Vyštudovaná matematička a fyzička Mary W. Jacksonová je kľúčovou osobou nielen v leteckom a vesmírnom priemysle, ale obrovskú rolu zohrala aj pri zrovnoprávnení afroameričanov a žien v Amerike. Ako informovala NASA na svojom webe, jednu z budov sa teda rozhodli pomenovať práve po tejto žene.

NASA týmto rozhodnutím nevzdáva hold iba tejto výnimočnej žene, zároveň sa snaží reagovať na aktuálnu situáciu v USA, kde to v posledných týždňoch „vrie“ z dôvodu zabitia dvoch afroameričanov policajnými zložkami.

Po Mary bude pomenovaná jedna z hlavných budov agentúry NASA vo Washington D.C. Mary sa počas svojej kariéry stala vôbec prvou afroamerickou ženskou inžinierkou v NASA a okrem toho, že bola súčasťou skupiny „Hidden Figures“, čo vo voľnom preklade znamená „Skryté čísla“, odkiaľ sa samozrejme prepracovala až na inžinierku, bojovala zároveň za zrovnoprávnenie žien a černochov na pôde NASA. Svojimi činmi však otvorila oči nielen vedeniu vesmírnej agentúry, ale v podstate celej Amerike.

NASA, Budova, ktorá je pomenovaná po Mary W. Jacksonovej

Príbeh Mary Jacksonovej bol najskôr vydaný ako knižný román s názvom „Hidden Figures“ a neskôr natočili aj film. Mary získala v roku 1942 titul z matematiky a fyziky na Hamptonskom inštitúte, pričom po škole pracovala ako učiteľka. V roku 1951 bola prijatá do Národného poradenského výboru pre letectvo a o 7 rokov neskôr začala svoju púť v NASA.

V agentúre pracovala v skupine matematikov, ktorých nazývali aj „ľudské počítače“. Ich úlohou bolo prevádzať zložité a časovo náročné výpočty. Po rokoch dostala Mary možnosť pracovať pri experimentoch v supersonickom tuneli, kde neskôr študovala ako inžinierka. V tej dobe však bolo potrebné vybaviť špeciálne povolenie, aby mohla navštevovať školu so spolužiakmi s bielou farbou pleti.

Mary v NASA pracovala do roku 1985 a ku koncu viedla náborový tím, ktorý hľadal matematičky a inžinierky pre vesmírnu agentúru. Zomrela v roku 2005 a v roku 2019 jej prezident Donald Trump udelil čestnú medailu.

Agentúra NASA si teda plne uvedomuje, že k jej rozvoju vo veľkom prispeli ako ženy, tak aj ľudia rôznej farby pleti, a preto chce aj naďalej búrať bariéry, ktoré pred 70 rokmi začala búrať Mary W. Jacksonová.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú