Ochrana osobných údajov a ich zneužitie sa v súčasnosti stáva čoraz diskutovanejšou témou. Najčastejšie sa však hovorí o rôznych aplikáciách či smartfónoch. Skúsme sa teda zamyslieť, ako je to v prípade inteligentných produktov v našej domácnosti.

Tie sa tešia veľkej obľube v nejednej domácnosti. Takmer všetky zariadenia sa pripájajú k internetu alebo minimálne smartfónu. Ovládajú mnoho skvelých funkcií, ktoré uľahčujú každodenný život, no tým aj zbierajú viacero informácií a našich osobných údajov.

Prečítajte si tiež!
Čínske firmy sa spikli proti Amerike. Začali dotovať zamestnancov, ktorí si kúpia nový Huawei

Jedným z takýchto zariadení je napríklad aj obľúbený hlasový asistent Amazon Echo. Hlasový asistent dokáže plniť množstvo domácich úloh, kontrolovať počasie, prehrávať hudbu či vytvárať nákupne zoznamy. V prípade vraždy, ktorá sa udiala v USA minulý rok, sa však Amazon Echo môže ocitnúť v úlohe detektíva.V dome sa stal incident, ktorý nemal žiadnych svedkov a neboli zistené ani žiadne stopy, ktoré by prípad pomohli vyriešiť. Zistilo sa však, že v kuchyni, kde došlo k vražde, bol v tom čase prítomný aj hlasový asistent, ktorý dennodenne prijíma a počúva hlasové príkazy používateľa a v tomto prípade by sa tak mohol stať hlavným svedkom.

Túto teóriu pred mesiacom prijal aj sudca, ktorý nariadil získať všetky záznamy z hlasového asistenta, nakoľko to možno pomôže vyriešiť prípad. Bez ohľadu na to ako prípad dopadne, vyplýva z toho jedna vec a tou je, že inteligentné produkty sa stávajú súčasťou nášho každodenného života a predstavujú tak aj vysoko efektívne zariadenia na sledovanie.

Už v minulosti sme boli svedkami viacerých prípadov, kedy boli súkromné rozhovory či telefonáty odoslané a poskytnuté tretím stranám. Takýto problém sa dokonca objavil aj pri hračkách pre deti. Na problém upozornila aj FBI, pretože už viac ako 2 milióny záznamov, ktoré rodičia adresovali deťom a naopak boli zneužité a poskytnuté tretej strane.

Zdá sa, že citlivé informácie o svojich používateľoch využívajú viaceré zariadenia a samotné spoločnosti. Podľa denníka Dailymail je však na tom najhoršie Amazon, a to hneď z viacerých dôvodov. Spoločnosť ukladá hovory, záznamy a zdieľa osobné údaje vrátane domácich adries, histórie úverov či dokladov totožnosti s inými spoločnosťami. Pomáhajú teda inteligentné zariadenia našej domácnosti, alebo technologickým gigantom?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom