Hoci je Zem z väčšej časti pokrytá vodou, len veľmi malé percento z nej je sladká pitná voda. Napriek tomu, že v našich končinách je pitná voda považovaná za samozrejmosť, v iných častiach planéty tomu tak nie je. Vo vedeckých kruhoch sa preto čím ďalej, tým viac diskutuje aj o riešeniach tohto problému. Jedným z možných riešení by mohol byť aj nedávno vyvinutý „smart“ aerogél, o ktorý sa postarali vedci zo Singapurskej národnej univerzity, o téme informoval portál InterestingEngineering.

Zo vzduchu vytvorí pitnú vodu, funguje ako špongia

Tí sa vo svojej práci publikovanej v žurnále Science Advances zamerali na vytvorenie technológie, ktorá by dokázala získavať vodu z nedostatočne využívaného, ale pritom na vodu bohatého zdroja – zemskej atmosféry, upozorňuje web Phys.

Presnejšie vedci vytvorili technológiu, ktorá bez akýchkoľvek externých zdrojov extrahuje vodu zo vzduchu. Samotná technológia určitým spôsobom funguje tak trochu ako špongia, ktorú však nie je potrebné stláčať.

Tím vedcov podieľajúci sa na výrobe nového aerogélu. National University of Singapore

Ako píše web NewAtlas, základ celej technológie predstavuje ultraľahký aerogél tvorený dlhými reťazcami molekúl známych ako polyméry, spolu s kovovo-organickou kostrou MOF (Metal-Organic Framework – pórovitá štruktúra s veľkou povrchovou plochou).

Ide teda o akýsi hybridný aerogél, ktorý vďaka svojej chemickej štruktúre neustále priťahuje a odpudzuje vodu. V praxi to znamená toľko, že aerogél úplne autonómne extrahuje molekuly vody zo vzduchu a kondenzuje ich na kvapalinu, ktorú následne dokáže uvoľniť.

Výkon celého zariadenia je ovplyvňovaný slnečným žiarením, ktoré má vplyv na voduodpudivé schopnosti aerogélu. V prípade, že je technológia vystavené slnečnému žiareniu, dôjde k zvýšeniu jeho výkonu a aerogél dokáže premeniť až 95 % zachytenej pary na vodu.

Zobraziť celú galériu (4)
National University of Singapore

Zariadenie prešlo laboratórnym testovaním

Celá technológia už stihla prejsť aj laboratórnymi testami, kde dokázalo zariadenie nepretržite fungovať 1440  hodín. Vedci tiež uvádzajú, že 1 kg aerogélu vyprodukuje za jeden deň až 17 litrov pitnej vody, ktorá zodpovedá prísnym štandardom WHO.

Schéma zobrazujúca hydroaktívne miesta na polyméroch zachytávajúcich molekuly vody zo vzduchu. G. Yilmaz et. al.; Science Advaces

Obrovskou výhodou zariadenia oproti iným, veľmi podobným technológiám, je absencia akýchkoľvek externých zdrojov energie a pohyblivých častí. Na svoj chod teda nepotrebuje ani elektrickú energiu, ani spomínané slnečné žiarenie.

Vedci tiež vyzdvihujú jeho relatívne jednoduchý dizajn a domnievajú sa, že ich riešenie je trvalo udržateľné, keďže voda v atmosfére je neustále doplňovaná globálnym hydrologickým cyklom.

Problematické sa však javia jeho rozmery, keďže aerogél je ultraľahký materiál, 1 kg tejto látky zaberie pomerne veľké množstvo priestoru. V súčasnosti hľadajú vedci obchodných partnerov, ktorí by im dokázali pomôcť urýchliť vývoj tejto relatívne prelomovej technológie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú