti Cambridge Analytica, ktorá zbierala osobné údaje ľudí vybranej krajiny a následne vďaka tomu mohla upravovať verejnú mienku či dokonca údajne pomohla niekomu vyhrať voľby. Hoci je to vrcholne neetické, zozbierané údaje boli viac-menej získané legálnou cestou. Samozrejme, je dôvod k tomu, aby sme takéto konanie odsúdili, no v konečnom dôsledku sme tieto údaje ale zverejnili my sami.

Po tom, čo sa prevalil škandál Cambridge Analytica, firma vyhlásila konkurz. Koľko podobných spoločností však ešte existuje? Zdroj: TASR

S rozšírením smartfónov sa miera súkromia používateľov ešte viac znížila a možno ani sám nevieš, aké informácie o tebe majú veľké spoločnosti. Spoločnosť NordVPN sa pozrela na spoločnosť Google a na to, čo všetko o tebe vie. Pravdepodobne po tomto článku ostaneš zhrozený a prekvapený zároveň.

Vie kto si

Vďaka bohatému zberu údajov zo všemožných služieb vie Google veľmi hodnoverne vytvoriť celú tvoju osobu. Vie tvoje meno, bydlisko, vek, pohlavie či telefónne číslo. To všetko vedome zadávaš pri vytváraní Google konta. Nahrávaním fotiek na Disk či Fotky vie algoritmus rozoznať jednotlivé tváre a dokáže tak zistiť, ktorá z nich patrí tebe. Pozná aj tvoj hlas, a to vďaka hlasovým povelom či pri iných službách, ktoré využívajú zadávanie hlasom.

Pozná tvoje záľuby

Aby ti mohla byť priradená relevantná reklama či obsah, spoločnosť Google sa snaží nájsť čo najviac informácii o tebe. Obľúbené jedlo, vyhľadávanie na Youtube, Google, história prehliadača Chrome, obľúbené miesta vďaka sledovaniu aktuálnej polohy či využívaniu máp. Rovnako tak nákupné zvyklosti. Väčšina z nás si zrejme pri vytváraní objednávky dá ako email práve ten od Googlu a šikovný algoritmus následne vie, čo si si kúpil.

Jednotlivé sledované aktivity si môžeš v nastaveniach vypnúť. Využi k tomu odkaz nižšie Zdroj: Google

Nenechaj si ujsť
Interný zamestnanec, ktorý sa bál o svoj život, prehovoril: Google nie je tým, na koho sa hrá

Sleduje sa aj tvoja aktivita, napríklad v službe Google Fit. Následne vďaka tomu Google vie, či si športovec a ktoré aktivity ťa najviac zaujímajú. Niekto si môže povedať, v poriadku, reklám sa síce nezbavíme, tak nech sú aspoň cielené. To však postupne prejde do takého štádia, že na každého používateľa bude nasadený filter a nepriamo tak budú ovplyvnené jeho rozhodnutia. Celú svoju aktivitu si môžeš pozrieť na stránkach Google.

Sleduje tvoju polohu

Polohu na servery Google neodosielame len v prípade, keď využívame navigáciu. Odosielaš ju dokonca aj vtedy, keď zakážeš sledovanie polohy v aplikáciách či vypneš GPS. Aktivita sa odosiela takmer neustále, stačí sa napríklad prihlásiť na verejnú WiFi sieť. Polohu využíva aj aplikácia Fotky, ktorá združuje fotografie do albumov podľa geolokácie.

Ďalšie spôsoby sledovania:
  • Obľúbené destinácie vďaka online rezerváciám a letenkám
  • Vyhľadávanie na Youtube či Google
  • Informácie o zariadení 
  • Odpovede na prieskumy, komentáre
  • Čo sa ti páči a čo nie 
  • Nákupná história (Google Play…)
  • Odbery zaujímavých tém
  • Informácie o hovoroch a správach 
  • Odbery podcastov
  • Kto sú tvoji priatelia a rodina

Toto všetko o tebe Google vie Zdroj: NordVPN

Čo môžem urobiť pre svoje súkromie?

V prvom rade máš právo na to, aby si si mohol stiahnuť všetky svoje dáta a vidieť tak, čo všetko o tebe spoločnosť má. Môžeš tak urobiť na tejto stránke, kde si zvolíš, z ktorých aplikácii a služieb sa ti majú zobraziť informácie. V ďalšom kroku si zvolíš veľkosť archívu a či ide o jednorázovú činnosť, alebo sa takýto archív má vytvárať každého pol roka. Vytvorenie archívu môže trvať až niekoľko hodín a v závislosti od množstva informácií môže mať aj niekoľko GB.

Využi možnosť a stiahni si informácie o tom, aké dáta o tebe Google zbiera Zdroj: Google

Následne môžeš aj zakázať sledovanie jednotlivých aktivít, avšak za cenu zníženého komfortu pri využívaní služieb Google. Pomáha tiež využívanie režimu Inkognito, počas ktorého sa neuchovávajú žiadne dáta a informácie. Posledným krokom je odstránenie všetkej svojej doterajšej aktivity, prípadné až úplne zmazanie konta Google. Ak sa rozhodneš pre používanie VPN, cez speed test sa uisti, že VPN tvoj internet nespomaľuje.

Tech