Adobe Flash Player bol dlhé roky potrebnou súčasťou webových prehliadačov, ktoré pomocou tohto doplnku dokázali zobraziť reklamy či iný obsah. Čoskoro ale spoločnosť ukončí jeho podporu, a to z dôvodu doslova mizerného využitia.

Presne o tri roky, teda v roku 2020 sa svet rozlúči s týmto slávnym doplnkom pre webové prehliadače. Klesajúce štatistiky používania hovoria za všetko a spoločnosť už viac nemá dôvod na podporu. Pre predstavu, ešte v roku 2014 až 80 % používateľov navštevovalo weby, ktoré vyžadovali Flash Player a v roku 2017 je to už len 17 % z nich. Doteraz už stihlo mnoho veľkých spoločností tento doplnok zo svojich prehliadačov odstrániť.

Koniec pre Adobe Flash Player bol nevyhnutný

Medzi nimi je aj Google, Facebook, Microsoft, Mozilla či Apple. Práve spoločnosť z Cupertina bola prvou, ktorá sa rozhodla obmedziť v iOS zobrazovanie obsahu pomocou Flash Playeru. Výsledkom tohto rozhodnutia boli dlhé „ťahanice“, no ani to tento webový doplnok nezachránilo. Jeho využitie postupne klesalo čoraz viac a mnohé nové verzie webových prehliadačov už prichádzali bez podpory pre tento softvér. Najväčšou nevýhodou a zároveň nočnou morou pre IT špecialistov bola zlá bezpečnostná stránka, ktorá neraz narobila viac škody ako úžitku.

zdroj fotografie: Screenshot / Adobe

Niet sa preto čomu diviť, že mnohé firmy sa od využitia začali dištancovať. Microsoft zo svojej ponuky sťahoval aplikácie obsahujúce tento „prehrávač“ a Google v Chrome uprednostnil novú platformu HTML 5. Adobe sa však plánuje sústrediť na vývoj nových webových štandardov, aby si udržala v tejto sfére svoju pozíciu.

Nenechaj si ujsť
Nátlak fanúšikov pomohol. Microsoft Skicár nezruší, budeš si ho môcť stiahnuť

Jej Flash Player je v dnešných dňoch takmer nevyužívaný a firma má mnoho dôvodov na ukončenie podpory. O 3 roky tak bude tento doplnok skutočne vyradený a používatelia sa pri prehliadaní internetu stretnú s čoraz modernejším spracovaním webových stránok, ktoré ponúknu najmä bezpečnejšie zázemie a kvalitnejšie služby.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP