banner-pixelMinulý rok nás slávny fyzik Stephen Hawking varoval, že pokračujúci vývoj umelej inteligencie môže byť „najlepšia alebo najhoršia vec, ktorá sa ľudstvu mohla stať.“ Umelá inteligencia je vyvíjaná mnohými spoločnosťami, pričom jednou významnou z nich je aj Google.

Softvérový gigant koncom minulého roka demonštroval schopnosť svojej umelej inteligencie DeepMind učiť sa nezávisle od pamäte a poraziť najlepších svetových hráčov v hre Go. Vedci teraz otestovali spoluprácu s ostatnými a zistili, že keď má umelá inteligencia pocit blížiacej sa prehry, začne voliť veľmi agresívne taktiky, aby za každú cenu vyhrala.

Nenechaj si ujsť
Google odpočúva aj teba. Uložené nahrávky si môžeš vypočuť na tomto mieste

V teste sa proti sebe postavili dvaja DeepMind agenti, ktorých úlohou bolo zbierať ovocie. Keď ešte bolo ovocia dostatok, všetko sa zdalo byť v poriadku. Akonáhle ale začalo ovocie dochádzať, agenti boli agresívni a začali používať proti sebe laserové lúče. Video z hry si môžeš pozrieť vyššie. Hráči sú rozlíšení modrou a červenou farbou a jablká sú zelené. Žltou farbou sú zas vyfarbené laserové lúče. Myšlienka umelej inteligencie je teda síce pekná, no pri aplikovaní do reálneho života by mohla byť nebezpečná.

Umelá inteligencia zdroj fotografie: Business Insider

V tomto prípade išlo iba o jednoduchú počítačovú hru, ale pri aplikovaní viacero umelých inteligencií s odlišnými záujmami proti sebe môže vzniknúť vojna. Nebezpečenstvo spočíva najmä v spolupráci, nakoľko každá sa snaží agresívne ťažiť len pre seba. Umelú inteligenciu by sme teda mali vyvíjať veľmi opatrne, aby bola pre ľudstvo užitočná a aby to nakoniec nedopadlo úplne inak ako napríklad vo filme Terminátor. Systémy umelej inteligencie vyvíja aj spoločnosť Elona Muska, OpenAI, ktorá si je tejto problematiky veľmi dobre vedomá.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP