Aj klimatické modely spred 50 rokov sú takmer zhodné s dnešnými. Odporcom vyvracajú nepresnosti
Od ľudí, ktorí spochybňujú vedecké poznatky o klíme často počuť, že počítačové modely, ktoré vedci používajú na predpovedanie progresu globálneho otepľovania v budúcnosti, sú nepresné a nemali by sme im dôverovať. Na základe týchto hrozivých predpovedí sa totiž politici rozhodujú či, ale hlavne ako majú podniknúť relatívne drahé kroky s cieľom znížiť emisie skleníkových plynov.
Nová štúdia sa týmto argumentom vyhla tým, že skúmala, ako sa menili klimatické modely publikované medzi rokom 1970, kedy boli počítače na neporovnateľnej úrovni so súčasnosťou a rokom 2007. Téme sa venoval The Washington Post a poukázal naň portál Sciencealert.
Podľa štúdie sa zdá, že väčšina modelov toho, ako sa svet oteplí v reakcii na rastúce hodnoty skleníkových plynov v atmosfére, bola veľmi presná. Skleníkové plyny, hlavne oxid uhličitý, tento rok prekonali viaceré rekordné hodnoty z minulosti. Ich koncentrácia je teraz vyššia ako kedykoľvek predtým.
Ukázalo sa, že jeden z najslávnejších výpočtov bývalého výskumníka NASA Jamesa Hansena nie je úplne presný. Hansen totiž otepľovanie nadhodnotil, lebo predpokladal, že vo vzduchu bude oveľa väčšie množstvo skleníkových plynov. „Hansenove výpočty nie sú presné,“ hovorí autor štúdie Zeke Hausfather, výskumný pracovník na Kalifornskej univerzite v Berkeley, „pretože v nich je asi 50 % odchýlka. Hansen totiž nepredpokladal výrazný pokles emisií látok, ktoré poškodzujú ozónovú vrstvu.“
Aj keď bol Hansenov model nepresný, spolu s inými, presnejšími modelmi potvrdil základný vzťah medzi emisiami skleníkových plynov a otepľovaním planéty. „Je dôležité, že tieto klimatické modely máme. Už dlho nám ukazujú, aká by teplota našej Zeme mala byť a že taká nie je,“ uviedol v rozhovore Hausfather. Povedal tiež, že pri skúmaní výkonnosti modelov z minulosti môžu vedci získať lepšiu predstavu o výhodách a nevýhodách najnovších generácii modelov.
Vedci v súčasnosti pripravujú nové klimatické modely pre šiestu konferenciu OSN o klimatických zmenách, ktorá bude konať v roku 2022 a na ktorej predstavia hodnotiacu správu o zmene klímy. Na týchto konferenciách sa vždy prijímajú radikálne záväzky predstaviteľov mnohých štátov a tento trend bude pokračovať. Hrozí totiž, že klimatické zmeny budúci rok prinesú ešte väčšie teplotné extrémy.
After a year of work our paper on evaluating performance of historical climate models is finally out! We found that 14 of 17 the climate projections released between 1970 and 2001 effectively matched observations after they were published. https://t.co/xbmOh4ZPcn 1/19 pic.twitter.com/xjez5FWwd3
— Zeke Hausfather (@hausfath) December 4, 2019
Porovnanie trendov teploty s časom (hore) a implikovanej prechodnej klimatickej reakcie alebo množstva zvýšenia teploty, ktoré by sa mohlo vyskytnúť, keď sa oxid uhličitý zdvojnásobí (dole) medzi pozorovaniami a modelmi počas zobrazených období.
Haufather priznáva, že klimatické modely nie sú dokonalé, ale stále sa vyvíjajú. Štúdia však zistila, že v skúmaných modeloch nebolo zistené nadhodnotenie alebo podcenenie otepľovania v budúcnosti. Pokiaľ ide o teplotu, je takmer isté, že súčasné modely presne zachytávajú reakciu planéty na zvýšenie množstva skleníkových plynov vo vzduchu.
Existuje však mnoho ďalších aspektov meniacej sa klímy, ktoré nie sú natoľko predpovedateľné ako teplota. Dobrým príkladom je napríklad to, ako malé atmosférické častice známe ako aerosóly môžu zmeniť typy oblakov, ktoré sa tvoria, čo otepľovanie planéty, buď zvýši, alebo zníži.
„Teplota je na predpovedanie jednoduchá, predpovedať zmeny zrážok, najmä na regionálnej úrovni je pre výskumníkov naozaj veľmi ťažké.“ hovorí Hausfather. Vedci v rámci štúdie vyhodnotili vývoj klimatických modelov predpokladanej priemernej zmeny teploty podľa toho, čo sa v priebehu času skutočne stalo.
Z tohto hľadiska bolo 10 zo 17 skúmaných modelov jednoducho takmer dokonale zhodných. Skúmal sa tiež vzťah medzi teplotou a množstvom skleníkových plynov v atmosfére, pri ktorom bolo zhodných 14 zo 17 modelov.
Vedci, ktorí sa novej štúdie nezúčastnili, uviedli, že v nej boli použité relatívne jednoduché štatistické analýzy. Napríklad, Kevin Trenberth, vedecký pracovník Národného centra pre výskum atmosféry, má pochybnosti o kľúčovom závere štúdie, že „klimatické modely efektívne zachytávajú procesy“, ktoré poháňajú priemernú povrchovú teplotu v priebehu mnohých desaťročí. Tvrdí totiž, že realita je zložitejšia, ako ukazuje štúdia.
Podľa Trenbertha skutočnosť, že hrozivé klimatické modely a predpovede, že teplota bude rásť, boli pravdivé, neznamená, že nie je potrebný ďalší výskum. Niektoré z neistých faktorov týkajúcich sa zmeny klímy (napríklad to, ako na ne reaguje kolobeh vody v prírode), by mohli ovplyvniť nielen globálne teploty, ale aj hurikány a aerosóly, ktoré sú nie sú obsiahnuté v klimatických modeloch. V prípade aerosólov je veľmi dôležitý ich vplyv na tvorbu oblakov, ktoré tiež menia teploty.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Neverili vlastným očiam: Vedci v hlbokom vesmíre objavili známe „zviera”
Vedci šokovali svet. Dramaticky zlepšili životnosť batérií elektromobilov pomocou dreva
Nikto netušil, čo sa deje: Záhadný objekt k nám vysiela rádiové signály už od roku 1988
Zem je vo vnútri obrovskej prázdnoty. „Zvuk Veľkého tresku“ naznačuje možné riešenie veľkej záhady
Vedci našli riešenie proti večným chemikáliám. Nečakaná zbraň ich zožerie priamo v tvojom tele
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Známy reťazec stiahol z pultov obľúbené ovocie: Hrozí kontaminácia vírusom žltačky
Ako ísť do dôchodku v 35 rokoch: Investičný byt ti môže zabezpečiť pasívny príjem
Neviditeľná jazva v tvojom mozgu, ktorú zanechala pandémia, mení tvoje správanie, zistili vedci
„Telo má vlastný systém na likvidáciu rakoviny,“ hovorí popredný lekár. Takto ho aktivuješ
„Zatiaľ ide o stovky miliónov eur.“ Zdechovský varuje, že zneužívanie eurofondov na Slovensku je len špička ľadovca
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Televízory Slovákov úmyselne zhoršujú kvalitu obrazu. Je to špinavý marketing, takto ho opravíš
- V spoľahlivosti nemajú konkurenciu. Týchto 5+1 automobiliek má najlepšie motory (PREHĽAD)
- Brusel chce zarezať telekomunikačných operátorov. Proti novému zákonu sú všetky štáty EÚ
- Najlepší akčný film roka po prechode na online trhá rekordy. Aj s dabingom sa dá pozrieť úplne zadarmo
- Totálna nehoráznosť: Čínska vojnová loď použila laser proti lietadlu EÚ, Nemci reagujú tvrdo
-
- V spoľahlivosti nemajú konkurenciu. Týchto 5+1 automobiliek má najlepšie motory (PREHĽAD)
- Televízory Slovákov úmyselne zhoršujú kvalitu obrazu. Je to špinavý marketing, takto ho opravíš
- Totálna nehoráznosť: Čínska vojnová loď použila laser proti lietadlu EÚ, Nemci reagujú tvrdo
- Najlepší akčný film roka po prechode na online trhá rekordy. Aj s dabingom sa dá pozrieť úplne zadarmo
- Brusel chce zarezať telekomunikačných operátorov. Proti novému zákonu sú všetky štáty EÚ
-
- Rusi ani netušili, čo im zlikvidovalo najdrahší systém. Ukrajina použila zbraň, akú svet ešte nevidel
- V Európe sa vylodili tisícky čínskych elektromobilov. Doviezla ich obrovská loď so šokujúcim pohonom a výkonom
- V spoľahlivosti nemajú konkurenciu. Týchto 5+1 automobiliek má najlepšie motory (PREHĽAD)
- Slovensko čaká najväčšia dopravná novela za roky. Nový zákon udrie na cestných pirátov aj e-kolobežky (PREHĽAD)
- Západ nič také nemá. „Spojenec“ Ruska nasadí laser na stíhačky budúcnosti, rakety po ňom „slepnú“
Takto sa zneužíva home office. Odborári odhalili praktiky, ktoré sa ťa môžu týkať
Očkovanie neodmietali nevzdelaní. Nová štúdia odhalila iný faktor
Tržby TSMC prekonali očakávania. Čipy pre AI lámu rekordy
Slovensko má najdrahšie palivá v regióne. Analytici majú vysvetlenie
Ruskí vojaci sa vzdali robotom. Na Ukrajine padol historický moment
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP