banner-mi-notebook-air-13S novými technológiami v smartfónoch sa čím ďalej, tým viac stávame závislí na týchto zariadeniach. Samozrejme, každodenné používanie sa nezaobíde bez občasných nehôd, ktoré vedia byť veľmi nepríjemné a v niektorých prípadoch aj pomerne drahé. Prinášame vám niekoľko z nich spolu s tipmi, ako sa im vyhnúť.

Všetci z nás sa stávajú obeťami z každodenného používania svojich smartfónov, ktoré sú čoraz inteligentnejšie. To z nás urobilo „otrokov“, ktorí si svojich miláčikov chránia. Niektorí dokonca môžu trpieť rôznymi fóbiami, ako je napríklad fóbia z vybíjajúcej sa batérie, či z ukradnutia osobných údajov. Vedci dokonca vypracovali aj prvú odbornú štúdiu o syndróme fiktívnych vibrácií, pri ktorom sa vám zdá, že váš telefón vo vrecku vibroval. Keď sa pozriete na displej, nevidíte tam žiadne upozornenie z Facebooku, zmeškaný hovor alebo SMS, jednoducho to bol len neexistujúci poplach. My vám prinášame niekoľko rád, ako sa vyhnúť tým základným, každodenným problémom.

Rozbitá alebo prasknutá obrazovka

Život beží naozaj rýchlo a tempo, ktoré sme nastavili, je ešte rýchlejšie. Preto nie je ničím výnimočným, ak vám telefón spadne a PRÁSK! Problém je na svete. Opatrne zdvíhate telefón zo zeme modliac sa, aby to prežil, no pri pohľade na obrazovku na nej nájdete veľkú „pavučinu“ a vy si myslíte, že bol jeho osud spečatený. Nie je tomu tak. Záleží od výšky pádu a rôznych iných podmienok, ako skončí vaše zariadenie, no obvykle takúto pavučinu jednoducho nahradíte novým kusom displeja s ochranným sklom. Takže stačí odniesť zariadenie do servisu alebo chvíľu surfovať internetom a nájsť si nový displej.

sracked-screen-lg

Tip na riešenie:

Kúpou ochranného obalu, krytu alebo púzdra rozhodne nič nepokazíte, práve naopak, zvýšite šance, že váš smartfón prežije náhodný pád bez poškodenia. Po uložení zariadenia do obalu, ktorý má prečnievajúce hrany o pár desiatok mikrometrov vyššie ako je samotný displej, bude obrazovka zariadenia v oveľa väčšom bezpečí, pretože pri páde displejom dole sa ten zeme nedotkne. Za zváženie rozhodne stojí aj ochrana displeja tvrdeným sklom, ktoré má zhodné rozmery s displejom zariadenia a pri páde schytá ranu miesto neho. Sklo sa dá veľmi ľahko vymeniť a je určite lacnejšie ako nový displej. Nielen, že ochráni, ale po jeho aplikácii vyzerá zariadenia takmer ako z továrne a displej ostane celistvý a bez akýchkoľvek škrabancov.

TIP: [Video] Šikovný návod pre začiatočníkov, ako nalepiť tvrdené sklá a fólie

„Dead battery“, alebo rýchlo vybitá batéria

Poznáte ten pocit, keď si chcete pri obede prezrieť novinky na sociálnych sieťach, no vaša batéria namieta, nakoľko je takmer vybitá. Hovoríte si, ako je to možné, keď ešte ráno bola plne nabitá? Zvyšné percentá musíte teda rozumne rozložiť, aby nejaké to percento vyšlo aj na dôležitú SMS-ku o vybitej batérii pre priateľov.

bateria-v-smartfonoch

Tip na riešenie:

Najjednoduchším a najrýchlejším riešením je zníženie jasu obrazovky, ktorá spotrebuje veľa energie. K ešte väčšiemu šetreniu batérie môžete prispieť vypnutím rôznych funkcií, ako je WiFi, mobilné dáta, GPS alebo aj Bluetooth. Avšak, najideálnejším riešením je kúpa externej batérie, ktorá je kompaktná a môžete ju mať vždy po ruke. Cena závisí od kapacity batérie a od kapacity sa odvíja aj jej veľkosť, ktoré sú naozaj rozličné. Stačí si len vybrať.

TIP: Recenzia | Xiaomi Power Bank 10 000 a 20 000 mAh

Ukradnuté heslo

Znie to ako nočná mora, no aj taká záležitosť je súčasťou života. Dostanete email od svojho obľúbeného obchodu, kde ste mali uložené údaje o kreditnej karte, že vaše údaje boli ohrozené kvôli nebezpečnému kybernetickému útoku. Prvá reakcia iste nebude najmilšia a budete nazlostení, no pamätajte, čím viac času útočníkom doprajete, tým viac vašich údajov môžu zneužiť a spôsobiť tak oveľa väčšie škody.

masivny-utok-hackerov-nahlad

TIP: Masívny útok hackerov narobil problémy viacerým gigantom

Tip na riešenie:

Jednou z možností, ako sa vyhnúť tejto „tragédii“, je priebežná zmena hesla. Z času na čas je dobré meniť svoje heslo a vybrať nové, dostatočne silné na to, aby ho niekto vedel len veľmi ťažko odhaliť. Nemôžete očakávať, že vás heslo typu 012345 ochráni. Potom nikto nemusí byť ani školený hacker, aby sa vám do účtu nabúral. Ideálne je v hesle kombinovať veľké písmená s číslami a malými písmenami, na čo už väčšinou upozorňujú aj samotné weby pri registrácii. Ďalšou možnosťou je dvojstupňová autorizácia. Tá funguje tak, že pri prihlásení sa odošle email alebo správa s potvrdením o prihlásení. V prípade, že máte slabú pamäť na heslá, zvážte správcu hesiel. Aplikácie, ako LastPass, Dashlane alebo 1Password si zapamätajú váš login a vyžadujú jedno super silné heslo. Ak to už zašlo do štádia odcudzenia údajov o kreditnej karte a príde vám upozornenie o jej využívaní, zapamätajte si poslednú platbu a ihneď kartu zablokujte.

Stratený smartfón

Cestujete vlakom, zarozprávali ste s kamarátom a v cieľovej stanici spolu vystúpite. Zhovárate sa ďalej a keď si chcete zavolať, siahnete do vrecka, no telefón nikde. Zrejme ostal vo vlaku. Je načase ho vypátrať. Čas však neúprosne beží a niekto by si ho mohol privlastniť a napáchať naozaj veľké škody.

find_hero

Tip na riešenie:

Každý z nás má niekoho, kto ihneď zavolá na telefón, či nebude niekde blízko. Ak je len pár metrov od vás, začujete zvonenie. No čo v prípade, že máte nastavený tichý režim? Našťastie, máme tu technológiu GPS. Pomocou nej môžete lokalizovať ako Android, tak aj iOS a podľa potreby zariadenie zablokovať pred prípadným zneužitím. Pri iPhone zariadeniach je potrebné prihlásiť sa do služby iCloud, nájsť zariadenie a uviesť ho do tzv. „Lost Módu“. Ten pomôže človeku, ktorý zariadenie nájde s jeho vrátením pravému majiteľovi a zachová vaše osobné údaje v bezpečí. Operačný systém Android ma podobné riešenie. Pomocou neho môže byť zariadenie lokalizované, uzamknuté a prípadne z neho môžete vymazať všetky informácie len jednoduchým prihlásením sa do účtu Google. Majte však na pamäti, že žiadne z týchto funkcií nebude fungovať, ak nie sú zariadenie s týmito účtami prepojené. Tí, ktorí si svoje zariadenie ešte takto nezabezpečili, by mali tak čím skôr urobiť.

Pokazená nabíjačka

Prídete domov z práce a viete, že váš smartfón potrebuje energiu, no nabíjačka nenabíja, práve naopak, energia batérie ešte viac klesá. Vyskúšate nabíjačku na inom smartfóne, aby ste sa presvedčili, že nabíja. To by znamenalo, že s vašim telefónom niečo nie je v poriadku. Ale nemusíte mať hlavu v smútku, stále existuje šanca dať to do poriadku.

Blitzwolf_30W-charger-5
Tip na riešenie:

Skúste zobrať malú kancelársku sponku a jemne ju vložiť do portu na nabíjanie smartfónu. Pomaly sa s ňou snažte odstrániť nečistoty, ktoré môžu brániť v správnom kontakte nabíjačky. Po odstránení prachu a nečistôt by malo byť nabíjanie v poriadku. Podobný prípad môže postihnúť aj 3,5 mm audio jack. Ak by sa zaniesol nečistotami, môže to spôsobiť nevyrovnaný alebo nepríjemný zvuk pri počúvaní hudby. Stačí teda len trochu čistenia a všetko sa vráti do normálu. V prípade, že by sa vám nedarilo odstrániť špinu kancelárskou sponou, na rade je stlačený vzduch, ktorý svojim tlakom vyfúka všetok prach a nečistoty, a konektory budú ako nové.

„Útok hlasných slúchadiel“

Po náročnom dni prídete domov unavený. Chcete si vypočuť svoju obľúbenú hudbu v pokoji, no po zapojení slúchadiel a pustení skladby vám idú prasknúť ušné bubienky. Slúchadla sú na maxime. Takáto skúsenosť je nielen nepríjemná, ale aj nebezpečná.

meizu-ep51-sluchadla (6)

Tip na riešenie:

Predtým, ako zapojíte slúchadlá, presvedčte sa, že vaša obľúbená hudba už hrá a v prípade, že bude hlasitosť nastavená na maximum, tak to budete počuť ešte predtým, ako si ich nasadíte na uši. Alebo jednoducho nastavte hlasitosť na minimum a postupne ju zvyšujte podľa potreby.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP