Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Pozri sa s nami na to, ako vyzerali prvé bankomaty, čo dokázali a ako sa rozvinuli na inteligentné stroje, ktoré dnes dokážu overiť doklad totožnosti, alebo vydať kartu k novému účtu.

Bankomat, známy aj pod skratkou ATM (Automated Teller Machine) je zariadenie pracujúce s hotovosťou, schopné autentifikovať zákazníka a umožniť mu výber hotovosti z jeho bankového účtu. Zostatok na účte zákazníka je aktualizovaný okamžite, no nie vždy to tak bolo a prvé bankomaty pracovali v „offline” režime.

Stroj vydávajúci čokoládu či peniaze

Za vynálezcu bankomatu je považovaný Brit John Shepherd-Barron, ktorý sa v roku 1967 inšpiroval automatom na predaj čokolády a skonštruoval zariadenie vydávajúce papierové bankovky. Pracovníci banky vydávali kupóny s jedinečným kódom, ktorý stroj verifikoval a zákazníkovi vydal 10 £. Áno, bankomaty nepoznali platobné karty a PIN.

Tie boli predstavené až v roku 1970, keď bol udelený patent konceptu Jamesa Goodfellowa a jeho zapisovaniu PIN-u na bankové karty tej doby. Ten sa rokmi upravil do dnešnej bezpečnej podoby technológie čipu a čoraz častejšie používanej technológie NFC. Kryptografia vo vnútri mikročipu karty znemožňuje kopírovanie karty a zneužitie kartových dát.

Prvé bankomaty na Slovensku

Slovenská Štátna Sporiteľňa bola prvá inštitúcia na Slovensku inštalujúca zariadenia umožňujúce výber hotovosti na základe overenia PIN-u z karty s magnetickým prúžkom. Bankomaty sa postupne spopularizovali aj vďaka založeniu ACS – Autorizačného centra Slovenska, ktoré vzniklo v roku 1994 ako spoločnosť poskytujúca autorizačné služby pre 15 slovenských bánk a zahraničných pobočiek. V roku 1998 už bolo na Slovensku 555 bankomatov.

ACS od jeho založenia prešlo niekoľkými akvizíciami a dnes je súčasťou medzinárodnej korporácie SIA S.p.A., jedného z lídrov v oblasti processingu kartových transakcií a platobného styku. V súčasnosti spoločnosť spravuje viac ako 18 000 bankomatov v strednej Európe, 850 000 POS terminálov a 84 miliónov platobných kariet.

Inteligentné bankomaty

Čo všetko dnes dokážu bankomaty? Napríklad rozoznať vložené bankovky a mince a pripísať ich na váš účet, naskenovať šek, či QR kód a na základe nich vykonať platbu, overiť doklad totožnosti a asistovať vám pri založení účtu, na konci ktorého vám zariadenie samé napersonalizuje a vydá novú platobnú kartu.

Cez bankomat si dnes môžeš kúpiť a predať kryptomeny, nastaviť platobný príkaz, či prezrieť prehľad obratov na účte. Čerešničkou na torte je rozpoznávanie tvárových čŕt a ponúkanie reklamy a bankových produktov na základe veku, pohlavia a záujmov.

Zobraziť celú galériu (5)
NCR a Diebold-Nixdorf sú výrobcovia bankomatového hardvéru s najäčším podielom na trhu. Vo svete je momentálne 3.5 milióna bankomatov.

Ako sa menia bankomaty v období korony

Niektoré bankomaty dnes podporujú načítanie karty pomocou contactless technológie a výrobcovia bankomatov začínajú do bankomatov integrovať zariadenia schopné odmerať na diaľku teplotu či upozorniť zákazníka na nosenie rúška.

Bankomaty umožňujú presmerovať ľudí od okienok a pracovníkov banky ku strojom, ktoré dokážu zabezpečiť všetky činnosti a aktivity pobočky. V prípade potreby konzultácie je možné pomocou mikrofónu a slúchadiel prepojiť bankomat s call-centrom banky a asistovať tak zákazníkovi.

Bezpečnosť a bankomaty – na vine je magnetický prúžok!

Bankomatový kriminalizmus ročne spôsobuje straty vo výške 1 miliardy dolárov (ATMIA) a ich hlavným zdrojom je kopírovanie kartových dát – skimming. Skimmery, alebo zariadenia schopné načítať magnetický prúžok karty, sú nenápadne vložené do čítačky kariet bankomatu.

Zaujímavé je, že karty používané v Európe nepotrebujú pre ich fungovanie magnetický prúžok, od roku 2015 majú všetky Európske platobné karty implementovaný štandard EMV, ten je nazvaný podľa kartových spoločností Europay, Mastercard and VISA.

Po umiestnení čipu v štandarde EMV na platobnú kartu už nie je magnetický prúžok karty potrebný a ostáva na dnešných kartách z dôvodu spätnej kompatibility pre použitie v krajinách, ktoré zatiaľ neprešli na bezpečnejšiu technológiu čipu, ako napríklad USA.

Pri každom použití bankomatu sa odporúča pozorne si prezrieť čítačku kariet, či sa nezdá byť poškodená, uvoľnená alebo inak podozrivá. Za bezpečné sa považujú aj bezkontaktné čítačky kariet, kde vďaka designu týchto komponentov nie je možné nasadiť na čítačku skimmer na magnetický prúžok.

Čaká nás budúcnosť bez bankomatov?

Otázka budúcnosti bankomatov je úzko spätá s tým, či a ako dlho ešte budeme používať hotovosť. Diskusie na tému cashless spoločností sa často nezhodujú v tom, či tu hotovosť ešte bude 10, 50 alebo 100 rokov, no podľa štatistík Bank of England za posledných 10 rokov stúpla suma hotovosti v obehu dvojnásobne. Podobný trend sa predpokladá aj v nasledujúcich obdobiach.

Kým bude hotovosť, budú aj zariadenia vydávajúce a spracúvajúce mince a bankovky. Po 300 rokoch používania bankoviek vyrobených z bavlneného papiera ich niektoré krajiny nahrádzajú polymérovými, ktoré sú trvácnejšie a ťažšie sa falšujú vďaka zabudovaným hologramom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú