Podľa najnovšieho výskumu svet čelí výrazne rýchlejšiemu otepľovaniu, než sa pôvodne očakávalo. Kombinácia desiatich klimatických modelov a umelej inteligencie poskytuje alarmujúce predpovede pre regióny po celom svete. Vedci na regionálnej úrovni skúmali, ako by sa mohla Zem otepliť. Ukázalo sa, že do roku 2060 nie je na niektorých miestach vylúčené ani oteplenie o 3 °C. O téme informoval portál Gizmodo.

AI podobná ľudskému mozgu

Podľa štúdie publikovanej v odbornom časopise Environmental Research Letters väčšina pevninských oblastí skúmaných Medzivládnym panelom pre zmenu klímy (IPCC) prekročí hranicu oteplenia o 1,5 °C nad predindustriálnu úroveň. Prelom môže nastať už do roku 2040. Na prvý pohľad sa zdá, že to ešte ďaleká budúcnosť, avšak je to len 16 rokov odteraz.

Výskumníci využili na predikciu teplotných zmien konvolučné neurónové siete, čo je typ umelej inteligencie, ktorá funguje podobne ako ľudský mozog. Od umelých neurónových sietí sa líšia tým, že sú efektívne pri spracovávaní priestorových a časových dát.

Freepik

Technológia bola aplikovaná na každú zo 43 klimatických oblastí, ktoré definovala IPCC, čím vedci dokázali získať lokálne presnejšie predpovede. Ďalším krokom bolo použitie metódy transferového učenia, ktorá umožnila jemné doladenie modelov na základe reálnych pozorovacích dát z 34 oblastí.

Regionálna predikcia umožní lepšiu prípravu

Výskum naznačuje, že v nasledujúcich rokoch prekoná až 34 skúmaných oblastí hranicu oteplenia o 1,5 °C a 31 oblastí dosiahne do roku 2040 aj druhú kritickú hranicu 2 °C. Tretia hranica 3 °C bude prekročená v 26 regiónoch do roku 2060.

Klimatológ zo Standforskej univerzity a spoluautor štúdie, Noah Diffenbaugh uviedol: „Nie je dôležité sústrediť sa len na globálne otepľovanie, ale aj na špecifické zmeny v jednotlivých regiónoch.“ Podľa neho práve pochopenie regionálnych trendov umožní lepšie pripraviť spoločnosť na konkrétne dôsledky klimatických zmien.

„Náš výskum zdôrazňuje význam zapojenia inovatívnych AI techník, ako je transferové učenie, do klimatického modelovania, aby sa mohli zlepšiť a spresniť regionálne predpovede a poskytnúť použiteľné poznatky pre politikov, vedcov a komunity na celom svete,“ uviedla Elizabeth Barnes, klimatologička z Colorado State University a hlavná autorka štúdie.

Ďalšia štúdia publikovaná v Geophysical Research Letters, uvádza zistenie, že aj keby sa podarilo znížiť emisie skleníkových plynov na nulu počas nasledujúcich 30 rokov, existuje 50 % šanca, že globálne oteplenie prekročí hranicu 2 °C.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú